Jump to content

Cateva probleme si nelamuriri la un e36 coupe 97!


Flavy90

Recommended Posts

Salutare la toata lumea!

 

Nici nu prea stiu de unde sa incep, sunt mai nou pe aici pe forum dar am sa incerc sa ma integrez si eu pe cat se poate printre voi. Prea multe cunostinte despre bmw-uri nu am dar cred ca toti am inceput sa invatam de undeva.

 

Bun pentru inceput detin un Bmw (logic) e36 coupe 316i an 97!

Am cateva chestii ce ma deranjeaza dar care mi se par si normale pentru varsta ei, dar sunt convins ca se pot remedia intr-un fel sau altu...

 

1.au inceput sa imi "cante" cam toate plasticile de prin masina in special in portbagaj si fetele de usi care oricum am observat ca nu tin asa de bine prinse in clipsurile alea, plus de asta mai am si un subwoofer destul de maricel care face ceva galagie si evident produce vibratii si mai amplifica sunetul stresant de zdranganit si scartait.

 

2.cand trece motorul de 3000 de ture....sunetul care se aude inauntru e foarte intens (tare) si e la fel de deranjant mai ales daca mergi cu peste 110km/h...si din ce am inteles ar fi ceva solutii gen antifonare pe la compartimentu despartitor dintre motor si habitaclu.

 

As vrea si eu niste informatii despre cum as putea elimina aceste neajunsuri, orice idee in plus, sfat e bine venit. Momentan cam asta am observat si ma deranjeaza, sunt convins ca v-or mai aparea si altele dar momentan atat.

 

O duminica placuta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Ai toba sport sau normala ? Eu am toba sport nu foarte galagioasa dar cand sunt in masina cu geamul inchis si fara muzica nu prea se aude motorul. ( am si serpi pe ea...)

 

Am intalnit problema asta a ta la un prieten dupa ce a schimbat luneta la un opel...

 

Cu plasticele cred ca ti se trage si de la woofer. A mea e mai veche ca a ta si cu exceptia fetelor de usa care intr-adevar nu cad bine pe usa in rest nu scartaie niciun plastic...

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

Toba este stock, are doar un capat de inox in capat dar e nesemnificativ, doar o diferenta estetica minora:-J....in rest nimic...mai mult ma deranjeaza sunetul plasticaraielor din masina...

 

L.E: si cu muzica oprita se aud scartaieli din portbagaj la denivelari etc...

Edited by Flavy90
Link to comment
Share on other sites

zgomotul de la motor poate fi cauzat si de uzura tampoanelor de sustinere a bratelor motorului.

 

legat de plasticele car zabrnaie, ptr fetele de usi ar fi indicat sa le schimbi clemele de prindere (nu's scumpe) si sa lipesti acolo unde e cazul, ca'n DIYul de mai jos.

 

plm, traducerea linkului ****

 

cauta pe google "e36 panel door fixing" si vezi al 6lea link, cel de pe bimmer.f.e.s.t

 

legat de antifonare, cel mai bine apelezi la un servic audio.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

zgomotul de la motor poate fi cauzat si de uzura tampoanelor de sustinere a bratelor motorului.

 

legat de plasticele car zabrnaie, ptr fetele de usi ar fi indicat sa le schimbi clemele de prindere (nu's scumpe) si sa lipesti acolo unde e cazul, ca'n DIYul de mai jos.

 

plm, traducerea linkului ****

 

cauta pe google "e36 panel door fixing" si vezi al 6lea link, cel de pe bimmer.f.e.s.t

 

legat de antifonare, cel mai bine apelezi la un servic audio.

 

Multumesc frumos, mi-a fost de ajutor link-u in sensu ca am prind ideea cam ce ar trebuii inlocuit si cam care ar fi munca...si alte idei sunt bine venite...oricum am sa postez cand voi rezolva problemele si am sa dau si detalii despre tot....eventual ca si pe celelalte site-uri cu poze cu tot...momentan multumesc de ideei!

Link to comment
Share on other sites

Clemele alea degeaba le schimbi ca tot nu cade bine fata de usa...

Fata aia de usa e dintr-un fel de carton mai tare lipita cu un fel de clei... Dupa ce s-au dezlipit te chinui sa le lipesti cu toate lipiciurile din lume ca tot se dezlipesc si iar iti stau prost fetele...

Link to comment
Share on other sites

ON:

 

vezi in portbagaj sa verifici toate clemele/surubelele plasticelor de pe acolo, sa fie la locul lor, unele se mai rup, slabite etc.

