Jump to content

320D E90 - scadere turatie la franare


Recommended Posts

Sa inteleg ca al meu intra in regenerare destul de des :)) Ma gandeam ca acelea sunt doar simptome care dau de inteles ca filtrul are nevoie de regenerare, nu si de faptul ca el chiar incearca sa se regenereze :)

Interesant :)

 

Cel mai bine esti atent la reactia masinii odata cu apasarea pedalei de acceleratie, asta dimineata, cand motorul e mai rece (mergi 2-3km in care esti foarte atent cum trage, apoi te dai jos si pui mana si la esapament sa vezi ca nu te arde!), dupa care iti vei da seama de fiecare data cand intra filtrul in regenerare...

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Masina mea, un 320D din 2006, 163 cp are o mica problema.

Din cand in cand, in momentul in care vreau sa franez si o scot pe liber, turatia motorului scade mai mult decat normal.

Mai exact, merg cu 60-70 km/h si in fata este o intersectie. Incep si franez, insa in momentul in care o pun pe liber si franez, scade turatia sub normal.

Asta nu se intampla des, ci doar din cand in cand. Dar se intampla. Am observat ca cel mai des mi s-a intamplat cand puneam motorina de la rompetrol. Atunci facea aproape intr-una asa. Si la viteze mici, treapta a 2-a, cand franez si o scot din viteza in timp ce franez, cateodata are aceleasi simptome.

Am schimbat motorina si am pus mol. A mersi bine, tot facea asa, dar mai rar. Intre timp am schimbat iar motorina si am folosit omv. Merge aproximativ la fel ca si cu cea de la mol. Insa, intr-o dimineata, a trebuit sa plec putin din oras. Si mi-a fost lene sa merg la omv sa pun motorina, asa ca am pus de la prima benzinarie din cale : un mol. La dus a fost ok, insa la intoarcere, am avut parte de niste surprize neplacute. Cand mergeam constant, se cam infunda. Asa o simteam. Punctul culminant a fost cand am pus-o pe pilot automat pe la 70 km/h. Si ma uitam eu la turometru cand dintr-o data a coborat si a urcat. S-a infundat destul de rau. De doua ori a facut asa, consecutiv. In ziua aia am mers toata ziua cu masina sa "prajesc" motorina aia si sa pun omv. Dupa ce am pus omv, si-a revenit. Insa inca are simptomele de sus, cele cu scaderea turatiei.

Tin sa precizez ca masina fuge rau! Trage de jos, de la sub 2000 rpm. Este nervoasa si nu are nicio problema cand o calc putin. Chiar trage foarte foarte bine.

Aveti idee de la ce poate fi, care ar fi cauzele?

Am schimbat la ea turbina, filtru epurator + ulei si filtre cam la 13.000 km de fiecare data.

Multumesc anticipat.

 

pai e normal sa scada turatia cand frinezi,, doar nu vrei sa stai cu masina la semafor si ea sa steie turata la 2=3000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu stiu daca va poate ajuta dar sa va spun ce am patit eu. Dupa ce se incalzea motorul(vara sau iarna) cand apasam acceleratia parca se gandea si apoi accelera normal.Am fost la reprezentanta si cei de acolo mi-au spus ca din cauza stilului de condus batranesc,adica schimbam undeva pe la 2500 3000,se depune calamina pe undeva la _chiulasa_, supape si ca ori imi desfac motorul sa il curete ori merg mai sportiv.Normal ca am ales sa merg mai sprtiv si sa stiti ca dupa cateva sute de km masina merge ca la inceput.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca va poate ajuta dar sa va spun ce am patit eu. Dupa ce se incalzea motorul(vara sau iarna) cand apasam acceleratia parca se gandea si apoi accelera normal.Am fost la reprezentanta si cei de acolo mi-au spus ca din cauza stilului de condus batranesc,adica schimbam undeva pe la 2500 3000,se depune calamina pe undeva la _chiulasa_, supape si ca ori imi desfac motorul sa il curete ori merg mai sportiv.Normal ca am ales sa merg mai sprtiv si sa stiti ca dupa cateva sute de km masina merge ca la inceput.

 

Incearca sa follow instructiunile de mai jos si sunt sigur ca o sa observi diferentza imediat

Procedura iti sterge din memorie stilul recent de condus(foarte util daca ai parte de heavy traffic constantly)

 

Try this & see if it works, steps to reset the electronic throttle memory etc, found on another site. If you've been driving like a granny in traffic apparantly your cars memory stores that info & that's how your car reacts to the way you drive. This is meant to reset that;

 

1) Insert the key & push the start button. (Don't touch the brake pedal & don't remove the key at any time)

 

2) Press & hold the accelerator down for 10 seconds.

 

3) Without releasing the accelerator push the start button.

 

4) Release the accelerator.

 

5) Wait a full 2 minutes.

 

6) Start the car normally & drive to see if it's more responsive.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.