Jump to content

Cel mai frumos 5-ar


Vadim

Recommended Posts

oho :blink: ce disputa a starnit topicul ... se vede ca suntem de ginte latina

sa-mi dau si eu cu presupusul atunci:

 

de la inceput trebuie spus ca orice evaluare este supusa subiectivismului si fiecare isi lauda jucaria proprie - faptul ca e39 e pe primul loc nu face decat sa ateste faptul ca cei mai multi sunt posesori de e39.

 

as incerca sa restrang criteriile de evaluare la 4 si anume:

1 design

2 tehnica

3 feeling sofer

4 feeling pasageri

 

si acum sa le comentam pe rand:

 

4 nu prea cred ca ne intereseaza :)

 

3 am condus doar e30 si e34 - super masini: nu imi imaginez ce mi-as fi dorit mai mult. e30 parca mi-a placut mai mult (raspundea mai ferm la comenzi) dar confortul e mai bun in e34.

 

2 e clar ca nu putem compara tehnica prezentului cu cea a anilor 90, cu toate ca atatea ASC, ESP, TTK, MMX si mai stiu io ce KKK-uri nu fac decat sa te departeze de masina - pana la urma o sa devina sofatul un fel de joc pe computer ... poate si renuntam la masini :)

 

1 lasat special la urma pt a nu-mi "divulga" optiunea :)

e34 este PRIMUL si ULTIMUL 5-ar ABSOLUT PERFECT (pt mine) dpdv al liniilor, proportiilor si "aerului" pe care il degaja. pana la el erau "urate" iar dupa el au inceput sa devina ... "comune" ... si fara sa supar posesorii de e60 dar eu cand vad un e60 imi inspira Ford Mondeo :D (care de altfel imi pare chiar mai reusit)

 

iar cel mai cel BMW de pana acum mi se pare e38 ... urmatorul (nu stiu codul) ca si ultima serie 3 ... brrrr odioase parca si vad niscai manelisti cu maieuri negre mulate lucioase si cu imprimeuri aurii ... bleahhh

 

sa traiasca e34 !

 

o seara buna

post-946-1156446133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Romulus....te contrazic la faza k E34 nu e o masina sigura. Acum vreo 2 saptamani am vazut un accident intre un E34  si o Toyota Avensis noua si era mult mai mototolita toyota decat E34

.....

nu ajunsese nimic la pasageri...decat parbrizul care s-a spart....dar asta se intampla si la un E60.

117614[/snapback]

cit de mototolita e o masina nu are nimic de-a face cu cit de sigura (pasiv, la crash) este. chiar dimpotriva. iar ca masinile mai noi sint mai sigure pentru ca siguranta activa e mai mare, e de necontestat. ah, si de unde stii tu nu s-ar fi intimplat si la e60 la fel?!?

Link to comment
Share on other sites

oho :blink: ce disputa a starnit topicul ... se vede ca suntem de ginte latina

sa-mi dau si eu cu presupusul atunci:

 

de la inceput trebuie spus ca orice evaluare este supusa subiectivismului si fiecare isi lauda jucaria proprie - faptul ca e39 e pe primul loc nu face decat sa ateste faptul ca cei mai multi sunt posesori de e39.

 

as incerca sa restrang criteriile de evaluare la 4 si anume:

1 design

2 tehnica

3 feeling sofer

4 feeling pasageri

 

si acum sa le comentam pe rand:

 

4 nu prea cred ca ne intereseaza :)

 

3 am condus doar e30 si e34 - super masini: nu imi imaginez ce mi-as fi dorit mai mult. e30 parca mi-a placut mai mult (raspundea mai ferm la comenzi) dar confortul e mai bun in e34.

 

2 e clar ca nu putem compara tehnica prezentului cu cea a anilor 90, cu toate ca atatea ASC, ESP, TTK, MMX si mai stiu io ce KKK-uri nu fac decat sa te departeze de masina - pana la urma o sa devina sofatul un fel de joc pe computer ... poate si renuntam la masini :)

 

1 lasat special la urma pt a nu-mi "divulga"  optiunea :)

e34 este PRIMUL si ULTIMUL 5-ar ABSOLUT PERFECT (pt mine) dpdv al liniilor, proportiilor si "aerului" pe care il degaja. pana la el erau "urate" iar dupa el au inceput sa devina ... "comune" ... si fara sa supar posesorii de e60 dar eu cand vad un e60 imi inspira Ford Mondeo :D (care de altfel imi pare chiar mai reusit)

 

iar cel mai cel BMW de pana acum mi se pare e38 ... urmatorul (nu stiu codul) ca si ultima serie 3 ... brrrr odioase parca si vad niscai manelisti cu maieuri negre mulate lucioase si cu imprimeuri aurii ... bleahhh

 

sa traiasca e34 !

