Jump to content

sfat cumparare


floringi

Recommended Posts

BMW 320d sedan, euro 3 , an fab. 1999

INMATRICULAT FEBRUARIE 2012 (SINGUR PROPRIETAR),

 

masina de 13 ani in germania cu 210.000km. LOL

 

nu te baga la ea. Astea de 136hp din ce stiu, sunt destul de bolnavicioase. Iar varsta si rulajul cu siguranta dublu fata de ce scrie in anunt isi vor spune cuvantul. Cand o sa inceapa sa urle injectoarele cu fir, turbina, pompa de inalta presiune, etc... o sa fie nasol.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Stiti cum e,turbo cedeaza si la 100.000 km daca ii dai in nas sau la 500.000 daca mergi cum trebe.Se reconditioneaza sau schimba.Nu ar fi o problema sunt motoare care merg 1 mil de km daca ai grija si este servisata la timp.Recomand daca se poate sa vezi un istoric al masinii inainte sa o achizitionezi ,o carte service de germania sau tara de provenienta.Masina arata f bn.Si motorizare buna dar si pret.Si discutat cu proprietaru sa fie deacord inainte de cumparare sa o pui pe un tester sa verifice injectoarele,debitmetru gazele daca sunt toate in regula.Eu asa am procedat inainte sa o achizitionez pe a mea si toata minunea m-a costat 150 lei(verificat-ul) .Bafta :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

BMW 320d sedan, euro 3 , an fab. 1999

INMATRICULAT FEBRUARIE 2012 (SINGUR PROPRIETAR),

 

masina de 13 ani in germania cu 210.000km. LOL

 

nu te baga la ea. Astea de 136hp din ce stiu, sunt destul de bolnavicioase. Iar varsta si rulajul cu siguranta dublu fata de ce scrie in anunt isi vor spune cuvantul. Cand o sa inceapa sa urle injectoarele cu fir, turbina, pompa de inalta presiune, etc... o sa fie nasol.

nu induceti omul in eroare!!!nu are decat un singur injector cu fir,pompa de inalta presiune nu are....speriati omul!

Link to comment
Share on other sites

Masinile care sunt aduse de afara si apoi vandute in RO, sunt masini care aduc profit vanzatorului, ca pentru asta le aduce nu? Ca sa iti exemplific, in 2006 cand am luat eu masina, treaba a stat in felul urmator : aveam banii si vroiam masina, in Romania gaseam fara probleme ce vroiam si anume 520d, a intervenit "proverbul ala - mai bine ia de afara ca daca e rulata in Romania trebuie sa ii schimbi tot pe dedesupt", asa ca am vorbit cu doua persoane care aduceau masini de afara (nu aveau treaba unul cu altul) le-am zis ce vreau si care este bugetul maxim, dupa cateva zile am primit ofertele, an bun adica 2002-2003, km "putini", dotari si se mai si incadra bine in bugetul meu. Atunci am zis, frate mai bine plec eu in Germania si o cumpar eu, decat sa ii dai astuia "comisionul" mai bine ma plimb eu. Zis si facut, am plecat cu un unchi care aducea masini agricole de afara si mai onora si cate o comanda (adica omul ii arata masina si el o aducea). Am cautat si am vazut zeci de masini in Germania de luni pana joi, de la Munchen pana sus in Berlin si nu am gasit la banii la care imi aduceau respectivii nici macar o masina. Toate aveau foarte multi km, asta era criteriul de pret mic al unei masini. Si uite asa am ajuns intr-o joi (daca nu luam atunci trebuia sa stau in week-end si sa caut din nou de luni) sa cumpar un BMW 320i (eu vroiam seria 5 si diesel). Masina o am si acum iar singura piesa scumpa (de schimbat am schimbat mai multe piese gen termostat vas de expansiune bucsi si bielete) care am schimbat la ea este pompa de servodirectie si acum schimb amortizoarele.