 

 

dupa rationamentul tau inseamna ca toti aia p'afara fac munca patriotica in privinta fetelor de usi <_<

 

http://www.bmwe36blog.com/2007/03/28/fixing-bmw-e36-door-panel/

plm, before/after...cred ca after tinea unu' cu mana aia lipita...cu forta :pinch:

post-30886-0-92226200-1330858274_thumb.jpg

post-30886-0-98129700-1330858284_thumb.jpg

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Clemele alea degeaba le schimbi ca tot nu cade bine fata de usa...

Fata aia de usa e dintr-un fel de carton mai tare lipita cu un fel de clei... Dupa ce s-au dezlipit te chinui sa le lipesti cu toate lipiciurile din lume ca tot se dezlipesc si iar iti stau prost fetele...

 

o sa incerc sa le sau jos sa incerc totusi sa le refac.....plus sa incerc sa le fixez si cu niste clipsuri eventual daca se poate (inca nu am studiat problema live)...dar nu stiu in portbagaj ce scartaie.....ca plastice sunt doar pe "jos" dar sunt presate de subwoofer, ar mai fi capacele din spatele stopurilor si plasticele alea.....de jos de pe langa garnitura de la portbagaj unde se inchide...

Link to comment
Share on other sites

ON:

 

vezi in portbagaj sa verifici toate clemele/surubelele plasticelor de pe acolo, sa fie la locul lor, unele se mai rup, slabite etc.

 

 

dupa rationamentul tau inseamna ca toti aia p'afara fac munca patriotica in privinta fetelor de usi <_<

 

http://www.bmwe36blog.com/2007/03/28/fixing-bmw-e36-door-panel/

plm, before/after...cred ca after tinea unu' cu mana aia lipita...cu forta :pinch:

 

N-am zis ca nu le poti face pe moment ci am spus ca nu rezista in timp...

Le-am lipit si cu brenadez , si cu poxipol , si cu silicon si cu aracet si cu nu stiu ce pistol de lipit cu plastic topit... Cu ce dracu sa mai incerc sa le lipesc ???? Mai am sa le bat in cuie... Alora din afara cred ca le place mult s-o frece pe la masina din lipsa de preocupare...

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

sunt alea de la stopuri, mai sunt sub mocheta pe langa roata de rezerva, alea de la incuietoare portbagaj, si vezi sa nu iti vibreze si polita de deasupra banchetei, aia cu boxele spate, la mine aia vibreaza rau tot de la sub.

 

le: cred ca niste mastic d'ala de parbrize rezolva problema.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

ON:

 

vezi in portbagaj sa verifici toate clemele/surubelele plasticelor de pe acolo, sa fie la locul lor, unele se mai rup, slabite etc.

 

 

dupa rationamentul tau inseamna ca toti aia p'afara fac munca patriotica in privinta fetelor de usi <_<

 

http://www.bmwe36blog.com/2007/03/28/fixing-bmw-e36-door-panel/

plm, before/after...cred ca after tinea unu' cu mana aia lipita...cu forta :pinch:

 

nu nu , m-am facut eu inteles gresit poate...se vede clar diferenta dupa ce au fost refacute....aia ziceam si eu ca am sa ma apuc in acelasi mod de ele....cu un adeziv destul de elastic si puternic si daca tot schimb ceva schimb si alea fiind noi trebuie sa tina, repet inca nu am studiat problema live nu le-am dat jos..

Link to comment
Share on other sites

Da am sa incerc si cu mastic de parbriz dar cred ca e foarte scump si nu stiu de unde se cumpara...

- Poxipolul crapa.

-Prenadezul se inmoaie vara de la caldura

- Celelalte nu au aderenta pe cartonul ala...

 

La imbinarea fetei in dreptul geamului exista niste gauri dreptunghiulare in care intra niste cleme metalice aflate pe usa... Alea se largesc in timp...

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

sunt alea de la stopuri, mai sunt sub mocheta pe langa roata de rezerva, alea de la incuietoare portbagaj, si vezi sa nu iti vibreze si polita de deasupra banchetei, aia cu boxele spate, la mine aia vibreaza rau tot de la sub.

 

le: cred ca niste mastic d'ala de parbrize rezolva problema.

 

polita aia se poate demonta? se poate refixa? oricum eu rabatez deobicei bancheta spate pentru a nu pune foarte mult portbagaju sub presiune si pentru ca mi se aude mai bine...

 

Da am sa incerc si cu mastic de parbriz dar cred ca e foarte scump si nu stiu de unde se cumpara...

- Poxipolul crapa.

-Prenadezul se inmoaie vara de la caldura

- Celelalte nu au aderenta pe cartonul ala...

 

La imbinarea fetei in dreptul geamului exista niste gauri dreptunghiulare in care intra niste cleme metalice aflate pe usa... Alea se largesc in timp...

