Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Decat sa fi semnat cu Sauber si sa se zbata tot la mijlocul clasamentului, e mai bine asa. In momentul in care esti campion mondial si mergi la o echipa mai slaba, incepe sfarsitul carierei, satisfactia nu mai e aceeasi, sunt convins, dupa ce trece de la victorii la lupte pentru un loc un puncte, gen 8,9, 10.

 

aitilop: cred ca si-a revenit dupa 2010, adica in 2011 (Monza, Spa - curse excelente), iar 2012 a fost un an si mai bun din punctul asta de vedere si chiar l-a batut pe Rosberg de mai multe ori in calificari. Poate daca avea o masina mai buna reusea sa castige cateva curse... cat despre fiabilitate, masina l-a tradat de prea multe ori.

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ cursa trecutĂŁ RB-ul lui Vettel a fost evident foarte rapid, acum deja cam bate la ochi. ParcĂŁ restul mașinilor sunt din GP2. DacĂŁ nu vor fi incidente de cursĂŁ, nu vĂŁd cine sĂŁ-l depĂŁșeascĂŁ pe Vettel mâine. Se va desprinde rapid și decisiv.
Link to comment
Share on other sites

Da deci....GROJEAN e pionul principal din F1:)))))),a relansat campionatul!bun asa.

 

M-am uitat de 100 de ori la reluare. Era ĂŽn depĂŁșire, vitezĂŁ semnificativ mai mare fața de Webber și când Webber a ĂŽnchis, singura opțiune ar fi fost iarba din dreapta, care probabil ar fi cauzat un accident ĂŽn lanț dacĂŁ-l arunca pe circuit. Cum spuneau și strĂŁinii, nu prea a avut de ales, nu s-a gândit prea mult cĂŁ trasa pe care era când a intrat ĂŽn depĂŁșire nu va rĂŁmâne liberĂŁ tot virajul.

 

Dar ĂŽntr-un fel ciudat, a relansat campionatul. Pe de altĂŁ parte RB iar a modificat mașina de așa naturĂŁ ĂŽncât sĂŁ fie mai rapidĂŁ ca orice pe de circuit. Mi-e cĂŁ fĂŁrĂŁ incidente suplimentare, Vettel va domina finalul.

 

INSA TOATE CA TOATE A REVENIT GROJEAN IN FORTA MAXIMA!!:)))

 

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Avantajul lui Alonso s-a dus pa apa sambetei, practic pentru cei doi s-ar putea spune ca sansele sunt egale.

 

Eu zic ca se poate vorbi deja de piloti cu experienta si cu maturitate mi-as dori ca "tinichelele din carbon" sa le ofere suportul necesar dar doar atat cat e nevoie pentru o disputa roata la roata intre cei doi. Ar fi pacat ca diferentele tehnice sa ii departajeze mai ales ca deja asta e un dat al Formulei 1.

 

Oricum nu am un pilot favorit inca.

Link to comment
Share on other sites

Calificari Korea:

1.Webber

2.Vettel

3.Hamilton

4.Alonso

Se pare ca redbull au inceput iarasi sa domine si destul de clar pot sa zic,daca o tin in ritmul acesta,Vettel va castiga campionatul cu siguranta,maine 90% cred ca el va castiga....chiar daca nu ma bucura deloc.

Link to comment
Share on other sites

Dap. Și nu ne zic ĂŁștia ce dracu au mai fĂŁcut la mașinĂŁ. CicĂŁ totul are legĂŁturĂŁ cu aripa fațĂŁ, dar totuși nimic concret, ce montanți, ce amortizoare. Despre aripa fațĂŁ la ei au mai fost discuții și anul trecut. E clar cĂŁ soluția gĂŁsitĂŁ dominĂŁ fĂŁrĂŁ drept de apel concurența. Pe ultimul sector Hamilton a ĂŽmpins constant cât a putut și tot pierdea extrem de mult.
Link to comment
Share on other sites

Vettel nu s-a complicat prea mult in cursa trecuta, Webber nu i-a ridicat nici o problema cred ca ar fi fost singurul in masura dar nu a vrut sau nu a putut.

 

Pacat, sper sa vad altceva urmatoarele curse.

 

In lupta la varf au ramas doar 2 care au sanse concrete restul pot spera la minuni.

 

Kimi e interesant de tot, pare un fel de Kubica din sezoanele trecute, strange puncte constant doar ca din cele mai marunte. Chiar este peste alti piloti cu pretentii in clasamentul general, nu si-a iesit din forma.

 

Ce ar fi cu adevarat interesant sa vedem Lotus pe locul 3 la constructori dar la asta trebuie sa isi dea concursul si Grosjean.