 

o seara buna

117617[/snapback]

Daca nu ai condus E39 si E60 nu stiu de unde stii ce sa zici la pct 1. Pai daca si eu vreau E39 si imi place l-am votat, dar nu vb de E60 daca n-am condus, insa comparatiile astea cu Ford Mondeo sunt chiar exagerate. Daca tot e Ford Mondeo E60, hai mai bine sa zicem ca e un fel de Lastun si gata. :D

 

Sunt de acord in legatura cu E38, chiar e foarte frumos, dar si noua seria 7 e foarte frumosa. :bounce:

 

Si despre tehnica, e adevarat ca la unele modele se exagereaza cu tehnica, un exemplu fiind faptul ca noul S-klasse franeaza singur cand te aproprii prea mult de un obstacol. Dar a avea ABS, DSC, ASC, etc reprezinta un pas inainte. E mai bine sa mori decat sa ai ABS sau DSC? Multi zic ca daca ai electronica pe masina e ceva rau, dar nu se gandesc ca asta salveaza vieti. Nu mi-e frica sa merg cu o masina fara electronica pe ea, insa e mai bine sa ai sisteme de acest gen. De exemplu masinile de raliu au diferite sisteme de control al tractiunii....asta inseamna ca pilotii de raliu nu stiu sa conduca?? sau ca ii ajuta sa aiba performante mai bune??

Link to comment
Share on other sites

Romulus....te contrazic la faza k E34 nu e o masina sigura. Acum vreo 2 saptamani am vazut un accident intre un E34  si o Toyota Avensis noua si era mult mai mototolita toyota decat E34. E adevarat k si E34 era indoit in partea motorului...dar nu s-a ajuns nici o secunda la pasageri (inclisiv cei din fatza), pe cand cei din Toyota au trebuit sa astepte descarcerarea sa poata deschide usile. Deci...permite-mi sa te contrazic.....daca nu vedeam cu ochii mei te credeam...dar acum stiu ce poate masina aia. Era ca o cusca....nu ajunsese nimic la pasageri...decat parbrizul care s-a spart....dar asta se intampla si la un E60.

Ai dreptate k E60-ul e mai sigur....e normal.....este mult mai nou si tehnologia a avansat mult....dar nu blama alte masini daca nu esti sigur si daca nu ai cum sa probezi ceea ce spui.

117614[/snapback]

 

Siguranta a evoluat mult de la E34 la E60. Masinile noi au zone de deformare controlata care absorb socul. Asta nu era o preocupare in anii 70-80. Faptul ca se mototoleste ar trebui sa te bucure, pentru ca nu pasagerii vor absorbi socul, ci o bucata din masina.

 

In plus, cu un accident nu se face primavara. E posibil ca intr-un caz special, in functie de circumstante, o masina veche sa reziste ceva mai bine, dar asta nu e decat exceptional.

 

Am vazut destule accidente cu E34 si E30 incat sa stiu ca nu vreau sa fiu intr-unul in caz de accident.

Link to comment
Share on other sites

:) i'm a men!!! :)

Hai va rog yo....ce darq.... kiar asa am ajuns sa facem comparatie intre Bmw si renaul/ ford. Apropo de asta.... am retinut o idee f interesanta la care nu ma gandisem si care mi-a spuso un injiner de la bmw timisoara: " masinile asiatice/ restul (se referea la cele europene sub MB, BmW) sunt masini 'programate' sa tina 3, max 5 ani.....dupa care....buy back/ sell it; pe cand astea.... te tin 'o viata'."

 

i-am dat perfecta dreptate....m-am gandit la cielo de exemplu......tragi pe ea 2-3 ani si....la gunoi!!

"O mashina nu o tzi o viatza.....dar un bmw ramane de actualitate si dupa o viatza".

 

PAREREA MEA::

De ce sa nu comparam un renaul/ alceva asemanator cu BMW:

- neamtu` s-a nascut cu surubelnitza in mana!!

-calitatea pieselor pt BMW....nu se mai pune la indoiala!

