Jump to content

Ce BMW SA FIE?!


CARDAN

Recommended Posts

Salut, pasionatii BMW!

 

Daca cumva nu am postat corect, rog un moderator sa mute topicul...

Da sa imi comunice si mie prin PM unde l-a dus!

 

Familia mea este formata doar din doua persoane pana in 40 de ani,

eu si tovarasa mea de viata. Nu vrem decat un benzinar... decent!

In principiu cu 2 portiere si trapa, da nu-i musai!

Sa fie un autoturism BMW seria 3 de la 2000 la 6000 epurasi

care sa corespunda tuturor exigentelor RAR si sa mai ruleze cativa ani fara deranj.

Deci, fara probleme tehnice si estetice,

mai ales banc cu role, noxe si rugina, amortizoare, electrica etc.

 

Nu sunt adeptul super-accesorizarilor dar vreau un minim de confort

printre care obligatoriu servo directie si aer conditionat.

 

Cel mai mult ma intereseaza,

si aici va rog sa imi acordati ajutorul ca BMW-isti pasionati:

 

Ce imagine ar fi cea mai indicata pentru "profilul personajului" de aici:

Compact, coupe sau berlina?

 

Astept raspunsurile forumistilor pasionati cu speranta si incredere.

Nu ar strica nici cateva oferte oneste. Aici sau PM.

 

Multumesc frumos, al dvs CARDAN

Edited by CARDAN
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos, al dvs CARDAN

 

Asta a fost epica :D.

 

 

Pai plaja de preturi e cam mare, in banii astia poti cumpara fie E36, fie E46 - chiar si coupe.

Ia-ti un E46 ca e mai nou, mai confortabil, mai sigur - dar asta inseamna ca te apropii de cei 6.000 EUR

 

Am uitat de E39 (seria 5)... dar nu-i coupe, insa ai mai mult confort, fiind si mai mare.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Daca o sa gasesti un e36 care sa merite 6000 de euro, o sa arate mai bine decat un e46 in aceiasi bani, numai caaaa, nu cred ca asta cauti.

Un e46, sedan, e mai practic, coupe-ul are doar doua usi, si de cele mai multe ori au trecut si pe la vre-un baietzash care a chinuit-o, chiar daca poate unii au mai si ingrijit de ele. Deja si e46-le au in jur de 10 ani, si isi cere tributul din buget, oentru intretinere.

Link to comment
Share on other sites

probabil gasesti un seria 3 E46 Coupe, pe la 6.000 de euro, nu vad de ce nu. Mai greu sa gasesti insa Face Lift.

 

Ori, atata vreme cat presupun ca vei verifica masina inainte de achizitie, nu vad care e problema.

 

Teoretic ar trebui sa te orientezi catre benzinare, diesel poate fi mai costisitor la intretinere si poate avea mai multe probleme, mai ales ca e o masina destul de veche.

 

In cazul asta, depinde de tine cat esti dipus sa platesti, incepand de la impozit si pana la intretinere, iar costurile astea cresc odata cu cilindreea, atat impozitul, cat si costurile consumabilelor si al combustibilui evident.

 

Daca te orientezi catre un 320i, cred ca ai fi multumit din considerentele de mai sus.

 

Nu lua E36, modelul precedent lui E46, nu merita din nici un punct de vedere, tehnologic, confort, siguranta. Logic este sa te orientezi catre ceva cat mai nou.

 

Daca te poti lipsi de unele dotari, fa-o, decat o masina foarte dotata si tehnic distrusa, mai bine una cu dotari minime, insa pe care poti pune baza.

 

Eu as cauta sa aiba minim: servo (oricum au toate e46), ABS (si asta e standard), ESP, Xenon, scaune incalzite, geamuri si oglinzi electrice, oglinda antiorbire interioara, aer conditionat (climatronic de preferat), comenzi pe volan si cam atat. Ori dotarile astea sunt cam pe orice e46 coupe.

