Jump to content

75 kg nisip in portbagajul unui e46


BADICA

Recommended Posts

pe gheata nici AWD nu merge stralucit..ma uitam ieri la un toyota land cruiser , vroia sa faca stanga intre blocuri si portiunea aia e plina de gheata foarte patinata de toti vecini si nu a reusit sa faca curba in zapada+gheata de acolo , de fapt i se invartea doar o roata spate mai mult ,gen RWD..

 

 

 

 

p.s. eu ca sa nu pun greutate in portbagaj umblu cu rezervorul plin in cazuri d-astea (62 de litri)-+

 

 

 

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Alex..dauneaza cu ceva acele 75kg in portbagaj? Eu unul sunt convins ca poti merge la fel de frumos iarna cu RWD ca si cu FWD, iar in locurile in care ramai intepenit cu RWD, foarte probabil ramai intepenit si cu FWD.

nu am zis asta,din potriva,greutatea pe spate ajuta.

referitor la RWD vs FWD.nu as mai da tractiunea spate pe FWD in veci.doar ca nu pun saci de nisip in masina;nu am nevoie.oricine altcineva poate face asta fara sa cred ca greseste ;)

Link to comment
Share on other sites

Un sac ca asta de nisip...de 70 -80 kg e foarte bine venit si ajuta cu adevarat, orice ar zice unul sau altul. Uite, toata iarna asta n-am ramas cu masina decat la mine in parcare, intre blocuri, de vreo 3 ori...si o data la cateva blocuri distanta, pentru ca, din cauza unuia, am intrat cu rotile din fata, perpendicular pe "cararea" deja facuta :)

 

Am fost la Ranca (jud. Gorj) si n-am avut nicio problema cu urcatul pe zapada, adevarat, pana-n Novaci :) Am avut si rezervorul plin, deci inca ceva greutate, plus 4 oameni si bagaje in masina :) Cred ca urcam si sus pana la Ranca, dar am pus preventiv lanturi. Insa, repet, in parcare am ramas de cateva ori. Un sac cu nisip m-ar fi ajutat cu siguranta. Cred ca o sa-mi pun si eu maine, ca tot plec acasa la Severin si pun acolo. Face diferenta cu siguranta.

 

4 oameni si bagaje si nisip ? Pai daca fac asta merg cu bara din spate atarnata...asta daca nu cumva ai x5...

Link to comment
Share on other sites

probabil vroiai sa spui GADmode =))))

 

 

cretinismul ideii?nu prea are logica...a inteles toata lumea unde bati tu.

esti cam nelinistit litlle child si cretinismele astea sunt enervante.

 

little

 

Fixed.

 

Nu cred ca a inteles lumea, cu atat mai putin tu. Daca insinuezi ca l-am facut cretin, gresesti. Daca ziceam idee tampita era mai bine? Hai ca ma plictisesti, nu esti tu omul la care sa dau explicatii, tu care aveai niste topicuri jenante.

Ce ar fi sa nu mai faci atata analiza pe text si sa inveti sa scrii macar engleza corect?

 

Din cate stiu am voie la opinie si pot sa mi-o expun. Daca ai ceva impotriva, combate opinia, nu persoana mea. Si in plus de asta, observ ca cei care au fost deranjati de postul meu m-au atacat direct pe mine, nu parerea mea.

 

Ce zici c.sainz! Partea asta nu o mai moderezi! Sau anumite persoane pot sa zica ce vor! Am pus ! ca sa intelegi si tu ce zic. Hai cu suspend-ul.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai cauciucuri bune de iarna esti imun la orice, GODMODE On.

Cretinismul (idee cretina=stupida) asta deja ma dispera.

 

Daca ai cauciucuri de iarna tot poti derapa, tot poti ramane inzapezit, ele nu inlocuiesc legile fizicii. Cea mai mare tampenie=prostie sa crezi ca daca ai cauciucuri de iarna poti sa o arzi ca vara prin zapada.

 

mie-mi pare foarte clar ca omu' ataca (aspru ce-i drept) IDEEA-n sine, si nu persoana care a emis-o. e totusi o diferenta, nu vad de ce se infierbanta spiritele. :thumbsup:

 

chill!

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Daca ai cauciucuri bune de iarna esti imun la orice, GODMODE On.

Cretinismul asta deja ma dispera.

 

Daca ai cauciucuri de iarna tot poti derapa, tot poti ramane inzapezit, ele nu inlocuiesc legile fizicii. Cea mai mare tampenie sa crezi ca daca ai cauciucuri de iarna poti sa o arzi ca vara prin zapada.

 

Corect, doar ca el n-a zis asta. Si ii dau dreptate - am condus ceva masini si FWD, si RWD, si cu tractiune integrala. Cu cauciucuri bune n-ai nevoie de saci de nisip; acolo pe unde nu poti trece nici cu cauciucuri ca lumea, nu te ajuta nici roaba cu ciment in portbagaj.

 

parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc.

era doar o greseala de scriere child.

baga mare unul sa ma mai amuz si eu.se pare ca ziua indragostitilor nu ti-a priit pe plan sentimantal :)))

 

14 feb a fost ieri ;) si pentru ca te vad foarte ingrijorat de soarta mea, vreau sa iti spun ca ieri a fost chiar ok.

