Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

Cu farurile scoase afara se vede montat sub aripa o cutiuta cu mai multe fire maro (pt masa) prinse pe caroserie cu un surub. Acolo intra la fix drosserul si cutiuta de pe cablurile ce merg la becul xenon (pt kiturile slim) am prins-o cu soricei (aka bride de plastic) sub suportul pt spalatoarele de faruri.

 

Pun o poza sa vezi cam pe unde vine. Poza e facuta de sus si putin din spatele farului. Cum te uiti fix de sus la far sau cum te uiti normal sub capota nici nu se vede :D

 

IMG279.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cu farurile scoase afara se vede montat sub aripa o cutiuta cu mai multe fire maro (pt masa) prinse pe caroserie cu un surub. Acolo intra la fix drosserul si cutiuta de pe cablurile ce merg la becul xenon (pt kiturile slim) am prins-o cu soricei (aka bride de plastic) sub suportul pt spalatoarele de faruri.

 

Pun o poza sa vezi cam pe unde vine. Poza e facuta de sus si putin din spatele farului. Cum te uiti fix de sus la far sau cum te uiti normal sub capota nici nu se vede :D

 

post-34492-0-28231000-1375035945_thumb.jpg

daca ai loc si de spalatoare si nu te incurca droserul treaba e buna

o sa pun spalatoare intai si apoi lupe si xenon

Link to comment
Share on other sites

pai si cum ai pus h7 ca spuneai parca ca nu intra :rolleyes:

 

daca pui lupele cu partea de sus paralela cu oglinda o sa iti iasa la sigur, la mine a iesit sub forma unei mici paranteze orizontale cu marginile mai lasate cu cativa cm decat mijlocul , se observa si cele 2 trepte mai inalte inspre dreapta

 

te sfatui sa nu renunti la faza lunga

 

spor :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Te rog sa imi spui unde am zis ca am pus H7? Huh?

 

Citeste cu atentie ca am scris clar: pe lupe am kit xenon H1 35w 5000k iar pe FAZA LUNGA vreau sa pun Osram Nightbreaker Plus.

 

 

Nu cu alinierea lupelor am treaba, ci a farurilor. La cel de pe stanga e stricata tija care il ridica sus-jos manual, dar din motoras merge. AM gasit tija si am comandat-o pe ebay, dar sa vad poate schimb totusi farul cu totul.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Azi dupa ce mi-a ajuns farul de pe care vroiam sa fac transplantul de reglaje, mi-am demontat farul actual.

 

Cand l-am demontat am vazut ca nu erau montate bine tijele pt reglare (probabil tot fostul proprietar e de vina, el le-a stricat si la celalalt far, nici nu ma mir ca nu vedeam mai nimic cu halogenele, daca erau reglate haotic). Le-am pus inapoi si acum am ambele faruri perfect functionale.

 

Daca tot aveam farul cumparat, am inlocuit si interiorul farului (ornamentul acela negru) cu cel din farul nou pt ca cel de la mine avea o clema rupta (desi nu deranja cu nimic, imi statea pe creier) + garnitura de la faza lunga si cea de deasupra sticlei care la mine, din nou, lipsea. Se vede cata grija a avut celalalt proprietar :growl:

 

Acum ca in sfarsit functioneaza farurile cum ar trebui pot sa ma apuc de reglaje. Cum vine seara ma duc sa le aliniez si sper ca am incheiat capitolul faruri.

 

LE: Revin cu poze dupa aliniere.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit nicaieri doar reglajele. Cele care le-am gasit si le-am si comandat de pe ebay,pe cand am citit mai atent erau de pe faruri cu xenon OEM. Noroc ca vanzatorul a fost de acord sa imi anuleze achizitia si sa imi returneze banii

 

Legat de far, oricum mai aveam nevoie de cateva chestii de pe un far complet. L-am prins si la un pret bun si acum totul e cum ar trebui sa fie.

 

Astept seara pt reglaje si poze.

 

Bine ca termin cu farurile, ca trebuie sa imi indrept atentia spre partea de mecanica, dar numai nu ajung odata furtunasele siliconice...

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am reglat farurile dupa ghidul asta: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=1627408049

Acum bat foarte bine si se vede foarte bine. Abia astept sa prind drum fara lumini.

M-am plimbat prin toate locurile fara lumina si sunt super impresionat.

Nici nu mai e nevoie de faza lunga, dar si cand dau faza lunga se face zi afara :o

 

Verdict: foarte multumit. Una dintre cele mai bune investitii facute la masina.

 

Nu se vede prea bine in poza facuta cu telefonul, dar asa ca idee:

 

Faza scurta:

 

 

http://img15.imageshack.us/img15/1516/80n7.jpg

 

Faza lunga:

 

http://img24.imageshack.us/img24/1993/ju9s.jpg

 

In realitate nu e asa de albastra lumina, ci e mai mult spre alb, dar camera denatureaza putin culorile si mai scade putin luminozitatea.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Mersi!

Ce coincidenta, zici ca amandoi am avea lupe Mini V6.0 cu becuri de 5000k :shifty:

 

Se pare ca noi suntem printre ultimii norocosi care am luat mini v6 (cel putin de la performance auto )

 

Si inca o chestie: mama ce ma deranjeaza culoarea aia galbena de la becurile de faza lunga.

 

Cat de repede ori le scot, ori pun Osram NightBreaker Plus.

 

Si in a doua poza, cu faza lunga, in fata era o curba spre dreapta. Nu se vede in poza dar in realitate lumina pana in curba cat vedeai cu ochii :D

Link to comment
Share on other sites

stiu ce zici :)

 

eu cred ca se mai gasesc V6 pe la alti baieti

 

de exemplu

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/tuning-exterior/faruri/nou-lupe-h1-morimoto-varianta-3inch-12316865.html

 

ma deranjeaza culoarea aia galbena de la becurile de faza lunga.

 

Cat de repede ori le scot, ori pun Osram NightBreaker Plus.

 

 

 

eu doar am scos mufa de la becuri, nu am scos si becul pt ca poate intra praf..

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Mersi :D

 

Acum tot ma gandesc la faptul ca i-ar sta si mai bine cu o bara de M + splittere negre :shifty:

 

Urmeaza cateva chestii pt partea tehnica si cred ca si conversia la climatronic, apoi sa vedem poate primeste si o bara de M :frantics:

 

Sper sa reusesc cat de repede.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.