 

Clasamentele la zi:

 

 

Pilot Pct

1 Sebastian Vettel 215

2 Fernando Alonso 209

3 Kimi RäikkÜnen 167

4 Lewis Hamilton 153

5 Mark Webber 152

6 Jenson Button 131

7 Nico Rosberg 93

8 Romain Grosjean 88

9 Felipe Massa 81

10 Sergio PĂŠrez 66

11 Kamui Kobayashi 50

12 Nico HĂźlkenberg 45

13 Paul Di Resta 44

14 Michael Schumacher 43

15 Pastor Maldonado 33

16 Bruno Senna 25

17 Jean-Eric Vergne 12

18 Daniel Ricciardo 9

19 Timo Glock 0

20 Heikki Kovalainen 0

21 Vitaly Petrov 0

22 JĂŠrĂ´me D'Ambrosio 0

23 Charles Pic 0

24 Narain Karthikeyan 0

25 Pedro de la Rosa

 

 

Constructor Pct

1 Red Bull/Renault 367

2 Ferrari 290

3 McLaren/Mercedes 284

4 Lotus/Renault 255

5 Mercedes 136

6 Sauber/Ferrari 116

7 Force India/Mercedes 89

8 Williams/Renault 58

9 Toro Rosso/Ferrari 21

10 Marussia/Cosworth 0

11 Caterham/Renault 0

12 HRT/Cosworth 0

Link to comment
Share on other sites

Vettel va castiga campionatul mai mult ca sigur si nu datorita lui ci lui Newey,cum a declarat si Alonso astazi "Nu ne luptam cu Vettel,ci ne luptam cu masina lui Newey",si asa si este,au o masina prea puternica fata de restu'...mie sincer mi se pare suspect,de altfel ei fiind de obicei la limita regulamentului.

Ps:Eu cred ca maine Vettel va abandona dupa o greseala personala..(sper)

Link to comment
Share on other sites

Corect ce ai zis tu dar nu poate fi invinuit omul ca si-a facut treaba si Vettel are o masina performanta, in anii cand Ferrari avea masini superioare plutonului nu a zis nimeni ca se bate cu Ross Brown. Ce ar fi sa zicem de Schumacher ca a realizat titlurile doar datorita fierului.

 

NU sunt fan Vettel sau RedBull dar declaratia lu Alonso e undeva pe langa fenomenul F1. Poate nu s+a prins pana azi ca F1 e sport de echipa.

 

Sper pentru spectacol "fortele" masinilor sa fie apropiate dar mai ales sa existe dueluri si scantei pentru ca de sezoane castigate matematic e plictisita deja toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare deloc cretina declaratia lui Alonso, ci foarte realista din pacate. Intr-o masina egala Vettel nu ar avea nici o sansa in fata lui Alonso. La fel cum in RedBull-ul de acum oricare din pilotii de pe grila din anul asta ar fi pe primul loc. Schumacher nu mai face nimic, si nu e din cauza lui ci din cauza masinii. Sper sa nu urmeze o perioada de dominatie RedBull la fel cum a avut Ferrari in era Brawn.
Link to comment
Share on other sites

NU cred ca e numai masina de vina pentru succesul lui Vettel a discuta pe marginea succesului lui Vettel considerand-ul doar un norocos e o pista total gresita.

 

Nici un campion nu a fost doar norocos pentru a ajunge acolo. Masina este setata pentru a se potrivi pilotului si asta se face cu ajutorul celui in cauza nimeni deci setarile de cursa sunt influentate direct de pilot.

 

Si azi s-a dovedit ca 2 piloti cu acceasi masina au avut rezultate diferite Vettel 1 si Webber 3 a pierdut o pozitie in defavoarea lui Alonso.

 

 

Oare Alonso azi a facut totul de unul singur el e un fel de "superman" impinge doar prin vointa si ambitie masina spre podium. Nu are update-uri si alte contributii tehnice masina lui care nu mi s-a parut deloc inferioara in regim de cursa si poate chiar un pic mai fiabila.

 

 

Alonso nu face decat sa scada in ochii mei incercand sa-si gaseasca scuze. La munca, cand Ferrari a monopolizat ani buni sezonul F1 nu mai era nimeni asa ofensat pe succesul lui Schumacher si toate odele pe pilot il laudau.

 

 

Eu astept ca Vettel sa isi faca treaba pana la capat. Dar fie ca cine e mai bun sa castige.

 

 

Trei curse mari in care se poate intampla orice si inca intre cei doi sansele sunt aproape egale

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.