-BMW face parte din categ mashinilor premium.....si asta spune aproape tot

- sunt tare curios daca vreun posesor de Renault are curajul sa minta in fata k "a dat rusine" vreunui BMW :blink: ( de aceeasi categorie)

-BMW.... THE ULTIMATE DRIVING MACHINE!! :)

-In plus de asta: motorul de pe McLaren F1 (cea mai cea mai mashina din lume) este de origine BMW. si dupa 10/ 15 ani de viatza ramane imbatabil!!! .......asa cum ramane si E39 la clasa sa pana acum :D

 

P.S.: pt shtabii Bmw Ro :D .... nu vreau sa fac reprosuri/ antireclama si sorry dak unii nu inteleg tb asta.......slaba impresie am despre 'meseriashi' de la reprezentantele din tzara (ex Banat Car TM)...am argumente certe... vb din cele intamplate pe propria piele, nu aberatzii. Oricum serviceul bmw e mult deasupra celui MB/ Chrysler (Casa auto){ care e sub orice critik}

Link to comment
Share on other sites

Guest alexb32
Si dupa 98 ce sunt? Cazane? Frigidere? Chestia asta ca numai alea vechi sunt BMW-uri adevarate e o aberatie. Daca cineva are, de exemplu Dacie, intotdeauna zice ca Dacia lui e mai smechera decat alte masini mult mai scumpe, pt ca o repara usor si "e ieftina domne". Adica intotdeauna cine nu poate avea ceva spune ca oricum are ceva mai bun....BMW-urile mai vechi sunt foarte frumoase si performante, dar pt perioada in care au fost fabricate....si ele reprezinta o parte din istoria BMW, insa BMW-urile noi reprezinta prezentul si sunt cel putin la fel de bune.

117599[/snapback]

 

Faza cu BMW-urile fabricate intre 86-98 a fost o PARERE PERSONALA !!!!!!

P.S. Ce te deranjaza asa mult parerea mea ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

urmatorul (nu stiu codul) ca si ultima serie 3 ... brrrr odioase parca si vad niscai manelisti cu maieuri negre mulate lucioase si cu imprimeuri aurii ... bleahhh

 

117617[/snapback]

 

:)

 

De ce oare se asociaza seria 3,7,cu anumite personaje :blink:

 

Deci persoanele "adevarate" conduc E34 ,E32 ,pisicute si ursuleti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexb32
Scuza-ma daca te-ai simtit jignit.....fiecare cu parerile lui pana la urma, dar daca le afirmi pot fi discutate, nu crezi?

117671[/snapback]

 

DA ai dreptate :blink:

p.s. Nu stiu de ce dar m-am simtit destul de jignit.

scuze de OffTopic :)

Link to comment
Share on other sites

. Nu poate sa convinga nimeni pe nimeni care masina e mai buna daca nu gandesc in functie de aceleasi criterii.

117395[/snapback]

 

Ai dreptate.Nimeni nu a zis ca E60 este rupta din rai si nu exista altceva comparabil.

Eu m-am referit la modelele serie 5.E60 este de departe cea mai avansata.Asta nu inseamna ca E39 sau E34 nu sunt niste masini frumoase.Nu ma intereseaza foarte mult ca o masina nu are ultima generatie de airbag,ultimul DSC...etc.

Sunt bune,nu zic nu,dar pentru mine cel mai important lucru este sa ma simt bine in masina respectiva.Nu stau sa citesc fisa tehnica,toate dotarile...si dupa aia sa zic da...ce bine ma simt.

Am avut masini mult mai putin dotate decat un BMW generatie noua.Am avut Dacie,dar niciodata nu mi-a fost frica sa merg cu ea.Ce vreau sa subliniez,nu sustin ca E60 este o masina extraordinara doar pentru ca este scumpa si multi nu si-o pot permite,in nici un caz.E60 chiar imi place,este o masina care isi merita toti banii ,deoarece te face sa te simti foarte bine cand o conduci.

Daca unii spun ca E28 si E30 sunt imaginea BMW-ului, nu pot sa ii acuz pentru asta, parerea mea este alta.Vremea lor a trecut,sunt niste masini depasite si in nici un caz nu mai reprezinta imaginea BMW-ului.

E28 pentru mine este o masina foarte urata,si exterior si interior.E30-ul imi place cum arata,dar niciodata nu as cumpara asa ceva.

Cea mai reusita masina nu este cea pe care ti-o permiti.Ca exemplu,am un E36, dar niciodata nu o sa zic ca este cel mai reusit BMW serie 3 doar pentru ca este masina mea.E46 este mult superior ,iar E90 face cat E36 si E46 la un loc,si inca ceva... Eu zic ca am dat un raspuns obiectiv,am avut E60 si am condus toate modelele serie 5,mai putin E12.

Link to comment
Share on other sites

Iese din discutzie k bmw-urile precedebte nu ar fi frumoase. Sunt frumoase dar.....timpul trece, tehnologia evolueaza, apar noi tendintze de design.