 

deaia trebuie ceva elastic sa tina si sa absoarba vibratii (cam multe pretentii nu?) :)) P.S: daca ar fi si invizibil ar fi ideal :D

Link to comment
Share on other sites

salut si eu am aceasta problema la coupe-ul meu... la mine sa desprins de tot fata usi, o sa incerc si eu sa fac asa,

insa la mine la usa de la sofer e fixata cu un surub, si tine bine,,, nu e afectat nimic de la acel surub, am vrut sa fac la cealalta usa la fel, dar nu a vrut nici-un mecanic sa se bage, ca exista riscul sa se sparga geamul,,, o sa fac o poza sa se vada mai exact unde este fixat acel surub, eu asa am looato

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti...de azi am intrat la banuieli in legatura cu pisicuta mea. Deoarece s-a facut cat de cat mai placut afara....m-am tot plimbat zilele astea pe langa ea....aranjand una alta..in fine...si am observat cu stupoare ca am un semna de un fel si unu de altu (semnalele din aripi) unu e subtire (model 97) si unu gros cu negru pe margine (model sub97)...masina stiu ca a fost lovita si refacuta..m-am impacat cu ideea daaar ma intreb oare nu si-au bagat nasu si pe la serii?:-? sa fie e model mai vechi si puse elemente pe el de an mai nou? am verificat cateva si toate sunt an 97 ( bordu, bancheta, farurile, altele n-am mai gasit) pe astea scrie 97 chiar luna in care scrie si pe talon sau cu 1-2 luni inainte...masina ii 03.97 si altele mai is 02/01.97...si inca ceva in partea stanga nu am placuta acea batuta in nituri...nu-i deloc....e posibil sa fi sarit cand a lovit-o ?:-? ceva sugestii? pareri? ce mai pot verifica...mi-e asa sa nu ma lege astia la rar mai zic ca am masluit masina :|...acum nu am ce face masina am luat-o deja ca am fost multumit de ea...si de banii pe care i-am dat...saptamana viitoare ar trebuii sa merg la rar...pt autentificare....cei de la rar mi-au zis ca nu ar fi problema....de placuta aia...daca seria pe sasiu batuta corespunde...nu stiu ce sa cred...:-S. Inca cateva chestii poate va formati o idee.....gen are obc cu 18 butoane dar nu are....legaturile....in spate...:-??...Pareri, sugestii???
Link to comment
Share on other sites

nfl de la non-facelift, adica e36 fabricate inainte de '96

 

sunt cateva diferente estetice si tehnice ca si la celelalte serii

 

am inteles.multumesc frumos.

zilele astea am sa va tin la curent cu ce se intampla deoarece luni am programare la RAR sper sa fie in regula....pana una alta...am tot verificat masina.....si pare a fi ok....dupa VIN am verificato la banat car timisoara si baietii mi-au spus...ca a avut carte service pana in 2009 si avea 146.000 km...acum are 176.000 :-? as avea ceva sanse ca ei sa fie originali...dat fiind faptul ca a avut un singur propietar si ala cam batranel:)...astept cu nerabdare raspunsul....tineti-mi pumnii!

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou baieti! Cum am promis am revenit cu cateva detalii despre cum a decurs totul la RAR. Ei bine spre surprinderea mea a fost foarte bine m-au tinut 10 minute...timp in care au accelerat-o o data si au franat-o tot o data si i-au verificat seriile, cam asta a fost tot sincer sa fiu am fost umpic stresat sa iasa totul bine si sa ma treaca...acum imi astept cartea si decizia ca sa pot sa merg sa platesc taxa ( care apropoo ii o caruta de bani :)) ) iar apoi numerele, abea astept sa o vad cu numere negre, parca inca am impresia ca nu e a mea... :D. Pana una alta de la RAR am fugit repede repede direct la motorkraft unde i-am pus folii ( asta asteptam de o gramada de timp)...am sa pun cateva poze sa imi spuneti si voi o parere (cei care ciresc topicul) :p. Momentan cam atat am sa mai postez si alte detalii pe masura ce mai trec etapele :p. o zi faina la toti!

post-29693-0-24649400-1331633549_thumb.jpg

post-29693-0-40123500-1331633557_thumb.jpg

post-29693-0-22330500-1331633566_thumb.jpg

post-29693-0-49823600-1331633574_thumb.jpg

post-29693-0-81008600-1331633582_thumb.jpg

post-29693-0-50953800-1331633590_thumb.jpg

post-29693-0-37085900-1331633601_thumb.jpg

post-29693-0-47983700-1331633634_thumb.jpg

post-29693-0-00262100-1331633647_thumb.jpg

post-29693-0-78809800-1331633663_thumb.jpg

post-29693-0-07321000-1331633671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.