 

Ar fi bine sa iti faci ordine in cap la ceea ce vrei sa scrii, altfel iti iese postul de mai sus.

 

Hai pa, te las cu prietenele tale virtuale.

 

 

LE: @neaorin greutatea intotdeauna te ajuta, sa stii. Incearca daca nu crezi. Pe mine ma enerveaza ca multa lume crede ca daca isi pune cauciucuri de iarna bune a scapat si poate merge cum vrea, ceea ce e total gresit. Sunt bune, ajuta, dar limita lor e atinsa repede.

 

Sa iti dau un exemplu: luni a nins mult, iar pe sub zapada era gheata. Coboram pe o strada cu 1a si efectiv imi aluneca masina in lateral. La fel si in curbe, ma puteam inscrie doar cu viteza foarte foarte mica.

Edited by september child
Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt pro saci de nisip.

Am mers ramas "inzapezit" in parcare si cum mi-am un vecin in portbagaj(moama cum suna) am iesit(mai taras/grabis,nu va imaginati ca am zburat, dar am reusit).

Pana sa fac asta patinau ambele roti in nestire.

Nu era pe burta si cauciucurile sunt de 2 ani(gramada carne) si dunloop wintersport 3d.

 

Cauciucurile de iarna e normal sa aiba eficienta mai mare pe zapada decat pe gheata pentru ca frecarea se face zapada-zapada si nu cauciuc-gheata/zapada.

Asta fiind o mica explicatie tehnica pentru amatorii care cred ca daca ai cauciucuri de iarna intri in GODmode :p

Link to comment
Share on other sites

 

a zis cineva ca isi cumpara anvelope de iarna sau baga saci de nisip si zboara ?

 

se pare ca ziua de ieri are inca repercusiuni.

in continuare faci afrimatii nefondate,dar nick-ul tau spune multe...asa ca nu iti mai dau bomboane, s-au terminat.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Ce-i drept si eu ma gandeam sa pun 3 saci de nisip in portbagaj, ca mi-a ajuns cat am dat la lopata pe stradute dar am renuntat la idee si am lasat masina in parcare,nu cred ca ajuta foarte mult daca masina ramane suspendata pe''burta'', si a mea cum e joasa sigur ramane asa ca mai astept umpic pana se mai topeste din zapada, si sincer sa fiu este o foarte mare aglomeratie prin Bucuresti, deci mai bine o luam pe jos, parerea mea...
Link to comment
Share on other sites

 

LE: @neaorin greutatea intotdeauna te ajuta, sa stii. Incearca daca nu crezi. Pe mine ma enerveaza ca multa lume crede ca daca isi pune cauciucuri de iarna bune a scapat si poate merge cum vrea, ceea ce e total gresit. Sunt bune, ajuta, dar limita lor e atinsa repede.

 

Sa iti dau un exemplu: luni a nins mult, iar pe sub zapada era gheata. Coboram pe o strada cu 1a si efectiv imi aluneca masina in lateral. La fel si in curbe, ma puteam inscrie doar cu viteza foarte foarte mica.

 

pai asa si trebuie sa mergi iarna, cu viteza foarte mica :)

 

Ce am vrut sa spun este ca pe acolo pe unde nu poti trece cu cauciucuri de iarna, solutia nu ar trebui sa fie sacii de nisip, ci lanturile. Si eventual lopata, depinde de situatie.

Daca nu poti trece nici cu lanturi si lopata, atunci te intorci frumos pe unde ai venit, si mai incerci la primavara :)

In rest, n-ai nevoie de saci de nisip in portbagaj, ci de cauciucuri bune, de viteza minima si de atentie maxima.

Link to comment
Share on other sites

"Ce am vrut sa spun este ca pe acolo pe unde nu poti trece cu cauciucuri de iarna, solutia nu ar trebui sa fie sacii de nisip, ci lanturile. Si eventual lopata, depinde de situatie." - evident, la munte sunt foarte bune lanturile. Dar intre blocuri, pana iesi la soseaua principala, ce faci, pui si dai jos la lanturi ?:) Deci tot sacul ramane baza :)
Link to comment
Share on other sites

Alex..dauneaza cu ceva acele 75kg in portbagaj? Eu unul sunt convins ca poti merge la fel de frumos iarna cu RWD ca si cu FWD, iar in locurile in care ramai intepenit cu RWD, foarte probabil ramai intepenit si cu FWD.

 

 

din pacate nu este asa ... eu am 2 masini cu FWD si un e90 RWD , ca sa mut e90 in locul uneia din ele a fost nevoie de ajutorul cuiva sa ma impinga pur si simplu nu avea tractiune nici cu DTC nici cu DSC am incercat cu ele dezactivate , cu frana de mana toate jmecheriile ... in schimb cu cele cu FWD pur si simplu ma jucam in acelasi loc .