Si eu am E39 si nu-l pot compara ca si tehnologie cu E60. Exista multe chestii care au aparut noi si la care, pe timpul lui E39, nici nu ne gandeam ca pot exista intr-o mashina (ex. i-drive)

Sustin in continuare ca E39 este o masina 'perfecta' din aproape toate pct de vdr,.....poate cu timpul E60 va reusii sa depaseaca E39, pt ca deocamdata E39 a facut "istorie" shi cunoscatorii stiu asta!!

PS: Ai o impresie buna despre mashina atunci cand te simti bine in ea (k o femeie......sa te satisfaca :blink: . bine,...... la alceva ma refeream...) :)

Link to comment
Share on other sites

Iese din discutzie k  bmw-urile precedebte nu ar fi frumoase. Sunt frumoase dar.....timpul trece, tehnologia evolueaza, apar noi tendintze de design.

Si eu am E39 si nu-l pot compara ca si tehnologie cu E60. Exista multe chestii care au aparut noi si la care, pe timpul lui E39, nici nu ne gandeam ca pot exista intr-o mashina (ex. i-drive)

Sustin in continuare ca E39 este o masina 'perfecta' din aproape toate pct de vdr,.....poate cu timpul  E60 va reusii sa depaseaca E39, pt ca deocamdata E39 a facut "istorie" shi cunoscatorii stiu asta!!

PS: Ai o impresie buna despre mashina atunci cand te simti bine in ea (k o femeie......sa te satisfaca :blink: .    bine,...... la alceva ma refeream...) :)

117750[/snapback]

 

Sunt pe aceeasi lungime de unda, Micky!

 

Daca luam ca si criterii tehnologia, nici nu mai are rost acest topic, cu cat modelul e mai nou, optiuni mai multe, si E60 rules din acest punct de vedere.

 

Dar timpul, perenul timp va spune care model a avut mai mult succes in perioada lui de productie: E34 ('90-'95), E39 ('96-02) si E60 ('02-now). Apoi, valoarea dupa 5 ani dupa ce nu se mai produce vezi cat de fiabila e si ce valoare de piata are.

 

Parerea mea :)

 

P.S. nu sunt sigur de anii de productie.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici la ce ma refer la siguranta...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ndpost&p=118075

118077[/snapback]

Nu stiu daca E-60-ul ar arata altfel dupa un accident similar (ma refer strct la caroserie) nu pot sa ma exprim si pentru siguranta pasagerilor.Oricum un lucru este clar ;s-au facut pasi foarte mari privind siguranta ocupantilor dar tabla ramane tabla,si sincer nu cunosc masina care sa nu se faca praf la un frontal cu un stalp de beton.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine a spune ca un E34 e mai bun ca un E60, inseamna un vot de blam insasi firmei BMW. Firma BMW este cea car le-a construit pe amandoua, singura diferenta fiind distanta in timp, dar valorile care au dus la construirea fiecarei masini, au ramas aceleasi.

 

Eu am incredere ca BMW a evoluat, altii spun ca au incremenit in timp ceea ce pentru mine, inseamna acelasi lucru cu "nu-mi place BMW".

 

Ori iti place si ai incredere in evolutie, ori nu.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine a spune ca un E34 e mai bun ca un E60, inseamna un vot de blam insasi firmei BMW. Firma BMW este cea car le-a construit pe amandoua, singura diferenta fiind distanta in timp, dar valorile care au dus la construirea fiecarei masini, au ramas aceleasi.

 

Eu am incredere ca BMW a evoluat, altii spun ca au incremenit in timp ceea ce pentru mine, inseamna acelasi lucru cu "nu-mi place BMW".

 

Ori iti place si ai incredere in evolutie, ori nu.

118192[/snapback]

Ai perfecta dreptate

Link to comment
Share on other sites

nu`nteleg relevanta deformarii caroseriei(in cazu` unui E60)asta nu inseamna decat ca a preluat din socu` impactului

118196[/snapback]

Poate nu m-am exprimat corect :eu am raspuns la ce a scris Romulus si mai ales vazand fotografiile atasate de el.E-60 este un cumul de tot ceea ce este mai modern, mai bun si mai nou in tehnologia automobilistica si vine sa inlocuiasca un E39 care cu trecerea anilor,chiar daca este un model care place mult totusi,nu mai avea cum evolua.Ce ar mai fi fost posibil de facut la un E39 ca sa starneasca interesul cumparatorului,a pietei??Poate peste alti 7-8 ani la fel va fi si cu E60.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.