Jump to content

Achizitie BMW E46


Alin KIR

Recommended Posts

Va multumesc pentru opinii, intr-adevar nu imi pot permite un 316i sau 318i cu doar 8 milioane salariu... Ce sa zic, descurajant... :no: Probabil o sa ma reorientez spre alta marca, imi place mult BMW dar nu cred ca imi pot permite unul...

 

 

poti sa-ti iei o E36 coupe , gasesti unu bun, e mai subtire la preturi, si iti cauti de lucru in alta, parte, asa esti motivat sa faci mai multi bani.

 

sincer, la 8 mil deabia te descurci cu o supernova

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

poti sa-ti iei o E36 coupe , gasesti unu bun, e mai subtire la preturi, si iti cauti de lucru in alta, parte, asa esti motivat sa faci mai multi bani.

 

sincer, la 8 mil deabia te descurci cu o supernova

M-am gandit serios si la varianta asta, insa eu zic, ca am sanse mai mari sa dau de unul "alergat" decat daca mi-as lua un E46.Ce ziceti de asta: http://www.autovit.ro/bmw-316-C22997561.html sau http://www.autovit.ro/bmw-318-C23007900.html Mi-a placut foarte mult interiorul E36-lui, insa se pare ca bara de fata a fost lovita si schimbata cu una normala de E36, pentru ca masina din cate se vede a avut M Paket din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Inmatricularea E46-lui e undeva in jurul a 700 de euro, iar cat despre E36 si eu prefer coupe-ul, insa mi-a placut interiorul acelui sedan.Nici nu indraznesc sa ma gandesc la un 325i pentru ca ma depaseste financiar.

 

 

la intretinere nu e mare diferenta, chiar mai putin la 325 , e motorul mai fiabil, cat despre impozit , o bagi pe bulgaria

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Descrierea la e46 este dezastruoasa, in schimb e36-le arata bine.

Una peste alta nu iti lua BMW.

De ce zici asta? La urma urmei daca voi lua o alta masina la fel de veche ca si E36 sau E46 tot vor intra bani in ea fie ca e BMW fie ca nu. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Corect.

Sa iti dau un exemplu concret. Sa zicem ca iti pica bratul bascula fata si te costa pe lemforder cam 700 de lei. Normal ca o sa iei Starline (bugetul tau lunar...cum tu ai spus)sau cine stie ce alt "producator" pe la vreo 350 de lei si o sa iti pice intr-un an din nou si atunci vei spune ca seria 3 este slaba la articulatii.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca trebuie sa gandesti mai pragmatic si sa iti aprranjezi prioritatile: ori mergi cu autobuzul si iti mai ramane de-o bere, ori iti iei o logan nou fara aer conditionat la vreo oferta, sau ceva de clasa mica si low cost. Nu confunda oamenii care au noroc cand cumpara o masina buna cu cei care dau 3000 EUR pe un E46.
Link to comment
Share on other sites

mai oameni buni cum sunt BMW E46 alea din tara la 3000 de euro ca eu ma tot gandesc si nu imi dau seama. pai ce dracu masinile astea au devenit carute de au scazut asa pretul lor. eu mi-am luat din belgia un e46 din 99 am dat 3000 pe el si ma tot gandesc cum de l-am gasit asa ieftin...si mi-a fost frica sa nu fie ceva cu el de avea pretu asta. deci ce masini sunt alea la 3000 din tara. pai aia care le-au adus din strainatate cu cat le-au luat. cu 2000 de euro de le vinde apoi cu 3000 sau cum a zis initiatoru topicului ca gasise cateva modele si sub 3000. ma ingrozesc serios. scuze de off topic.
Link to comment
Share on other sites

mai oameni buni cum sunt BMW E46 alea din tara la 3000 de euro ca eu ma tot gandesc si nu imi dau seama. pai ce dracu masinile astea au devenit carute de au scazut asa pretul lor. eu mi-am luat din belgia un e46 din 99 am dat 3000 pe el si ma tot gandesc cum de l-am gasit asa ieftin...si mi-a fost frica sa nu fie ceva cu el de avea pretu asta. deci ce masini sunt alea la 3000 din tara. pai aia care le-au adus din strainatate cu cat le-au luat. cu 2000 de euro de le vinde apoi cu 3000 sau cum a zis initiatoru topicului ca gasise cateva modele si sub 3000. ma ingrozesc serios. scuze de off topic.

