Jump to content

Ce sunt aceste "piese",ce roluri au..?


DON GYOVANY

Recommended Posts

Salutari la toate lumile :D

Este vorba de un BMW 316i din 1995.

 

Nu stiu daca am postat bine aici,sau daca trebuia deschis topic...dar avand in vedere ca este primul meu post pe acest forum,nici nu stiu unde sa caut si ce sa intreb...si din aceasta cauza am nevoie de ajutorul domniilor voastre pentru a identifica aceste "probleme" si a le rezolva...daca nu cer cam mult.. :rolleyes:

Am sa atasez mai jos poze cu fiecare buba in parte..

1.Ce este aceasta piesa,ce face si unde ar trebui montata,unde este locul ei..??..eu am gasito scoasa si lasata libera langa far.

post-54364-0-91149900-1331148884_thumb.jpgpost-54364-0-55320100-1331148895_thumb.jpg

2.Pe acest orificiu trebuia sa vina vreun furtunas ceva..sau trebuie cumva obturat,ce rol are de fapt..??

post-54364-0-47667000-1331148971_thumb.jpg

3.In acest soclu trebuia sa fie vreo siguranta sau vreun releu ceva,pentru ce este..??

post-54364-0-04508900-1331149080_thumb.jpg

 

Multumesc anticipat!

Edited by DON GYOVANY
Link to comment
Share on other sites

primul da, pare a fi senzorul de temperatura exterioara, iar in a 2`a poza a fi vreun orificiu de la instalatia de vacuum. acolo probabil trebuia sa fie conectat vreun furtunas....asta inseamna ca pe undeva mai trebuie sa existe inca un orificiu ca acela. si conexiune intre cele 2 , printr`un furtunash de acela de cauciuc pentru vacuum.
Link to comment
Share on other sites

La ultimul, nu trebuie sa ai nici o siguranta, e ok asa cum e, baga-l inapoi in cutie acolo jos, mai ai o gramada dinalea, cele doau fire sunt conectate intre ele atata tot! primu e senzorul de temp exterioara, ar trebui sa stea in conducta de aer care raceste discurile de frana, al doi-lea nu stiu, legat de aer ceva!
Link to comment
Share on other sites

Masina functioneaza,doar ca la realanti oscileaza,in mers e ok.Eu nu am gasit nici un furtunas pe acolo in poza de la numarul 2,si de asta nu stiu daca ar trebui sa fie vreunul pe acolo,sau daca nu cumva trebuie obturat.

Masina are instalatie GPL secventiala,si oscileaza realantiul si in GPL si in benzina,m-am obisnuit cu ea.. :D

 

Deci in prima poza la punctul 1,este senzorul de temperatura?..eu ziceam sa nu fie senzorul de la airbag!?

Si unde dreaq are locasul ala ca sa il pot baga la loc,ca m-am uitat peste tot si nu imi dau seama.Adevarul este ca imi indica eronat temperatura la ceasuri,deci din cauza acestui senzor face asa.

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt in cateva locuri discutii despre oscilatii, o sa le gasesti tu. Sincer nici eu nu stiu unde e senzorul care declanseaza airbagul.

Dar acesta il bagi in canalul acestapost-12399-0-91572400-1331158048_thumb.jpg care intra in bara aici si conduce aerul catre discuri post-12399-0-79501000-1331158076_thumb.jpg Sper sa te fi ajutat.

Bravo ca ai gpl, sa o tii tot asa, de 30 000 km am si eu si sunt mandru .

Link to comment
Share on other sites

Mersi,o sa ma uit maine mai atent sa gasesc locasul ala.Daca dai spoilerul jos,e posibil sa umbli si la acel senzor...ma gandesc ca poate a fost dat jos si nu s-a mai pus la loc.

 

Si cum fac sa primesc notificare pe email la raspunsurile din topic?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sta masina la ralanti inseamna ca sigur este vorba de furtunul de la admisia de aer.Vezi unde trebuie sa duca.Am impresia ca acolo trebuia sa vina regulatorul de ralanti.

PS.inlocuieste cotul de la admisia de aer...(vad ceva banda izoliera)

Edited by kshu 09
Link to comment
Share on other sites

Offf...ma omorati cu vremea nevenita :laugh: ...pai crezi ca daca stiam ce furtunas ar veni acolo,mai postam pe aici sa intreb.Am intrebat aici ca sa aflu raspunsuri clare,ca si eu am multe presupuneri...adica ma gandeam ca un coleg sau mai multi cu 316i fac o poza la motoarele lor si imi arata si mie cam cum ar trebui sa fie si la mine,ceva de genul... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

salut,la 2 vine un furtun de la chiulasa parca cu antigel pt a incalzi clapeta de acceleratie,dar nu e necesar, eu la 318is am anulat incalzirea aia,e bine aerul care intra in admisie sa fie mai rece,mai ales vara cand si asa e foarte cald.
Link to comment
Share on other sites

Se numeste "pata calda" pentru admisie! Acolo vine un furtun din codul din spate al chiulasei pentru a incazli clapeta. Lucru care a juta la o vaporizare mai buna a combustibilului. Nu este cea mai stralucita idee sa o anulezi!

 

PS: Nu sunt 100% sigur!

Link to comment
Share on other sites

Pai sunt un pic confuz acum...Mario spune ca vine de sub galeria de admisie acel furtunel...iar LUF spune ca vine de la chiloasa,si mai trece si antigel prin el...adica e in regula asa,sa treaca antigel pe acolo?...cum este pana la urma?
Link to comment
Share on other sites

deacolo cred ca se intra benzina in admisie, dar practic aceea piese este in plus, a umblat cineva la masina, si a facut unele improvizati, a anulat aceea conducta, si a intstalat alta,nu sunt sigur,,, dar este o presupunere,

 

deacolo cred ca se intra benzina in admisie, dar practic aceea piese este in plus, a umblat cineva la masina, si a facut unele improvizati, a anulat aceea conducta, si a intstalat alta,nu sunt sigur,,, dar este o presupunere,

iti facusem niste poze,sa-ti faci o idee dar a aparut o eroare

 

deacolo cred ca se intra benzina in admisie, dar practic aceea piese este in plus, a umblat cineva la masina, si a facut unele improvizati, a anulat aceea conducta, si a intstalat alta,nu sunt sigur,,, dar este o presupunere,

 

 

iti facusem niste poze,sa-ti faci o idee dar a aparut o eroare

post-53885-0-66017200-1331336614_thumb.jpg

post-53885-0-47784200-1331336642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.