Jump to content

imi puteti da citeva sfaturi ptr a nu lua ,,teapa" la cumparare


alexicu

Recommended Posts

desteptule

vezi-ti de treaba ta ca nu te-am bagat in seama.

 

si masina da chiar este destul de frumoasa si aranjata.

 

si km aia nu sunt reali. CLAR.

de ce nu vrei sa te calmezi si sa analizezi putin situatia? :)))

 

nu ma bag aiurea in seama,in comparatie cu tine care ai facut o afirmatie nefondata.cum am spus,masina nu este perfecta.are cativa ani si e normal sa mai fie atinsa pe ici pe colo.

asa ca mai usor sa nu iti plesneasca vreun vas de sange la cap

@alexicu

 

eu zic sa pui poze cu masina ta si apoi putem face o comparatie intre cele doua.asa despre ce vorbim?

Link to comment
Share on other sites

cred ca k fatza de mashina ta alexicule aia de vrei sa o cumperi o satzi faka o gramada de probleme.

asa se vede in poze. dar daca ai bani so faci eu zik ka merita sa treci pe un bemve mai nou. cam cati bani potzi pune in plus sa o repari pe asta care0 vrei so iei?

 

sau depinde incat timp o sa castigi bani so repari ka nu are kum sa koste cine stie ce.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

E46 NFL diesel la 3900....ceva este in neregula la masina aia.Du-te cu un mecanic si verifica bine masina undeva la un service! Acesta este sfatul meu. :thumbsup:

 

Pretul e f normal, ganditi-va ca e o masina de 12 ani. Am o cunostinta in DE si-a luat un e46 318i NFL an 99 parca, destul de dotat cu 2200eur, ce sa mai, preturi derizorii.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce ceri sfaturi pe forum despre o masina pe care noi o vedem doar in poze.Cel mai bine este sa mergi acolo si sa vezi in ce stare se afla.Chiar daca nu te pricepi o poti inspecta putin de rugina,lufturi prea mari,daca si cum se aliniaza...vezi si proprietarul cum este,cum vorbeste...
Link to comment
Share on other sites

eu credeam k merita schimbul in ideea k nu mai trebuie sa o mai vind pe a mea.. cred k st putin cam lenes :)) nu vreau sa iau vre-o coaja... eu mai pot pune in jur de 3000 p linga masina mea .... dar la variante pretul este mai mare... cred ca ma duc sa o vad totusi.. sa merg cu ea putin si daca nu e sa fie asta e.... oricum va multumesc ptr pareri au fost de ajutor :p
Link to comment
Share on other sites

Pretul e f normal, ganditi-va ca e o masina de 12 ani. Am o cunostinta in DE si-a luat un e46 318i NFL an 99 parca, destul de dotat cu 2200eur, ce sa mai, preturi derizorii.

 

Da, asa este, insa la noi preturile unui E46 NFL 320d care sa fie cat de cat "in mintile lui" variaza intre 4500 si 5000.Sunt destule si sub 4500, insa ai sansa sa gasesti foarte multe "manarite" cum cred ca este si in cazul de fata.La modelele 316i si 318i treaba sta altfel, sunt mai ieftine. :thumbsup: Am gasit destule cu preturi intre 3700 si 4000 care aratau foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

-merita inspectata masina la un service, cu o diagnoza si pe urma un test mecanic (de mana ta).

uitate la pedale, la schimbator, la uzura scaunelor, uzura volanului - vor fi uzate asta e clar,dar poate nu e un impas gradul acela de uzura pentru tine.

-pe urma uitate la lonjeroanele fata sa nu fie urme de vopsire sau de indreptare (o bara se mai poate schimba daca totusi a fost agatata pe undeva sau a avut impact frontal usor)

-uitate atent la marginile plafonului sa fie intacte, si incearca sa tragi si de chederele usilor ca sa vezi daca acestea ies usor sau nu (nu ar trebui sa iasa doar daca tragi foarte tare, asta in caz ca nu a fost dat jos niciodata); daca ies poti verifica mai sigur daca sunt urme de sudura, alta vopsea, sau poate chiar chit crapat. asta in caz ca ar fi rasturnata si refacuta;

-uitate sub masina la podul masinii sa nu aibe indoituri

-la motor, dai plasticele jos de pe el, si te uiti dupa urme de ulei, in special in partea stanga unde e si turbina. daca sunt urme de ulei intense, cu mizerie si praf destul de evidentiate atunci sunt scurgeri de ulei. (daca totusi e spalat motorul, ar trebui sa dea de gandit)

-testeaz`o pe un drum mai rau sau de piatra ca sa vezi posibilele jocuri in directie, batai la telescoape, bucse, si altele.

Link to comment
Share on other sites

1.mie unul masina nu mi se pare chiar asa de cazan precum zic unii dintre voi

 

2.masina din prima poza reiese ca a fost avariata dar nu cred ca a fost grav pentru ca farul nu cred ca a fost schimbat ,deoarece este putin matuit,bara poate a fost atinsa pe dedesupt din cauza asta nu are nici carenajul la roata intreg

 

3.pana la urma sa faci un drum sa o vezi mi strica, nu pierzi mare lucru (50 euro combustibil ),dar poate se devedeste ca este buna si atunci nu pierzi nimic

 

4.masina totusi are 12 ani una alta se mai poate remedia pe parcurs daca nu sunt lucruri grave (adika daca nu are lonjeroanele indreptate sau alte lucruri rezultate din accidente grave) o bascula sau o bujie le mai schimbi ca masina perfecta este greu sa gasesti.

 

5.masina noua la 3900 oricum nu gasesti nicaieri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.