 

am avut un E46 cu un subwoofer de vreo 60KG plus vreo 10kg de amplificatoare in porbagaj si sigur ajuta . nu sunt sigur de chestia cu 50/50 distribuite a greutatii din ce imi aduc aminte eu pe cantarele rar cu tot cu ce aveam eu in porbagaj adica peste 60KG tot era mai usoara cu vreo 80kg pe spate :rolleyes: si era vorba de un 318i e46 care cred ca are cel mai usor motor...

 

sa spui ca un RWD merge la fel de bine ca un FWD pe zapada nu este corect ... si eu am rwd si eu as vrea sa fie asa , dar nu este :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ati incercat vreunul huse d'alea de pus pe roti? zilele trecute am vazut pe la mine la munca un e46 cu huse d'alea pe rotile spate, in locul unde impotmoleau si SUV-uri (gheata sub zapada la greu), si omu' n-avea nici un stres...nu zbura, dar a iesit relativ repede de pe sleauri NEIMPINS.
Link to comment
Share on other sites

Intre blocuri mai gasesti niste vecini sa te-mpinga :)

Daca nu merge nici cu vecini binevoitori, ai doua solutii: ori lasi masina pe bulevard, ori o lasi in parcare si te duci frumos pe jos unde ai treaba. Vorbesc la modul cel mai serios.

 

aseara am ajuns devreme, pe la 20:00 si ceva...si tot nu mai era nimeni in parcare. daca veneam la 02:00 acasa, ce vecini mai gaseam ? ce vecini mai gaseai tu la ora aia ? ce faceai, lasai masina in mijlocul parcarii ? cum era s-o las eu aseara, daca nu chemam 2 prieteni care lucrau undeva in zona, sa ma ajute sa ma impinga ? am zis ca fac depresie aseara :)

 

Si de ce sa ma duc pe jos daca un sac/doi rezolva problema ?:)

Link to comment
Share on other sites

 

Nu cred ca a inteles lumea, cu atat mai putin tu. Daca insinuezi ca l-am facut cretin, gresesti. Daca ziceam idee tampita era mai bine? Hai ca ma plictisesti, nu esti tu omul la care sa dau explicatii, tu care aveai niste topicuri jenante.

Ce ar fi sa nu mai faci atata analiza pe text si sa inveti sa scrii macar engleza corect?

 

Din cate stiu am voie la opinie si pot sa mi-o expun. Daca ai ceva impotriva, combate opinia, nu persoana mea. Si in plus de asta, observ ca cei care au fost deranjati de postul meu m-au atacat direct pe mine, nu parerea mea.

 

Ce zici c.sainz! Partea asta nu o mai moderezi! Sau anumite persoane pot sa zica ce vor! Am pus ! ca sa intelegi si tu ce zic. Hai cu suspend-ul.

 

Multumesc mult; acum am reusit sa inteleg :thumbsup: (nu fac legaturile asa rapid, dar ...)

Ceea ce voiam sa precizez este ca si pe mine ma deranjeaza ideea de "anvelope de iarna - pot orice" la fel de mult ca si ideea de "anvelope de iarna - zapada".

Dar, folosesc expresii mai ...delicate. (pot sa te intreb daca ai inteles?)

Link to comment
Share on other sites

daca ii bagi (2 saci sa zicem) in spatele portbagajului (intre amortizoare/arcuri cum ar veni) e cam aceeasi chestie cu o persoana in spate, ideea e sa ai o greutate in plus pe axa din spate.

 

de unde iau si eu niste nisip?! :)

 

 

Nisip poti sa iei din Bricostore 7lei/sacul de 25kg

 

 

Un sac ca asta de nisip...de 70 -80 kg e foarte bine venit si ajuta cu adevarat, orice ar zice unul sau altul. Uite, toata iarna asta n-am ramas cu masina decat la mine in parcare, intre blocuri, de vreo 3 ori...si o data la cateva blocuri distanta, pentru ca, din cauza unuia, am intrat cu rotile din fata, perpendicular pe "cararea" deja facuta :)

 

Am fost la Ranca (jud. Gorj) si n-am avut nicio problema cu urcatul pe zapada, adevarat, pana-n Novaci :) Am avut si rezervorul plin, deci inca ceva greutate, plus 4 oameni si bagaje in masina :) Cred ca urcam si sus pana la Ranca, dar am pus preventiv lanturi. Insa, repet, in parcare am ramas de cateva ori. Un sac cu nisip m-ar fi ajutat cu siguranta. Cred ca o sa-mi pun si eu maine, ca tot plec acasa la Severin si pun acolo. Face diferenta cu siguranta.

 

eu am 3 saci de 25kg ; maine cred ca o sa dau unul jos,ca sa fie 50kg.

Link to comment
Share on other sites

Din cauza ca merg mai mereu singur in masina si ca stau in sectorul 5 vesnic nedezapezit am hotarat sa pun 3 saci de nisip in portbagaj.Este mult?trebuie sa mai dau macar unul jos?

BADICA....sa nu o iei ca pe ceva personal...pe langa faptul ca traim in acest secol in care avem mai mult nisip decat saci, de ce nu renunti mataluta la BMW si la drumrile nedeszapezite din sectorul 5?...la metrou inca nu a inceput sa ninga ! Suntem de tot rasul......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.