Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

l-a ajutat nimeni nu a spus ca nu l-a ajutat, oricum vettel e un adevarat pilot, infinit mai bun decat webber

Sunt putin in dezacord cu tine aici. Nu cred ca aceleasi doua masini ale unei ecipe sunt 100% identice d.p.d.v. al echiparilor. Cred ca masina pilotului principal este mai upgradata.

Link to comment
Share on other sites

Intre Vettel si Webber exista o diferenta o spun desi mi-as fi dorit macar un campionat pentru Webber. Nu cred ca varsta ii mai acorda alte sanse si deja sezonul asta e perdut pentru el iar asta s-a intamplat oarecum pe mana lui. Ipotetic sa zicem ca pe masina lui Vettel s-a focusat echipa poate asta si din cauza ca Vettel a adus un aport mai mare in munca de setare si reglaj al masinii cred ca aici un pilot poate face diferenta alagand un set-up mai potrivit.

 

Sfarsitul de campionat se anunta foarte disputat si 10 puncte avans nu ii sunt suficiente lui Vettel in conditiile in care o sa aiba probleme de fiabilitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunt putin in dezacord cu tine aici. Nu cred ca aceleasi doua masini ale unei ecipe sunt 100% identice d.p.d.v. al echiparilor. Cred ca masina pilotului principal este mai upgradata.

 

sunt 100% identice masinile, cum sa fie una mai buna decat cealalta? adica isi da echipa cu firma in cap? crezi ca nu vor sa aibe amandoi piloti pe podium? care ar fi castigul ca o masina sa fie mai buna decat alta? de ce ar mai concura cu 2 masini atunci? care e logica?

Link to comment
Share on other sites

Istoria a demonstrat masina politului principal "primeste" upgradari mai repede decat cea a secundului.

 

aiurea, la cati bani se investesc in sport , nimeni nu va upgrada doar o masina, e o aberatie fara nici o logica si fara nici un castig pentru echipa ba din contra, e ca si cum ti-ai taia craca de sub picioare

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar o cursa foarte frumoasa....insa diferenta dintre alonso si vettel e destul de mare,nu-l vad prea bine pe alonso in ultima cursa,alonso poate castiga campionatul doar daca abandoneaza vettel,parerea mea,poate ii se strica alternatorul lui vettel cum ii s-a intamplat lui webber azi:)))
Link to comment
Share on other sites

probabil ca se referea la setarile si particularitatile managementului motorului+cutiei, dar ca si mecanica DA .sunt exact la fel.

 

Fiecare pilot alege impreuna cu tehnicianul sau cea mai buna setare privind tipul de circuit unde se ruleaza si apoi comportamentul monopostului in diferitele faze ale circuitului.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

aiurea, la cati bani se investesc in sport , nimeni nu va upgrada doar o masina, e o aberatie fara nici o logica si fara nici un castig pentru echipa ba din contra, e ca si cum ti-ai taia craca de sub picioare

 

E cât se poate de real, mașinile nu sunt identice și ar fi douĂŁ cauze principale. Ăn primul rând se fac experimente pe pilotul numĂŁrul doi (ca regulĂŁ, dar existĂŁ și excepții când este invers - vezi Kimi/Grosjean, Massa/Alonso, Vettel/Webber etc.) și ĂŽn al doilea, fiecare pilot ĂŽși adapteazĂŁ mașina la propriul stil (vezi de exemplu comunicatul cĂŁtre Massa când i s-a spus cum lua Alonso un viraj și cum avea mașina reglatĂŁ).

Link to comment
Share on other sites

si unde a fost greseala?

 

A iesit prost din viraj, se vedea de la inceputul liniei ca Hamilton va fi aproape. Folosind DRS-ul, l-a depasit usor, dupa ca fusese departe de depasire in 10 tururi anterioare.

Si Vettel a comentat ceva la radio despre asta, si mai apoi in conferinta. Eu asa am inteles

Link to comment
Share on other sites

Vettel a comentat ca nu din vina lui l-a depasit hamilton,s-a plans echipei ca a prins trafic pe tronsonul doi al circuitului,cel cu multe curbe...iar cand a ajuns in virajul cu pricina,hamilton a profitat...fiind destul de aproape de el pentru al depasii...in fine,ma bucur ca a castigat Hamilton si prin aceasta victorie l-a ajutat si pe Alonso.
Link to comment
Share on other sites

Dar n-a comentat cand de mai multe ori inainte a prins trafic chiar inainte de detectia DRS si a primit si a putut sa foloseasca si el DRS-ul :)

Orice ar zice Vettel sau Red Bull, Hamilton a fost mai rapid. Nu cu mult, probabil 0.5 sec/tur. Intr-adevar, daca ar fi fost doar ei 2 pe circuit ar fi fost greu sa-l depaseasca, dar dupa ce a trecut Vettel n-a reusit nici macar sa se apropie la sub 1 secunda, sa aiba DRS.

 

Oricum iese Vettel campion, si au cea mai rapida-consistenta masina de departe. Asta daca nu le crapa IAR alternatorul. Sa le imprumutam noi un alternator, e asa greu sa faca Renault unul? Sau alternatorul Renault intentionat e facut sa se strice, sa-i faca sa treaca pe la service? :))

Link to comment
Share on other sites

E cât se poate de real, mașinile nu sunt identice și ar fi douĂŁ cauze principale. Ăn primul rând se fac experimente pe pilotul numĂŁrul doi (ca regulĂŁ, dar existĂŁ și excepții când este invers - vezi Kimi/Grosjean, Massa/Alonso, Vettel/Webber etc.) și ĂŽn al doilea, fiecare pilot ĂŽși adapteazĂŁ mașina la propriul stil (vezi de exemplu comunicatul cĂŁtre Massa când i s-a spus cum lua Alonso un viraj și cum avea mașina reglatĂŁ).

 

ce spui tu este foarte adevarat si are sens.colegul spunea ca o masina este mai upgradata decat cealalta, adica pilotul nr1 are aces la tehnologie mai noua inaintea pilotului 2, ceea ce e aberant

 

Intr-adevar, daca ar fi fost doar ei 2 pe circuit ar fi fost greu sa-l depaseasca, dar dupa ce a trecut Vettel n-a reusit nici macar sa se apropie la sub 1 secunda, sa aiba DRS.

 

 

 

eu nu stiu la ce cursa te-ai uitat tu dar vettel a terminat cursa la 0.6 secunde in spatele lui hamilton

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.