Jump to content

Cantitate ulei motor


Bmw32oCi

Recommended Posts

Creka sunt duse garniturile de la joja. ieri imi arata nivelu mai jos de maxim. azi cu 2-3 milimetri peste maxim! se poate sa fie din cauza garniturilor de la joja? apa nu este in ulei, spuma sau mai stiu eu ce, uleiul este vascos si curat. astept pareri
Link to comment
Share on other sites

Creka sunt duse garniturile de la joja. ieri imi arata nivelu mai jos de maxim. azi cu 2-3 milimetri peste maxim! se poate sa fie din cauza garniturilor de la joja? apa nu este in ulei, spuma sau mai stiu eu ce, uleiul este vascos si curat. astept pareri

 

 

nu l ai berificat cumva odata la cald si dupa la rece?

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

DEci 6 litri sau 6,5?? nu stie nimeni? la piese auto mi-a zis ca 6,5 dar nu stiu cat de mult se pricepe

 

Salut.

Nu cred ca trebuie 6 Litri din moment ce eu am avut un E36 320 i Coupe si mi-a intrat 6.5 L,

deci din moment ce masina e mai noua ca E36'ele eu spun ca au dreptate cei de la piese auto si e 6.5 L

P.S:Am si eu acum un E46 Berlina tot 2.0 si tre'sa ma interesez si eu cat intra, dar sunt cam 90% sigur

ca o sa imi intre si mie 6.5 L si nush ce sa fac daca iau ulei original de BMW cati L sa iau:

daca iau 7 si se pierde/consuma prea repede 0.5 L aia, sau daca iau 8 si imi ramane...

Cred ca mai bine merg pe metoda ''babeasca'' iau mai mult sa fie acolo :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Nu cred ca trebuie 6 Litri din moment ce eu am avut un E36 320 i Coupe si mi-a intrat 6.5 L,

deci din moment ce masina e mai noua ca E36'ele eu spun ca au dreptate cei de la piese auto si e 6.5 L

P.S:Am si eu acum un E46 Berlina tot 2.0 si tre'sa ma interesez si eu cat intra, dar sunt cam 90% sigur

ca o sa imi intre si mie 6.5 L si nush ce sa fac daca iau ulei original de BMW cati L sa iau:

daca iau 7 si se pierde/consuma prea repede 0.5 L aia, sau daca iau 8 si imi ramane...

Cred ca mai bine merg pe metoda ''babeasca'' iau mai mult sa fie acolo :ninja:

Si daca ramane, care este problema ? Vine urmatorul schimb si iei decat 6 litri.

Link to comment
Share on other sites

Mersi ! deci 6,5 , eram nedumerit pentru ca baiatul de la piese auto cu talonul in mana imi spune ca bmw-ul meu e e36:)) si na daca imi arata mai mult m-am gandit ca nu a stiut si am bagat mai mult. Am pus masina pe loc drept si cu motorul rece imi arata cam 2 mm peste maxim, deci mai scot putin si gata. multumesc pt reply-uri
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
post-51944-0-90393500-1330848901_thumb.jpgsall! am un BMW 320 i din 2000, 1991 cmc, 110kw, am facut recent schimbul cu ulei BMW 5w30, in carte scrie 6,5 L, am mers la un magazin mai de doamne ajuta, mi-a spus 6,5 L, am cumparat 7L, am fost la reprezentanta BMW , am schimbat uleiul, mi-au pus 6,5 L (am schimbat inclusiv toate filtrele)- nu am comentat nimic, am ajuns acasa, am pus masina pe cel mai drept loc si a doua zi am constatat ca am cam 3 mm in plus pe joja. am mai repetat dupa 2-3 zile in alta parte- acelasi lucru!!! Nu-mi place ca e depasit nivelul maxim!!! la alte masini chiar scrie pe busonul de la ulei ca nu e indicat sa se puna pana la maxim pe joja...Ce ziceti? sa scot diferenta? Cineva zicea mai sus ca nu ar fi nevoie... Eu zic, parca, n-ar fi asa... am atasat si o poza, se vede acolo partea mai lucioasa pe joja. Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

2-3 mm...nu inseamna nimic, dar ca sa nu mai patesti asta spune mecanicului sa scoata filtrul de ulei si abia apoi sa treaca la golire ;)

 

Cati litri de ulei intra in 320ci e46 , motor 2000 150cai. an fab 2000 , ca am bagat 6,5 si imi arata cu vro 3 milimetri peste maxim!

Link to comment
Share on other sites

post-51944-0-90393500-1330848901_thumb.jpgsall! am un BMW 320 i din 2000, 1991 cmc, 110kw, am facut recent schimbul cu ulei BMW 5w30, in carte scrie 6,5 L, am mers la un magazin mai de doamne ajuta, mi-a spus 6,5 L, am cumparat 7L, am fost la reprezentanta BMW , am schimbat uleiul, mi-au pus 6,5 L (am schimbat inclusiv toate filtrele)- nu am comentat nimic, am ajuns acasa, am pus masina pe cel mai drept loc si a doua zi am constatat ca am cam 3 mm in plus pe joja. am mai repetat dupa 2-3 zile in alta parte- acelasi lucru!!! Nu-mi place ca e depasit nivelul maxim!!! la alte masini chiar scrie pe busonul de la ulei ca nu e indicat sa se puna pana la maxim pe joja...Ce ziceti? sa scot diferenta? Cineva zicea mai sus ca nu ar fi nevoie... Eu zic, parca, n-ar fi asa... am atasat si o poza, se vede acolo partea mai lucioasa pe joja. Multumesc anticipat!

Nu stiu cum se poate intampla asa ceva la reprezentanta ( nu ca ar fi sfarsitul lumii ). Punand fix 6.5 litri ( lucru care este sigur, pentru ca jumatate de bidon presupun ca ti l-au dat inapoi ) si tu ai nivelul peste maxim, eu sunt 100% sigur ca nu ti-au scurs tot uleiul vechi, adica nu au avut chef sa faca o treaba simpla intr-un mod profesional.

Eu fac schimbul asa: desfac surubul de la baia si astept sa iasa uleiul, pe final desfac capacul de la filtrul de ulei si scot filtrul care inmagazineaza destul ulei in el si astept pana nu mai curge nimic. In timpul asta imi fac de lucru, schimb filtrul de aer eventual cel de polen mai verific lichidul de servo, mai sterg de praf capacele motorului etc.

Ca si concluzie eu pun 6.4 iar pe joja nu atinge nivelul maxim este cam la 1 mm sub deci la tine clar nu au asteptat sa se scurga tot uleiul, lucru care nu afecteaza zic eu pentru ca oricum o sa il manance :ike:

Link to comment
Share on other sites

Asa cum si pantofii trebuie sa stea lejer in picioare, la fel trebuie sa stea si motorul in ulei.

 

@ Iinniesta: Abtine-te te rog si nu mai face recomandari tehnice. Esti total pe dinafara si spui numai prostii. Ajunge cu aberatiile!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.