Jump to content

dif si asemanari dintre seria y M si seria y standard


Chris.E38

Recommended Posts

salutare prieteni

am si eu nevoie de ajutorul vostru sunt in contradictie cu un amic referitor la marca BMW. potrivesc lementele de caroserie (bari, capota, usi, etc.) de pe o seria Y (oricare) M si un model standard.

multumesc anticipat

Edited by Chris.E38
Link to comment
Share on other sites

salutare prieteni

am si eu nevoie de ajutorul vostru sunt in contradictie cu un amic referitor la marca BMW. potrivesc lementele de caroserie (bari, capota, usi, etc.) de pe o seria Y (oricare) M si un model standard.

multumesc anticipat

 

Depinde de modelul "Y"; nu sunt la fel la toate modelele BMW. Si, nu toate elementele de caroserie se potrivesc de pe "Y" pe "Y" M.

Daca te gandesti la un model anume, scrie. Si putem sa-ti spunem

Link to comment
Share on other sites

Depinde de modelul "Y"; nu sunt la fel la toate modelele BMW. Si, nu toate elementele de caroserie se potrivesc de pe "Y" pe "Y" M.

Daca te gandesti la un model anume, scrie. Si putem sa-ti spunem

eu am zis in prima faza e46 sedan cel din semnatura dar fiind mai rare M3 sedan am zis ca si E39 e un bun exemplu

Link to comment
Share on other sites

eu am zis in prima faza e46 sedan cel din semnatura dar fiind mai rare M3 sedan am zis ca si E39 e un bun exemplu

 

Din cate stiu, E46 nu s-a fabricat decat coupe, deci nu pot fi comparate decat coupeu-rile E46. Si sunt multe diferente intre ele; chiar si la caroserie. Apoi, frane, puntile, roti, bari etc.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, E46 nu s-a fabricat decat coupe, deci nu pot fi comparate decat coupeu-rile E46. Si sunt multe diferente intre ele; chiar si la caroserie. Apoi, frane, puntile, roti, bari etc.

intrebarea e se pot pune piesele de pe un M e46 pe un e46 la partea estetica ma refer inclusiv suspensie si frane. eu sunt convins ca se pot dar de ex la e39 sunt sigur ca se pot

multumesc pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

intrebarea e se pot pune piesele de pe un M e46 pe un e46 la partea estetica ma refer inclusiv suspensie si frane. eu sunt convins ca se pot dar de ex la e39 sunt sigur ca se pot

multumesc pentru ajutor

 

Nu stiu daca se poate pune suspensia fata-spate. Am impresia ca doar cea de pe fata se potriveste. Franele sunt cam mari; deci, va trebui sa schimbi si jantele.

Dar, unde sunt "doctorii" in E46 cand ai nevoie de ei?:frantics:

Link to comment
Share on other sites

ideea este urmatoarea

Eu am zis ca pot sa fac un BMW sa arate M cu piesele originale luate de pe un M. el sustine ca sunt masini diferite si ca nu se poate fiind produse de producator diferiti (M produce M-urile sub licenta BMW )

 

Aripile de E46 M sint mai evazate fata de un coupe normal.

 

dar daca le demontezi de pe un E46M le poti pune pe un coupe normal?

Link to comment
Share on other sites

ideea este urmatoarea

Eu am zis ca pot sa fac un BMW sa arate M cu piesele originale luate de pe un M. el sustine ca sunt masini diferite si ca nu se poate fiind produse de producator diferiti (M produce M-urile sub licenta BMW )

 

dar daca le demontezi de pe un E46M le poti pune pe un coupe normal?

 

Nu exista sa produca sub licenta!!!! Nimeni nu detine licenta BMW!!! Singurul producator care ia masini de la BMW este Alpina.

Pai, pana acum am toy spus: nu TOATE piese le potrivesc de pe M pe coupe; sunt necesare diferite modificari (unele mai mici, altele mai importante)

Link to comment
Share on other sites

Nu exista sa produca sub licenta!!!! Nimeni nu detine licenta BMW!!! Singurul producator care ia masini de la BMW este Alpina.

Pai, pana acum am toy spus: nu TOATE piese le potrivesc de pe M pe coupe; sunt necesare diferite modificari (unele mai mici, altele mai importante)

discutia a degenerat dela spusele unui asa zis inginer de la BMW cluj care iĂĄ zis ca nu se potirivesc nici macar usile nu au aceasi dimensiune. eu am zis ca pot sa fac un bmw normal si sa il transform in M fara sa iit dai seama estetic

Link to comment
Share on other sites

o Doamne... ala creca a luat diploma aia de inginer online :)

 

usile de M sunt la fel ca la orice coupe la e46.

la caroserie difera : bari fata/spate, aripi fata/spate, capota

la partea mecanica difera aproape tot : motor, cutie, brate, suspensii, bucsi, bari stabilizatoare, frane, evacuare, etc ...

 

M nu e house tuner ci e un model de serie....

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

Estetic se poate; doar ca necesita ceva modificari ca sa ARATE ma un M

imi zice ca nu se poate pute fara sa tai si sa chiutiesti. infiene omul o tine pe a lui, eu stiu sigur ca se poate face un E46 sau E39 sa arata indentic ca un M fara sa iti dai seama de modificari din exterior vorbind

Link to comment
Share on other sites

ca sa arate la fel trebuie cum a zis el : taiate aripile spate cu flexu, puse alea de M, sudat, chituit, vopsit......

 

buna da la partiel care sunt detasabile prin suruburi trebuie taiata sau sudat? partea din fata ma refer si usile

nu credeam ca pot aparea asa discutii aprinse de la un banal subiect

Link to comment
Share on other sites

bara fata, capota cu power dome, praguri, bara spate cu difuser, jante, oglinzi, evacuarea finala cu 2 tipsuri duble pe mijloc (se taie locasul rotii de rezerva), grile aerisire laterale aripi...gata, M look :thumbsup: :) mai pui si un portbagaj CSL si e lux :rolleyes: Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

doar un prieten din TM / coleg de forum cu noi .... din cati stiu eu, a facut asta...... Caius TM

el si-a facut un coupe sa arate cel mai aproape de un M : schimbate aripi, bari, capota, oglinzi, praguri, roti, frane, suspensii, evacuare.......

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

doar un prieten din TM / coleg de forum cu noi .... din cati stiu eu, a facut asta...... Caius TM

el si-a facut un coupe sa arate cel mai aproape de un M : schimbate aripi, bari, capota, oglinzi, praguri, roti, frane, suspensii.......

exact.caius a facut cabrio sa arate identic cu un M.doar ca avea jante de 7-ar,dar asta nu se pune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.