Jump to content

Consumul mediu aratat de computerul de bord


studio54

Recommended Posts

Avand in vedere ca sunt cam newbie in lumea BMW, si cam varza la mecanica etc, sunt tare curios cum se calculeaza acel consum mediua afisat de computerul de bord. Eu am de curand un 318d ca tot omu, si imi arata 6.8% de cand am luat-o, si am alternat mers suparat cu mers de babaciune, ...acealsi consum imi arata. Deja devine stresant 6.8% 6.8% 6.8% , am inceput sa visez noaptea cifra asta.
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca sunt cam newbie in lumea BMW, si cam varza la mecanica etc, sunt tare curios cum se calculeaza acel consum mediua afisat de computerul de bord. Eu am de curand un 318d ca tot omu, si imi arata 6.8% de cand am luat-o, si am alternat mers suparat cu mers de babaciune, ...acealsi consum imi arata. Deja devine stresant 6.8% 6.8% 6.8% , am inceput sa visez noaptea cifra asta.

166333[/snapback]

Daca vrei ti-o dau pe a mea care afiseaza 20% sa vezi ce frumos o sa visezi.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

comuti din maneta bc pana ajungi la consum si tii apasat cateva secunde pana se reseteaza.este la suta de km,da` tine cont de suta anterioara,nu se reseateaza automat la fiecare suta.sa ma corecteze careva daca debitez prostii.

166340[/snapback]

Cam asa e! Iar daca se pot reseta kilometri , se poate reseta sigur si consumul.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

si eu am patit aceeasi chestie...dar la un e46 20d oricum mergea imi iesea consumul 6,5. Indiferent daca resetam de la buton sau nu...habar nu am cum calculeaza. Ideea e ca acum 2 sapt am dat borna jos de la baterie si acuma imi arata ok cam 12 cand merg tare si 7 daca merg normal..deci sfatu meu e sa dai borna jos de la baterie si sa vezi atunci
Link to comment
Share on other sites

comuti din maneta bc pana ajungi la consum si tii apasat cateva secunde pana se reseteaza.este la suta de km,da` tine cont de suta anterioara,nu se reseateaza automat la fiecare suta.sa ma corecteze careva daca debitez prostii.

166340[/snapback]

 

Gata i-am dat de cap. Deci am resetat cum ai zis consumul, si intr-adevar s-a schimbat radical situatia. Deci consumul mediu este calculat in timp real, deci daca trec 10 km de la ultimul reset, computerul face media pe acei 10 km, si asa mai departe. Pe primi 3-4km imi arata consum de 10%, dar dupa vreo 12km parcursi prin Bucuresti, a ajuns la un mediu de 7.5% :blink:, dar atentie, mergand foarte lejer, fara forja.

Link to comment
Share on other sites

Vise frumoase aveti...visati si ca sunteti proprietari de rafinarii...sonde ceva? :blink:

Eu visez ca am 16 consum...si e un vis frumos...pt ca e doar un vis...am consum mai mic...inca nu l-am stabilizat...e in continua scadere...o sa-l divulg cand ma stabilizez...

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca sunt cam newbie in lumea BMW, si cam varza la mecanica etc, sunt tare curios cum se calculeaza acel consum mediua afisat de computerul de bord. Eu am de curand un 318d ca tot omu, si imi arata 6.8% de cand am luat-o, si am alternat mers suparat cu mers de babaciune, ...acealsi consum imi arata. Deja devine stresant 6.8% 6.8% 6.8% , am inceput sa visez noaptea cifra asta.

166333[/snapback]

Consumul mediu este calculat ca si o medie geometrica din momentul resetarii computerului de bord . a kilometrilor parcursi pana la urmatoarea resetare.Personal consumul de carburant il resetez de fiecare data cand fac plinul la rezervor.Consumul difera de la carburant la carburant si in functie de stilul de condus.Pentru resetarea consumului initial se tine tasta computerului de bord apasata mai mult de 3 secunde.Aceeasi operatie se executa si pt calculul vitezei medii parcurse,etc, in functie de dotarea masinii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.