Trage tu de aici concluzia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai este varianta care am aplicat-o eu. Luandu-ma dupa acelasi "proverb" - masina second luata din tara este de cele mai multe ori cu probleme specifice drumurilor noastre (acuma sincer chiar nu stiu ce sa mai cred... da parca tot de afara as aduce-o), m-am decis sa o caut eu pe net si sa trimit pe cineva dupa ea, in schimbul unui comision de 300 eur + numere tranzit, taxe, carburant si ce mai trebuie. La vremea aceea mi s-a parut corect pretul avand in vedere ca nu aveam pe cineva sa ma duca pana in Germania, iar sa ma duc de unul singur nu stiu daca merita, ajungand sa cheltui tot pe acolo si in plus avand dezavantajul necunoasterii limbii si procedurilor de acolo. Am vazut cateva masini pe net, am mers la tip (el se ocupa cu asa ceva), i-am aratat care o vreau, l-a sunat pe neamtz in prezenta mea, a negociat ceva din pret si a doua zi a plecat tipul dupa ea. De acolo m-a sunat si mi-a explicat cum arata masina, cum se prezinta motorul, etc, decizia urmand a fi a mea daca o ia sau nu. Daca as fi refuzat pierdeam doar 100 eur. Am acceptat-o deoarece masina se prezenta foarte bine. Dupa 2 zile am avut masina in parcare, exact asa cum am vazut-o pe internet si cum mi-a explicat tipul la telefon - usoare zgarieturi pe ici colo, etc..., cu acelasi nr. de km pe care i-a avut in anunt, plus drumul bineinteles... Acuma cat or fi fost de reali draq stie.
Link to comment
Share on other sites

Dc taxa de inmatriculare e vreo 1000E plus minim 500E adusul in tara, nu prea faci nici o afacere cu masina din De.

 

Ai spus "nu prea faci" adevaru ii ca ..pierzi timpul tau si te enervezi cautant DAR sti tu ce ai adus pentru ca ai vazut acolo omul care ti-o vinde ai o carte service ,vezi mai multe modele ...iti sunt deschise mai "multe portite". Sfatul meu intereseaza-te mai mult din afara tarii.In plus acolo altfel sut servisate si ingrijite si sa punem in balanta drumul ca in palma de dupa granitele tarii noastre... Plus de asta sunt sanse mari sa iesi mai bn cu ea cu tot cu taxa si asa si pe partea financiara cat si pe cea mecanica/estetica etc. Bafta! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Dc taxa de inmatriculare e vreo 1000E plus minim 500E adusul in tara, nu prea faci nici o afacere cu masina din De.

Cand cumperi o masina pentru tine, pe care vrei sa o pastrezi mai mult timp, scopul nu este sa faci nicio afacere, ci sa iei o masina cat mai ingrijita.

 

Eu as plati mai mult pe o masina daca as fi sigur ca nu are probleme si a fost intretinuta ca la carte.

 

Singurul lucru care ma impiedica sa-mi aduc acum o masina din Germania, e taxa de 2000 si cv de euro, pe care momentan nu mi-o permit. Insa mai astept cateva luni, iar cand o sa-mi cumpar in sfarsit masina, n-o sa ma uit la bani, ci la calitate.

 

Normal ca toti vrem masini bune si ieftine, dar din pacate, nu exista, sau cel putin nu ajung pe net.

 

In Romania, foarte greu gasesti o masina cinstita, mai ales daca e model mai vechi, cum caut eu.

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere al esteticii, este un + pentru cele aduse din De. Fiind drumurile curatate, fara pietre si pietricele, praf mult mai putin, etc... Eu cand am adus-o avea parbrizul ca nou. Fara pic de urme de pietricele. Acuma, daca ma uit de aproape la el, mai ales cand il sterg, se vad urmele fine de pietricele, ca niste punctulete albe, pe totata suprafata. La fel si pe capota. Plus ca la interior, nu zdranganea nici un plastic, era de o silentiozitate remarcabila tinand cont ca avea vre-o 11 ani cand am luat-o. Ei dupa un an doi, au inceput sa se schimbe treaba. :getlost:

 

Poate ca nu faci mare afacere dupa ce dai bani pe taxa si drum, dar macar un an doi, te bucuri de o masina bine intretinuta (asta daca o iei bine intretinuta de acolo), fara urme prea mari de uzura estetica si fara tot felul de "greierasi" si plastice galagioase ascunse prin habitaclu...

Link to comment
Share on other sites

arata prea bine la banii astia si asta trebuie sa iti puna un semn de intrebare

LOL Man, cat ai vrea sa coste un BMW de 13-14 ani?! :blink: E chiar foarte scumpa la banii astia! <_<

ON: Eu zic sa cauti un 320i de 2.0 sau de 2.2. :thumbsup: O sa iti cauzeze mai putine probleme decat un diesel de aceeasi varsta.

Link to comment
Share on other sites

Deci in concluzie putine sunt care merita banii din ro.O masina adusa din Germania este cu 2-3 ani mai "tanara" decat majoritatea masiniilor din ro (vb de acelasi model/an/motorizare) ,parerea mea. :smile:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.