Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

Care Harman Kardon?

 

A zburat de mult. Am renuntat la el pt ceva mai bun :D

 

 

Azi am reusit sa decupez fata de usa si am montat difuzoarele.

 

Ca prin minune am scapat de majoritatea bazaiturilor si am scapat si de pacanit. Acum mi se aude foarte putin si nu tot timpul un sunet ce nu ar trebui sa fie acolo, dar e aproape insesizabil. Cred ca o sa scap cu filtru izolator pt buclele de masa.

 

Pana acum sunetul s-a schimbat foarte mult. O sa fac un filmulet in curand si putin mai incolo o sa insonorizez usile pt a obtine sunetul maxim produs de difuzoare. :frantics:

 

Si acum ca le am in masina, pot confirma ca Focalurile au inalte foarte puternice. Exact pe gustul meu :D

Link to comment
Share on other sites

Multumesc :D Deja muncesc de cateva zile si mai am mult si bine pana sa fie gata.

 

 

Pana una alta, un demo (pacat ca microfonul e prost si nu inregistreaza nici pe aproape de cum se aude live):

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Bd3hJCGLWAY

 

In realitate se aude foarte clar, curat si un sunet cald. Tweeterele sunt cu nivel ajustabil (-6db, -3db sau 0db). Eu prefer setarea pe 0db, (la maxim daca pot sa zic asa, defapt cred ca e fara nici o modificare) si sunt super incantat de sunet. :frantics:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Azi am reusit sa decupez fata de usa si am montat difuzoarele.

 

Abia acum am vazut ce am scris..la usa ma refeream. Am taiat din tabla usii pt a monta difuzoarele direct pe ea. Oricum nu incapeau fara sa decupez din cauza adancimii de montare prea mare a difuzoarelor.

Acestea au adancimea de 6,6cm insa nu se putea clipsa usa. Dupa aproximari ochiometrice, cam 5,5 cm e adancimea maxima fara modificari.

 

Oricum, sper cat de repede sa le montez pe inele MDF si sa insonorizez usile.

 

Sunt curios cum va fi sunetul atunci deoarece si acum e superb. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ma astept ca mediile sa fie imbunatatite, in rest nu vad ce s-ar mai putea face.

 

Recomand oricui aceste difuzoare in combinatie cu un difuzor in incinta inchisa (sealed).

 

Pai totusi,ai avut HK si nu ti-a convenit? Care e plusul a ce ai pus tu acum fata de HK?

Peste tot e plusul.

Sunetul per total e mult mai clar, mai puternic, mai cald, bassul mai pronuntat. Nu pot explica in cuvinte cat de mare e diferenta. Ar fi fost bine daca puteam sa iti arat inainte si dupa. Ai fi vazut si singur diferenta. Oricui i-am aratat sistemul a ramas impresionat si inca nici nu e gata.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

MDa pacat. MAcar daca as avea un microfon bun sa inregistrez cat mai aproape de realitate.

 

E ceva de genul (clipul e de pe youtube) dar cu mai mult bass (datorita subwooferului).

 

http://www.youtube.com/watch?v=Lph4b-jrj8M

 

Bine, si inaltele putin mai pronuntate la mine pt ca, dupa cum am mai spus eu tin tweeterele pe maxim din crossover.

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ok cu woofer in portbagaj si boxele oem .

 

insa ma gandeam la o solutie mai de zilele noastre si sa scap de woofer din portbagaj..

In cazul asta, singura optiune pe care o ai e sa iei doua seturi de difuzoare cum am eu de exemplu, tai din tabla usilor din fata, le montezi pe inele MDF, insonorizezi super bine (eventual cu doua straturi de folie) , in spate pe polita montezi din nou inele MDF si insonorizezi portbagajul si polita apoi iei un amplificator bun, bazat pe SQ (sound quality) si o sa ai un sunet decent si destul de mult bass. Nu la fel de mult, dar multumitor.

 

Congrats ! Si pozele unde sunt ? :sorcerer:

Multumesc :D Astept si de la tine un feedback daca ai timp :rolleyes:

 

Pozele vor urma dupa ce ma apuc de insonorizatul usilor. Acum arata total OEM, doar ca pe sub fata de usa e o gaura in plus :))

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Eu am 80w cu HPF la 80Hz pe difuzoarele din fata :D, iar difuzoarele au 60w dar gain-ul nu e la maxim, nici pe aproape. Doar cat sa fie destul.

