Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

se spune cel mai experimentat nu cel mai expert

 

pai hai sa vedem, avem 24 de piloti pe grila de start, dintre astia 24 urmatorii sunt mai experimentati decat hamilton:

 

01 Fernando Alonso

02 Mark Webber

03 Kimi RäikkÜnen

04 Nico Rosberg

05 Jenson Button

06 Michael Schumacher

07 Felipe Massa

 

si ar mai fi Heikki Kovalainen, Pedro de la Rosa, Sebastian Vettel, Timo Glock care sunt relativ aproape daca vorbim de experienta. de unde ai scos ca hamilton e printre cei mai experimentati nu stiu

Link to comment
Share on other sites

Pai hamilton in 2008 a castigat cursa din anglia pe o ploaie torentiala plecand de pe 4!deci acum 4 ani cand totusi nu avea o asa mare experienta in formula 1,acum dupa 4 ani a mai crescut si el nu crezi?;iar asta cu hamilton experimentat pe ploaie am auzit-o si la o emisiune(nu din romania) cu niste oameni care au habar despre ce vorbesc(nu ca noi amatori),in care au zis hamilton langa schumaher,alonso si webber sunt cei mai experimentati piloti pe ploaie!

PS:daca tu nu-l suporti pe hamilton nu e nici o problema,dar trebuie sa fii si realist ca e unul dintre cei mai experimentati piloti din F1.

Edited by daniel_
Link to comment
Share on other sites

Pai hamilton in 2008 a castigat cursa din anglia pe o ploaie torentiala plecand de pe 4!deci acum 4 ani cand totusi nu avea o asa mare experienta in formula 1,acum dupa 4 ani a mai crescut si el nu crezi?;iar asta cu hamilton experimentat pe ploaie am auzit-o si la o emisiune(nu din romania) cu niste oameni care au habar despre ce vorbesc(nu ca noi amatori),in care au zis hamilton langa schumaher,alonso si webber sunt cei mai experimentati piloti pe ploaie!

PS:daca tu nu-l suporti pe hamilton nu e nici o problema,dar trebuie sa fii si realist ca e unul dintre cei mai experimentati piloti din F1.

Omule, experienta se castiga in timp!! Ce afirmi tu e o mare aberatie! Ca Hamilton e TALENTAT pe ploaie, aia da, sunt de acord, dar nu spune ca e la fel de experimentat ca Alonso sau Schumacher care e de peste 20 de ani in F1 sau de cand e!

Link to comment
Share on other sites

Der Führer

 

Merita sa te duci acolo sau mai bine vezi cursa de acasa la TV ?

 

Ca practic acolo vezi doar intr-un viraj, merita sa auzi motoarele si cam atat...Se vedea/intelegea ceva la TV-u ala amplasat acolo ?

 

Cat te-a costat totul ? Bilet, drum, cazare, mancare ?

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Nimic nu se compara cu senzatia si atmosfera de pe circuit. Intr-adevar pe circuit nu intelegi mare lucru din cursa daca nu stii echipele, pilotii, cine a intrat sa schimbe, cum au plecat de la start etc. In fata noastra era un ecran mare pe care se vede exact transmisia de la TV si pe care distingeai doar ce se intampla nu si informatiile scrise (ca sa vad tururile ramase am faceam poze cu zoom maxim pe acel ecran).

Noi, din locul in care eram, vedeam o linie dreapta in fata, un viraj in dreapta (cel din filmare) si o sicana in stanga. Pe gardul din fata erau amplasate niste boxe la care auzeam alternativ comentariul cursei in trei limbi: maghiara, germana si engleza. Evident ca atunci cand treceau masinile sunetul de la boxe era integral acoperit.

As repeta oricand experienta doar pentru sunetul produs de motoare si pentru mirosul de gaze arse. Dupa 3 tururi am simtit nevoia sa imi pun dopuri in urechi altfel as fi plecat surd de acolo. :thumbsup:

 

2 bilete la cursa au costat 300 euro, cazarea doua nopti 144 euro, drum Sibiu-Budapesta ~1200km - un plin si ceva, in doua zile am vizitat putin si Budapesta, care e splendida, si am mai cheltuiet vreo 65000 forinti adica ~1000 lei, adica un total de vreo 3400-3500 lei.

Link to comment
Share on other sites

Misto, mersi pt review. Mi-am mai schimbat putin parerea. La anul o sa merg si eu la hungaroring sau la Monza in italia.

 

Deci 150 euro biletu, calificari si cursa? ati avut tribune cu scaune sau biletele au fost gen pe camp, sa stai in picioare?

 

Unde ati avut cazare, in Budapesta? Nu e chiar asa rau 70 euro pe noapte, mai la periferie banuiesc ca gasesti mai ieftin dar cred ca e foarte aglomerat drumu catre circuit...

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Biletul a fost 134 euro, locuri pe scaune, in tribuna Silver 1, doar pentru "sunday". Am cumparat biletele cu vreo doua luni inainte si au venit cu o saptamana inaintea cursei cu UPS. Transportul lor a costat restul pana la 300 euro.

Aici ai ceva info: http://www.hungaroinfo.com/formel1/tickets_all_en.htm

 

Cazarea am avut-o intr-o zona relativ centrala a Budapestei. http://www.hotelsissi-budapest.com/

Oricum pe perioada evenimentului preturile sunt mai mari la cazari cu vreo 25-40%

Am plecat cu o ora inainte de cursa si din centrul Budapestei pana la circuit am facut vreo 20-25 minute. Nu a fost aglomerat, s-a mers chiar bine si la dus si la intoarcere. Sunt organizati bine in zona circuitului. E o gramada de politie care te indruma operativ.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Week-end ul acesta avem Formula 1 la Spa Francochamps ! :thumbsup:

Schumacher va lua startul cu numarul 300.

Ca sa fiu Gica Contra asta nu e chiar startul cu numarul 300 :D

 

He has appeared at 299 races so far and failed to start two of them: the 1996 French Grand Prix (engine failure on the formation lap) and the 1999 British Grand Prix (did not participate in restart).

Link to comment
Share on other sites

La Grosjean se vede stilul haotic adoptat ĂŽn cursele suport unde e totul sau nimic. El și Madonado sunt cu cele mai mari probleme momentan. Senna pare sĂŁ-și fi revenit. Știe cineva pe ce perioadĂŁ are Grosjean contract? ParcĂŁ era numai pe 2012. Sigur nu e chiar tâmpit, a tot câștigat ĂŽn cursele menționate. Oricum dacĂŁ mai rateazĂŁ mult pânĂŁ la final de an, cred cĂŁ e ultima șansĂŁ ĂŽn F1.

 

ce buna e nutria lui button... :w00t:

 

Jessica Michibata?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.