Jump to content

Jante BBS RC 090


DEST

Recommended Posts

Mi-am luat niste jante BBS rc 090 pe 17'' cu 8j fata spate si nu stiu ce cauciucuri sa pun pe ele .Poate cei care au avut astfel de jante sa imi dea si mie un sfat .Stiu ca a mai fost un topic asemanator dar nu il gasesc si motorul de cautare cam lasa de dorit .Mentionez ca aripile spate sunt roluite .
Link to comment
Share on other sites

Azi am probat un 215/45r17 pe spate si mergea fara probleme. Pe fata cu aceeasi dimensiune atingea foarte putin in plasticul de sub aripa.Vreau sa pun 205/45r17 pe fata ,205/40 mi se pare prea mic talonul. Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut exact acelaşi tip de jante pe un seria 5, 2,5 benzină, şi mi se păreau foarte grele...Se simţea clar că am demaraj mai prost. Mă întreb oare cum le vei simţi tu.

 

 

jantele astea sunt foarte usoare, nicidecum grele!

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti...am sa postez si eu aici mica mea problema (sper ca nu se supara initiatoru topicului), deoarece ii oarecum asemanatoare....doar ca la mine ii cam asa....am un coupe din 97 si de o saptamana i-am schimbat jantele cu o pereche Brock b1 pe 16 (daca nu ma insel asta ii modelu) si daca mai tin bine minte au latimea 8j toate 4, sunt incaltate cu Bridgestone Potenza 225/50/16. Mentionez ca suspensia este stock si clar nu mai e asa de dura ca in 97 :))...deci pe spate imi apare problema la denivelari...singur in masina la denivelari imi freaca pe spate de aripi. (deci clar nici nu ma gandesc sa mai car pe careva cu mine in spate:) )...Ce ma sfatuiti sa fac? ce optiune as avea? in afara de suspensia reglabila care ar rezolva problema. zic in afara de asta pentru ca oricum va urma doar ca momentan nu dispun de acei 250 euro pt asa cv...(toate la timpu lor). Idei??? Merci! Edited by Flavy90
Link to comment
Share on other sites

....ma gandeam la ceva de genu sa trag aripile, chiar nu as vrea sa le schimb, mie unu imi plac foarte mult...macar "reglabila" ma scoate sigur din belea ?:-?

 

L.E: ...zeky de ce spui sa schimb jantele? totusi altii au 18" 19" pe pisici si cred ca le-au adaptat...:-? n-as gasii si eu o rezolvare pt niste amarate de 16"?

Edited by Flavy90
Link to comment
Share on other sites

intai schimba cauciucurile pe spate, cum ti-a zis Dan316. si apoi schimba amortizoarele pe spate cu altele mai rigide.

 

reglabila iti iei ca s-o lasi pe burta, nu s-o ridici la cer.

 

da, ma gandeam ca reglabila as lasa-o cat as putea de mult pe spate si ar devenii mai rigida.....in sensu asta nu ar mai face balans si nu ar mai freca pe aripi :-? Probabil va intrebati de ce nu prea vreau sa renunt la 225....arata foarte bine in ochiu meu asa iesit in afara.. deaia caut solutii fara a le schimba

Link to comment
Share on other sites

dimensiunile la jantele alea nu sunt recomandate pentru masina ta.

Logic ar fi sa schimbi jantele cu unele corespunzatoare, dar daca crezi ca mai bine roluiesti aripile si pui nu stiu ce suspensie ca sa "repari" greseala cu jantele, e treaba ta....

Link to comment
Share on other sites

....ma gandeam la ceva de genu sa trag aripile, chiar nu as vrea sa le schimb, mie unu imi plac foarte mult...macar "reglabila" ma scoate sigur din belea ?:-?

 

L.E: ...zeky de ce spui sa schimb jantele? totusi altii au 18" 19" pe pisici si cred ca le-au adaptat...:-? n-as gasii si eu o rezolvare pt niste amarate de 16"?

 

nu se merita sa faci eforturi (roluit/tras aripi, gume cu alt talon, etc) pentru niste jante de 16..deci, schimba-le si treci la 17...punct!