Scuza-ma, dar tu cam ce pret ai vrea sa aiba o masina veche de 13-14 ani neinmatriculata?!? :blink: O fi el BMW da-l dracului dar nici chiar asa... Am vazut masini din 2001-2002 la 3000 de euro (neinmatriculate) care aratau impecabil si crede-ma pe cuvant ca asa era, pentru ca le-am vazut cu ochii mei. Preturile vor scadea si mai mult la E46, in special NFL datorita aparitiei noului model si datorita vechimii, asa ca nu ai decat sa te ingrozesti in continuare... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

te-ai gandit ca pretul pietei este facut de samsari. nu neg ca poti gasi si o masina buna dar mi se par cam dubioase preturile astea in conditiile in care un amarat de golf 4 tot la banii ala il gasesti. eu sunt in belgia si nu prea am gasit e46 din 98 99 mai putin de 3000 de euro. chiar foarte putine al 3000 in rest de la 3500 in sus. deci supune-mi daca eu iau masina de aici cu 3000 de euro si vin in tara sa o pun la vanzare o pot pune cu 3000. numai transportul incluzand combustibil si numere de tranzit ma ajunge la 400 de euro. asa ca gandeste ca masina aia care e proaspat adusa in romania si costa 3000 sau cum ai zis ca ai vazut modele si sub 3000...atunci iti spun cu certitudine ca valoarea lor este de 2000 de euro....si in concluzie un cazan adunat din vest...machiat si intinerit. pentru ca asta cauta lumea. "masini de masini" km putini, dotate si daca se poate si moca. atunci samsarii nu trebuie condamnati pentru ca ei va vand ce vreti voi sa cmparati.
Link to comment
Share on other sites

te-ai gandit ca pretul pietei este facut de samsari. nu neg ca poti gasi si o masina buna dar mi se par cam dubioase preturile astea in conditiile in care un amarat de golf 4 tot la banii ala il gasesti. eu sunt in belgia si nu prea am gasit e46 din 98 99 mai putin de 3000 de euro. chiar foarte putine al 3000 in rest de la 3500 in sus. deci supune-mi daca eu iau masina de aici cu 3000 de euro si vin in tara sa o pun la vanzare o pot pune cu 3000. numai transportul incluzand combustibil si numere de tranzit ma ajunge la 400 de euro. asa ca gandeste ca masina aia care e proaspat adusa in romania si costa 3000 sau cum ai zis ca ai vazut modele si sub 3000...atunci iti spun cu certitudine ca valoarea lor este de 2000 de euro....si in concluzie un cazan adunat din vest...machiat si intinerit. pentru ca asta cauta lumea. "masini de masini" km putini, dotate si daca se poate si moca. atunci samsarii nu trebuie condamnati pentru ca ei va vand ce vreti voi sa cmparati.

Tu ai parerea ta, eu o am pe a mea. Am vazut cateva modele la 2800-3000 de euro personal si pot sa zic ca aratau chiar foarte bine interior-exterior si parte tehnica, pentru ca eram cat pe ce in urma cu vreo doua saptamani sa iau masina, insa am zis sa mai astept ceva vreme. Nu stiu cum de ai gasit tu in Belgia E46 NFL numai de la 3500 de euro in sus pe cand in Germania gasesti intre 2500-3000 masini foarte intretinute. Macar a meritat alegerea facuta?

Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat-o cu 3000 dar de la cineva la care masina asta era numarul 3, avand inca 2 masini in familie ambele bmw, un un 525 din 2007 si un x3. mi-e mi s-a parut la inceput putin suspect pretul pentru ca inainte cautasem si ti-am zis, preturile se invarteau in jurul sumei de 3500. alegerea facuta ptr mine este nemaipomenita ptr ca sunt indragostit de bmw de mic, dar nu numai de-asta. caroseria iti spun sincer ca nu are nici o zgarietura, nici matuita nici absolut nimic. partea tehnica, ma deranjeaza cateva aspecte care sunt minore dar in rest masina merge si trage super. eu fiind mai perfectionist din fire si vreau sa o am perfecta tre sa o pun la punct total. dar de=asta iti spuneam ca mi se pare putin 3000de e in romania ptr un e46,(un model care l-ai votat cel mai bun seria3, care nu se demodeaza nici in 100de ani) :thumbsup: partial sunt de aceasi parere ca este o masina ireprosabila,solida,cu spirit, frumoasa. si sa aiba preturile alea. apropo. e46 este cel mai cautat si cel mai bine vandut model second hand in lume
Link to comment
Share on other sites

Da, pai ce sa zic, cati mai multi km fara incidente si sa te bucuri de masina! :thumbsup: Mie imi place foarte mult, insa astea sunt parerile noastre ca si pasionati ai BMW-urilor, insa cum este si normal vor incepe sa cada preturile, la fel cum s-a intamplat si cu E36. Acum 3 ani nu gaseai E36 in stare buna si inmatriculat sub 3500 de euro, poate doar cazaturi de prin '93-'94. Asa se va intampla si cu E46. Eu zic ca poti gasi masini bune si sub pretul pietei, insa trebuie sa fii foarte atent ce cumperi si mai ales de la cine cumperi. :) Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

ms mult, si tie la fel indiferent daca iti vei lua un e46 sau e36. eu sincer te=as sfatui sa iti iei e46 daca iti place f mult si cu intretinerea este o chestie relativa. desi acum faptu ca salariul tau este putin cam mic si masina putin cam scumpa la intretinere, in viitorul apropiat toate astea se pot intoarce in favoarea ta. cum? simplu.posibil sa gasesti un post bde munca mult mai avantajos din care sa iti permiti. nu inseamna ca vei imbatranii cu salariul asta nu? asa ca urmeaza=ti simtul si nu regreta decizia ptr ca a fost a ta si nu tre sa regreti nimic din ce faci, chiar daca la inceput iti va fi putin mai greu.deci succes sa faci alegerea perfecta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nici eu nu te sfatuiesc la un e46 la salariu tau! eu mi-am luat cu 3000 E 320d luna a-4a `99 care arata destul de bine, neimmatriculat bineinteles fara jante, masina in rest fiind ok la prima vedere! si am inceput cu bagatul de bani! am schimbat toate calculatoarele masinii 100 euro (ECU, EWS modul confort chei) (super-ieftin) deoarece al meu ECU original era praf! ambreiaj 1000 lei, brate fata 1200 lei, jante 250 euro, revizie 500 ron (cu tot cu curele de la anexe), 300 ron electrovalva turbo + taxa inm 708 euro, 500 ron rar-ul 400 ron asigurarea si 200 restul..dar dupa toate astea masina este un VIS! (precizez ca am resoftat ECU si am dus masina la 165 Cp)! Nu imi mai ramane de cat reviziile facute la timp! Mai am un e36 1.8i 113 Cp ti-l recomand cu caldura mi se pare o masina ok si la intretinere si la consum (7-8%) mers normal! Edited by EdwardKta
Link to comment
Share on other sites

Depinde mult de ce masina isi ia, nu model ci masina in sine. Daca nimereste una buna cum am avut eu noroc, masina mea anul asta m-a costat ca si intretinere fara benzina, 3 milioane. Oricum decizia ii apartine . Daca el crede ca poate face numerele sa mearga...

 

Eu am un E46 323CI si in ultimul an (adica...de cand o am), doar cauciucuri de iarna i-am cumparat:)

In rest nu a avut nevoie de nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.