 

Fereste-te de masini "tunate", foliate, stopuri sau faruri schimbate, leduri, embleme de M aplicate peste tot, jante pe 20, etrieri vopsiti, angeleyes rosii, cruci, zaruri sau orice alte elemente care te duc cu gandul ca masina a apartinut unui taran, in 99,9% din cazuri, este adevarat si probabil masina este un dezastru.

Link to comment
Share on other sites

Atentie ca 320i de obicei la BMW inseamna motor de 2200 cmc si 170 CP, deci automat intri intr-o gama superioara de impozitare. In completare fata de ce-a spus Pole, as zice sa arunci un ochi si la 325i...impozitul e tot pe acolo, RCA identic, consumul doar o idee mai mare sau chiar la fel ca si 320i, insa motorul mai echilibrat si un pic mai puternic (ambele sunt in 6 cilindri oricum).

 

Si eu recomand tot E46 ca si model, preturile au scazut mult si ai sanse bune sa gasesti o masina ingrijita. Daca tii mortis sa fie coupe, atunci aia e...daca nu, merge si o berlina ingrijita, poate cu ceva mai multe dotari sau la un pret mai mic. Atentie la coupe ca au probleme cu macaralele de la geamuri, mai intra uneori un pic de apa la spalatorie cand dau cu jet puternic :)

 

M-as feri de tapiserie de piele, care cu siguranta nu va fi intr-o stare foarte buna dupa atatia ani si in plus nu este foarte calitativa pe e46...si nici practica.

 

De verificat cu atentie partea de suspensie pe fata, e boala lor...brate cu pivoti integrati care pica repede mai ales daca are jante pe 17 sau mai mari...costa multicel.

 

Si neaparat sa aiba climatronic...butoanele alea de aragaz arata oribil :)

 

Spor la cautari!

Link to comment
Share on other sites

Radem, glumim, dar nu parasim (decat temporar) incinta!

 

Va multumesc din nou (ca un scoler silitor ce sunt)

tuturor pasionatilor BMW prezenti aici.

 

Chestia cu impozitarea merita retinuta si, la fel, satisfactia marita

la motoarele cu 6 "purcelusi"... :bounce:

 

Nu mi-ati zis nimic despre varianta "scurta" compact...

Tovarasa mea a gasit la o colega un model 2001, patru faruri

si motor de 178zeci si ceva, fara trapa, apropitara cere 4000.

Merita sa fac un drum de 100 km sa-l vad (testez?)

 

Sincer sa fiu, dupa cele mi-ati spus... ca pret, optez pentru

varianta 1: 4000 epurasi, injur de... (injur de dimineata!!!) :blush:

varianta 2: un coupe curat sau berlina, ochi de vultur, la 6000 (daca ezixta)...

 

Nu ma intelegeti gresit: nu exclud nici un e36 decent si elegant

cu servo si ac...

 

Va astept in continuare cu comentarii si, poate cu ceva oferte cu poze... :angel:

 

Multumesc frumos!

Edited by CARDAN
Link to comment
Share on other sites

Offf, fugi de aici cu compactu ala :) sa nu-mi sara colegii fani in cap, insa mie personal mi se pare o masina extrem de urata...un coupe wannabe, care nu are nicio treaba cu linia supla si sportiva a coupe-ului clasic. Datorita faptului ca sunt considerate destul de nereusite la design, iti va fi foarte greu sa o vinzi ulterior.

 

Incearca sa gasesti o masina intretinuta de la un proprietar serios, de preferat pasionat, care nu a tras de ea pana n-a mai putut si apoi o vinde sa nu bage bani cu galeata. Urmareste forumul ca mai apar pe aici masini interesante si fereste-te de samsari...o sa-i recunosti imediat :)

 

Daca te preocupa impozitul anual si nu tii sa ai o masina cu mari valente sportive, atunci solutia este un 320i non-facelift, dar sa fie motorul de pana in 2000cmc de 150 CP (e tot in 6 cilindri si din cate stiu trage decent). Daca un impozit de 8-9 milioane pe an nu e o problema si vrei ceva mai agresiv, atunci cauta un 525i - 193 CP manual, care se va misca mai mult decat decent si va consuma doar o idee mai mult.

