Jump to content

Scartait la suspensie


Recommended Posts

Salutare. Acum 2 zile am observat cand m-am asezat in masina un scaratait la rotile din spate. Am inceput sa ma balangan in ea, masina fiind pe loc cu motorul oprit si frana de mana trasa, si facea de fiecare data cand ma lasam cu greutate. Eu banuiesc ca e ceva pe la suspensii, sau sa aibe legatura cu frana de mana? nu mi-a trecut prin cap sa o las jos sa vad daca mai face. Am mers si incet cu ea, am deschis geamul si iar am inceput sa ma balangan in ea dar in mers nu mai face. Aveti idee de la ce ar putea fi? Multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Acum 2 zile am observat cand m-am asezat in masina un scaratait la rotile din spate. Am inceput sa ma balangan in ea, masina fiind pe loc cu motorul oprit si frana de mana trasa, si facea de fiecare data cand ma lasam cu greutate. Eu banuiesc ca e ceva pe la suspensii, sau sa aibe legatura cu frana de mana? nu mi-a trecut prin cap sa o las jos sa vad daca mai face. Am mers si incet cu ea, am deschis geamul si iar am inceput sa ma balangan in ea dar in mers nu mai face. Aveti idee de la ce ar putea fi? Multumesc anticipat.

 

mai mult ca sigur este de la frana de mana, scartaie ferodourile in tamburrolleyes.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

100% !

 

mai trebuie reglata frana de mana sau schimbati sabotii

 

 

Am inteles, deci trebuie sa o vada un doctor ca eu nu am facut "medicina" si habar n-am de unde se regleaza sau daca trebuie schimbati sabotii. Ms pt rapsunsurile prompte.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu razi/rada lumea de mine ca nu ma pricep deloc la mecanica dar totusi indaznesc sa te intreb: e de rau daca face asa, adica trebuie sa schimb ceva? Ms pt raspuns.

 

trage frana de mana mai tare si vezi daca mai face, daca nu mai face inseamna ca ai sabotii buni, daca tot face ori nu sunt reglati bine ori sunt tociti

 

ei fac zgomot, trasnesc, scartaie cand te misti in ea deoarece nu tin si aluneca in tambur

 

eu nu aveam mai deloc frana de mana, daca o lasam in panta nu-mi tinea masina pe loc oricat de tare as fi traso, trebuia sa o bag si in viteza, nu aveam sabotii reglati

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

trage frana de mana mai tare si vezi daca mai face, daca nu mai face inseamna ca ai sabotii buni, daca tot face ori nu sunt reglati bine ori sunt tociti

 

ei fac zgomot, trasnesc, scartaie cand te misti in ea deoarece nu tin si aluneca in tambur

 

eu nu aveam mai deloc frana de mana, daca o lasam in panta nu-mi tinea masina pe loc oricat de tare as fi traso, trebuia sa o bag si in viteza, nu aveam sabotii reglati

 

 

Incep sa ma luminez. Cred ca sabotii sunt deoarece cand o parchez si am terminat parcarea tin piciorul pe frana, trag frana de mana, iar cand iau piciorul de pe frana tinde sa se mai duca putin in spate.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa contrazici, frana de mana scartaie, ca sa te convingi trage frana de mana si apasate pe portbagaj si cu siguranta va scartai apoi apasa fara frana de mana trasa si nu vei mai auzi nici un zgomot. Frana de mana la mine tine foarte bine, a fost reglata cand am schimbat discurile si cu toate astea scartaie. Oricum ca si o impresie generala a mea, frana de mana la BMW (am observat si alte masini nu numai la a mea) este cam "slaba", poate asa este proiectata avand in vedere tractiunea spate si spun asta in ideea in care daca parchez (masina oprita) si trag frana de mana ingheata pe loc, daca vreau sa plec si "uit" frana trasa masina se lasa de spate si frana de mana opune rezistenta (inainte sa o reglez era inexistenta) iar daca trag frana in "mers" atunci cand parchez si masina nu s-a oprit complet, aceasta nu blocheaza rotile ci se opreste lin. Repet poate asa este proiectata sa functioneze sau din cauza sabotilor asa functioneaza, nu m-a interesat prea tare acest aspect.
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Va multumesc frumos pe raspunsurile concrete, deci nu este ceva prioritar sau ceva care sa ma sperie doar ca acum ramane sunetul enervant. Oricum trebuie sa merg sa fac ceva sa nu o las asa, dar macar sunt linistit ca nu e o treaba care trebuie rezolvata neaparat.
Link to comment
Share on other sites

frana de mana este slaba "in mers" pentru ca este frana de parcare.... fata de alte masini ferodourile sunt mici, inguste de aceea este mai slaba fata de alte marci, in mers sunt folosite discurile de aceea sunt proiectate asa.... oricum cu sabotii reglati trebuie sa inghete masina daca este trasa cand aceasta este oprita

 

cand am luat masina mi-am batut capu ceva pentru ca nu aveam frana de mana mai deloc, cu discuri bune si placute noi, pe urma am aflat ca este pe saboti frana de mana

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.