Link to comment
Share on other sites

nu se merita sa faci eforturi (roluit/tras aripi, gume cu alt talon, etc) pentru niste jante de 16..deci, schimba-le si treci la 17...punct!

 

Multumesc pentru raspunsuri, am sa vad ce fac pana la urma si cum ies mai bine si la buzunar ca pana la urma cam ala este limitatorul in orice rezolvare! Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, am sa vad ce fac pana la urma si cum ies mai bine si la buzunar ca pana la urma cam ala este limitatorul in orice rezolvare! Multumesc frumos!

eu unu nu am inteles, deci daca trece de la 16 la 17 se rezolva problema? eu nu cred

eu zic, sa schimbi anvelopele, la 8j merge sa bagi 215/40 sau 215/45,,, ale tale sunt prea inalte si "balonul"este prea mare, deci u trebuie sa le adaptezi cu anvelope conice, apoi te duci la dezmembrari si iti iei niste arcuri sport, si nu mai este nevoie sa schimbi si amortizoarele, eventual daca nu se potrivesc cu amortizoarele tale, iti iei arcuri normale dar mai rigide. succes

Link to comment
Share on other sites

eu unu nu am inteles, deci daca trece de la 16 la 17 se rezolva problema? eu nu cred

eu zic, sa schimbi anvelopele, la 8j merge sa bagi 215/40 sau 215/45,,, ale tale sunt prea inalte si "balonul"este prea mare, deci u trebuie sa le adaptezi cu anvelope conice, apoi te duci la dezmembrari si iti iei niste arcuri sport, si nu mai este nevoie sa schimbi si amortizoarele, eventual daca nu se potrivesc cu amortizoarele tale, iti iei arcuri normale dar mai rigide. succes

 

multumesc de idee...ii destul de buna...ii clar ca pe un talon de 40/45 as mai scadea posibilitatea de atingere :-? s probabil la 215 latime nu ar mai atinge in aripa ci cred ca ar trece exact pe langa pe interior...am sa caut solutia cea mai buna pentru mine si probabil am sa anunt cum am rezolvat...asta. Merci!

Link to comment
Share on other sites

eu unu nu am inteles, deci daca trece de la 16 la 17 se rezolva problema? eu nu cred

eu zic, sa schimbi anvelopele, la 8j merge sa bagi 215/40 sau 215/45,,, ale tale sunt prea inalte si "balonul"este prea mare, deci u trebuie sa le adaptezi cu anvelope conice, apoi te duci la dezmembrari si iti iei niste arcuri sport, si nu mai este nevoie sa schimbi si amortizoarele, eventual daca nu se potrivesc cu amortizoarele tale, iti iei arcuri normale dar mai rigide. succes

 

 

arcurile dau garda la sol, amortizoarele absorba socul la denivelari, gropi etc...degeaba o "ridica" (asta in cazul in care acum are arcuri sport/scurte) daca amortizoarele sunt lesinate.

Link to comment
Share on other sites

..... daca amortizoarele sunt lesinate.

 

=))....tare asta :)))))) =))))...

 

P.S: M-am uitat intr-o zi cat de cat atent la ele...nu sunt scurse sau ceva...dar arcurile sincer sa fiu nu ma prea incanta cum arata...(poate doar ca sunt murdare :)) ). Ca si idee amortizoarele sunt Sachs...din ce stiu eu, destul de bune...cel mai probabil arcurile sunt mai "lesinate" decat amortizoarele :))) =)))...scuze ca rad atat dar faza cu amortizoare lesinate a sunt super funny :D. Merci max 83! :thumbsup:

 

L.E: Teoretic o pereche de 225/40/16 + roluit aripi + suspensie reglabila..ar trebuii sa rezulte cea ce imi doresc eu :frantics: ...majoritatea m-au sfatuit sa renunt la 225 dar nu as prea vrea...am sa fac asta doar in cazul in care vad ca nu am nici o rezolvare...si tot nu da bine nici cu eforturile mai sus mentionate...iar daca va fi asa atunci probabil de ciuda am sa trec la 17' :laugh:

Edited by Flavy90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.