 

Ca idee despre impozite: tot ce e sub 2000 cmc e decent, adica 170-180 lei / an parca...daca sari de 2000 cmc, intri la o alta clasa de impozitare si ustura :) adica in jur de 800-900 lei / an. Daca sari la 3000 cmc, atunci impozitul e undeva la 2300 lei / an dar si satisfactiile sunt pe masura ;)

 

In general e posibil sa gasesti un 330i - 231 CP la un pret poate mai mic decat 325i si mai dotat. Asta se intampla in general pentru ca masinile de genul asta se vand greu, datorita taxelor destul de piperate. Daca iti permiti costurile de intretinere si benzina, o sa zambesti in fiecare zi cand te urci in masina...garantat :D

Link to comment
Share on other sites

Eu m-as orienta la alta marca. Nu stiu ce bmw cat de cat dotat si in mintile lui ai sa gasesti la banii aia.

Cosiderind valabile zicerile calinesciene... inseamna ca oamenii de aici s-au straduit cu mine la misto?...

Inainte de a persifla o persoana, gandeste-te ca ai putea jigni alte zeci...

Sa intelegem din cele de mai sus ca cei de pe acest forum care doresc sa-si vanda masinile sub 6000 iepuro

nu au BMW-uri ci altceva?! Eventual marcile Jaf, Cazan sauTomberon?!

 

Pe cuvantu lu matale de pionier ca asa e???

Edited by CARDAN
Link to comment
Share on other sites

Cosiderind valabile zicerile calinesciene... inseamna ca oamenii de aici s-au straduit cu mine la misto?...

Inainte de a persifla o persoana, gandeste-te ca ai putea jigni alte zeci...

Sa intelegem din cele de mai sus ca cei de pe acest forum care doresc sa-si vanda masinile sub 6000 iepuro

nu au BMW-uri ci altceva?! Eventual marcile Jaf, Cazan sauTomberon?!

 

Pe cuvantu lu matale de pionier ca asa e???

 

 

 

tare asta:)

Link to comment
Share on other sites

Cosiderind valabile zicerile calinesciene... inseamna ca oamenii de aici s-au straduit cu mine la misto?...

Inainte de a persifla o persoana, gandeste-te ca ai putea jigni alte zeci...

Sa intelegem din cele de mai sus ca cei de pe acest forum care doresc sa-si vanda masinile sub 6000 iepuro

nu au BMW-uri ci altceva?! Eventual marcile Jaf, Cazan sauTomberon?!

 

Pe cuvantu lu matale de pionier ca asa e???

A fost strict parerea lui ! Nu are legatura cu ce au spus ceilalti. Cred ca te-ai luat aiurea... :unsure:

 

epurasi :hyper: clar vine Pastele

Link to comment
Share on other sites

Cardan, Calin ti-a spus un adevar. Mare greseala, tu preferi si cauti sa intelegi pozele colorate, nu realitatea. Si tii s-o afirmi. Ca tot ne placE metaforele.

 

Cu 6 mii de euro sansele de a-ti lua un BMW coupe BUN sunt insignifiante, adica is mici.

 

 

PS: postul asta l-am facut intrucat m-a provocat moderatorul KIP.

Edited by Similea
Link to comment
Share on other sites

nu sunt de acord cu @similea.

 

dansul e invidios.

 

cred ca valoarea automobilelor second la noi a scazut semnificativ,deci poti spera la un seria3 coupe in stare acceptabila

 

bineinteles,userul @kip ar fi de acord cu mine,daca n ar fi prea ocupat cu functia de moderator

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.