 

nu ma incanta sa tai tabla..

 

 

Si eu aveam emotii. Dar acum nu regret nimic :shifty:

 

 

cred ca daca aveam hk eram multumit, desi se aude mai prost decat ce am eu acum , dar macar nu mai aveam portbagajul jumate ocupat..

 

Si HK suna destul de ok. Avea mai putin bass decat ai tu acum, dar sigur era sunet mai bogat si mai clar.

 

chiar , mai ai instalatia hk ?! :D

Nu..a zburat.

 

PS: @Keth Vezi ca sunt ceva poze vai de ele, pe pagina anterioara.

 

Aaaa,ai bagat subwoofer? :) . Interesant

Da...acum am in plan si insonorizatul portbagajului pt ca la unele piese ceva vibreaza pe acolo..nu tare, nu se aude din interior dar vreau sa fie totul cat mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Se aplica folie insonorizanta ( folie Dynamat, Stp, etc) pe tabla usii. Ideal e sa nu ramana nici o bucatica de tabla fara folie pe ea. Apoi se pune si peste toate gaurile din cadrul usii folie, astfel incat sa formeze o incinta pt difuzor.

 

 

Am pus aici poze:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/135796-proiect-schimbare-sistem-audio-e46/page__view__findpost__p__2018327

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut ca nu am scris din ce e format noul sistem audio, asa ca scriu acum:

-difuzoare Focal 165 A1 cu tweetere cu nivel ajustabil (crossovere incluse) 2 x 60w

-subwoofer JBL CS1215B (incinta sealed) 275w [mai mult decat suficient pt ce am vrut eu sa obtin]

-amplificator MacAudio MPX4500 [2 x 80w + 240w pt subwoofer] (initial am ales un amplificator Alpine din seria PMX sau un Clarion, dar cei de la Be Loud au insistat sa iau acest MacAudio in schimb. Am zis ca merg pe mana lor si daca nu sunt multumit il returnez si iau ce vreau eu)

 

Legat de conectica:

-cabluri RCA dublu ecranate

-kit cabluri InPhase 4 AWG

-cabluri difuzoare de 2,5mm^2

+alte acareturi (splitter, inel adaptor, etc)

 

Sper cat de repede sa reusesc sa termin cu usile, sa pot continua cu alte planuri. :rolleyes:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Difuzoarele + amplificator + subwoofer + cabluri + alte acareturi ~ 1600 lei.

Navigatia ~ 1500 lei (1330 lei navigatia + cabluri + rama relocare clima)

 

Pana sa fie gata, mai necesita o investitie: ~ 100 lei filtre Ground Loop Isolator, ~ 60 lei inele MDF, ~ 350 lei folie insonorizanta, 450 lei difuzoare pe spate pt efect de surround + un amplificator pt ele sau un alt amplificator pt subwoofer iar cel actual sa ramana pt difuzoarele fata spate : ~ 550 lei + folie insonorizanta pt portbagaj 350 lei = Aproximativ 1900 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Inca un update finalizat cu succes azi de care sunt foarte multumit.

 

Cine ghiceste despre ce e vorba?

 

Hint:

 

http://img36.imageshack.us/img36/8182/q8z1.jpg

 

Si pt ca nu ma pot abtine, poza cu rezultatul final:

 

http://img716.imageshack.us/img716/7365/oy8y.jpg

 

 

 

 

Si un filmulet:

 

http://www.youtube.com/watch?v=6zz1e8YWw3U

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Eh..pe cand pui tu mana iti dai seama ca nu e atat de complicat. Eu de exemplu nu m-am incurcat deloc cu firele.

E frumoasa senzatia cand incepi sa reasamblezi totul, si vezi cum prinde forma interiorul :D

 

Singurele probleme pe care le-am avut au fost la desfacerea surubului de la volan[nu ma asteptam sa fie strans asa de tare si mi-a fost frica sa trag mai tare de el, dar pana la urma am reusit + ca initial nu gaseam tubulara de 16 si am cautat vreo 2 ore pana am gasit undeva .... timp pierdut] si am mai pierdut mult timp cu montatul bordului inapoi...pfff ce greu a fost sa ii nimersc pozitia.

 

 

In rest tot strange-destrange si cam atat.

 

Mai trebuie sa pun freon si treaba e completa.

 

Inca o poza:

 

http://img593.imageshack.us/img593/1394/r74w.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.