Jump to content

Cantitate ulei motor


Bmw32oCi

Recommended Posts

Creka sunt duse garniturile de la joja. ieri imi arata nivelu mai jos de maxim. azi cu 2-3 milimetri peste maxim! se poate sa fie din cauza garniturilor de la joja?

 

acuma masina nu sta dreapta, sta putin inclinata se poate sa arate mai mult din cauza asta?

 

 

Nu cred ca trebuia sa bagi mai mult de 5 litri...maxim 5.5. ZIC!

 

 

Salut.

Nu cred ca trebuie 6 Litri din moment ce eu am avut un E36 320 i Coupe si mi-a intrat 6.5 L,

deci din moment ce masina e mai noua ca E36'ele eu spun ca au dreptate cei de la piese auto si e 6.5 L

 

 

Mersi ! deci 6,5 , eram nedumerit pentru ca baiatul de la piese auto cu talonul in mana imi spune ca bmw-ul meu e e36:))

 

 

chiar daca fabrica arata, 6.5 litri eu zic ca este mai corect sa bagi 6 litri, sa stea motorul mai lejer mai ales la turati,

 

 

eu stiam ca la bmw, nu trebuie sa stea uleiul maxim, ca sa nu fie probleme la turati mari, de asta bmw recomanda si ulei sintetic, sa se roteasca piesele mobile din motor,usor,,,

 

 

Topic de topic.

Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca la bmw, nu trebuie sa stea uleiul maxim, ca sa nu fie probleme la turati mari, de asta bmw recomanda si ulei sintetic, sa se roteasca piesele mobile din motor,usor,,,,acuma poate ma insel. si nu imi dau seama ce explici tu prin aberatii???...

 

Are dreptate: la turati mari, piesele mobile se rotesc mai usor! Dar ce te faci la turati mici? Si, ce se alege de piesele fixe? Aici cum rezolvi cu uleiul?

Si, daca e mult ulei, mare atentie si la colesterol. Nu-i de joaca!

Link to comment
Share on other sites

Cand se face schimbul de ulei, este recomandat sa se faca cu motorul la temperatura de functionare. Uleiul fiind cald si mai fluid se va scurge mult mai bine. Si totodata sa se elimine pe la buson si sa nu il traga cu pompa pe la joja cum se mai face in unele service-uri "rapide" ... asa este sigura si scurgerea impuritatilor de pe fundul baii de ulei.
Link to comment
Share on other sites

Topic de topic.

Tu doar incerci sa pari destept, eu am intrebat ceva si asteptam sfaturi pentru ca nu ma pricep. Nu pentru aia e forumul?? Am auzit sfaturi de la oameni nepriceputi gen 'uite ce usor iti iese joja, sunt duse garniturile de aia iti arata ulei mai mult' si etc de aia am deschis topicul asta sa aud sfaturi de la posesori de bmw. dar ca tine sunt multi pe forumul asta care doar se dau destepti, daca era deplasat topicul trebuia sa il inchida un admin, daca nu tu ai facut off, doar ai facut pe desteptu. patetic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.