Jump to content

consum bmw e60 525 i 2004 192 cp ?


Recommended Posts

posesori de bmw e60 525I dak pot sa ma ajunte ce consum au ext int ms mult??

 

salut! 525i-ul meu E60 ia cam astfel:

 

-consum urban (ORADEA):

 

- la mers normal , adica schimbat pana in 3000 de ture la o viteza medie de 30 km/h ia in jur de 12 (pe bord arata 10,8 -11,2 dar arata eronat)

- la o viteza medie de 25 km/h ia in jur de 13

- mers mai nebunesc, la o viteza medie de 32 km/h imi ia cam 13, deci la viteza medie de 25km/h ia cam 15

 

-la extern mers in limite legale pe o distanta de 100 km a luat in jur de 6,7 (60 localitate, 110 afara, preponderent pe pilot automat)

- extern mers in forja in jur de 8,5-9

 

Am uitat sa precizez, 525i manual

Link to comment
Share on other sites

ms ff mult pt info ..pentru k sunt inca indecis ce sa iau 525 disel ( dar zik eu ca este costisitor la intretinere ) si ma gandeam la 525 benzina ..am intrebat pt k mia zis cineva k ajunge si la 20% consumu si mam speriat ...si mai o intrebare cel d 218 cp este incepe din 2005 anu? ms ff mult pt tot
Link to comment
Share on other sites

ms ff mult pt info ..pentru k sunt inca indecis ce sa iau 525 disel ( dar zik eu ca este costisitor la intretinere ) si ma gandeam la 525 benzina ..am intrebat pt k mia zis cineva k ajunge si la 20% consumu si mam speriat ...si mai o intrebare cel d 218 cp este incepe din 2005 anu? ms ff mult pt tot

 

Ia si 20 nu e problema. Azi iarna cu cauciucuri de vara , drumuri foarte scurte (2-3km), dupa 100 de km arata un consum de peste 20 la suta ; dar la cat am patinat putea lua si 30 ca nu ma miram.In rest la mers frumos scoti foarte usor consumul dat de producator.Din 2005 , intr-adevar are 218 cp dar nu stiu cate sanse ai sa gasesti vre-unu de 218 cp in tara. Pe autovit e unu singur, si acela la pret bomba, peste 13.000 de euro (neinmatriculat)

Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu cand am luat-o nu i-am facut nici o verificare. M-am intalnit seara cu vanzatoru, mi-a placut, am luat-o si gata. De un an si 3 luni de cand o am, baiuri nu prea am avut cu ea, doar ca unu din injectoare ar cam trebui curatat sau schimbat.Daca nu circuli mult eu zic ca merita 525i. Cam 2-3 l e diferenta de consum in oras fata de 525d, iar afara poate 1,5 l. Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

@mario_marius ... este o placere sa te ascult vorbind de consum la 525i!:))

Mai demult chiar ma uitam dupa un 525i si am probat unul cateva ore, dar nu se potriveste stilului meu de condus!

Asa ca pentru un condus normal eu zic undeva la 13% minim!

Link to comment
Share on other sites

@mario_marius ... este o placere sa te ascult vorbind de consum la 525i!:))

Mai demult chiar ma uitam dupa un 525i si am probat unul cateva ore, dar nu se potriveste stilului meu de condus!

Asa ca pentru un condus normal eu zic undeva la 13% minim!

 

Si eu il tot probez de vre-un an si acela e consumu, dar sa se inteleaga clar , media de 30 km/h nu e o viteza chiar mica pt oras. Sincer ,nu prea umblu prin aglomeratii mari.Cu siguranta ca daca as avea pe bord o viteza medie de 20 km/h , consumu poate ar fi 16

Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

@mario_marius ... este o placere sa te ascult vorbind de consum la 525i!:))

Mai demult chiar ma uitam dupa un 525i si am probat unul cateva ore, dar nu se potriveste stilului meu de condus!

Asa ca pentru un condus normal eu zic undeva la 13% minim!

 

Tu vb despre un consum in Bucuresti, care nu are nimic in comun cu un consum in Oradea. 525i poate consuma urban si 10l/100km, daca acel oras este Alexandria sau ceva similar :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Tu vb despre un consum in Bucuresti, care nu are nimic in comun cu un consum in Oradea. 525i poate consuma urban si 10l/100km, daca acel oras este Alexandria sau ceva similar :thumbsup:

 

Chiar de aceea e irelevant cand cineva iti spune despre consumul sau urban, datorita faptului ca nici un oras nu e la fel din punctul de vedere al aglomeratiei. De aceea am si precizat viteza medie la care am consumul respectiv. Uitativa voi de curiozitate ce viteza medie aveti in oras ...

Link to comment
Share on other sites

extern trebuie sa te chinui rau sa sari de 9.

In oras, ca si un diesel de cilindree mare de altfel, poate consuma oricat, dar sa te astepti de la 14 in sus

Iarna, la temp de sub 0, drumuri scurte 2-3 km te duci si in 20+ lejer.

Dar orice masina face asta, logan 1.5 DCi in aceleasi conditii se duce in 15 si ala, deci...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.