Jump to content

6 cabrio


corado

Recommended Posts

Acum am vazut ca are motorul de 272 cai. Nu stiu ce e asa insuficient. Eu sincer nici nu inteleg rostul a peste 300 cai la o masina cabrio (in afara de zgomotul unui V8, V12).

 

Si sincer sa fiu m-am tinut dupa un 645i cabrio si nu mi s-a parut atat de rapida. Comparat cu a mea care nu are pretentii de sportiva, nu pot sa zic ca m-a impresionat cum tragea. Sunetul in schimb... :blush:

 

 

Oricum, daca m-am abtinut pana acum fiindca mie sincer nu-mi place culoarea (albul mi se pare ca face orice masina sa para mai banala), dupa interventia Profesorului de mai devreme, ma simt dator:

 

Masina foarte misto, se vede ca e foarte ingrijita. Ce mai, un vis pentru multi! 4 stele pentru masina. Si 5 stele pentru proprietar! ;)

Link to comment
Share on other sites

Mers cu 180-200 pe drumul Bucuresti-Urziceni, depasit tot ce misca, depasire in curba pe linia continua (el, nu eu)... nu stiu ce sa zic. Daca asa merge normal in mod normal... :frantics:

 

Oricum, nu zic ca-l faceam (desi am ajuns primul in Bucuresti :pardon: ). Cand era in viteza potrivita se ducea. Dar daca era cu o treapta mai sus, trageau cam la fel. Si zic ca nu m-a impresionat fiindca masina e mai mica, mai aerodinamica, cu aproape aceeasi greutate si mai are si ditamai V8-ul cu 70% mai multi cai decat mine.

Evident ca n-a fost un test stiintific. Depinde si de trafic, de sofer, de dispozitia soferului... Eu am zis doar parerea mea: din ce am vazut, nu m-a impresionat.

Link to comment
Share on other sites

am vazut unu acu o ora prin cartier B 113 WOW , alb , facelift , cabrio , 630i ..decapotat..am crezut ca e al tau :) a plecat de la semafor in forta asa , sa ii auzim motoru

 

Mers cu 180-200 pe drumul Bucuresti-Urziceni

 

Filon power ! :frantics:

 

 

sa mai aud pe unu ca el merge regulamentar..astia , ai dreacu, cu bemveurile lor..mai ales sa-l mai aud pe saintz :pardon:

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Filon power ! :frantics:

 

 

sa mai aud pe unu ca el merge regulamentar..astia , ai dreacu, cu bemveurile lor..mai ales sa-l mai aud pe saintz :pardon:

Macar mergeam pe afara cu vitezele alea, nu prin Bucuresti ca sainz :pardon:

 

Si tocmai veneam de la Joy Drive. http://i97.photobucket.com/albums/l221/ppeters914/1966%20L20B%20PL411/gfx/gr_driving3.gif

 

Eu adaptez viteza la conditiile de drum, dar recunosc ca nu prea respect limitele de viteza. Daca mi se pare ca am loc si drum sa merg mai tare, merg mai tare. Si nu mi-am cerut scuze pentru asta niciodata. N-am masina doar ca sa ajung in punctul B. Vreau sa ma si distrez din cand in cand. Imi cer scuze doar pasagerilor atunci cand merg mai tare decat li se pare confortabil. :thumbsup:

 

EDIT: Si ma opresc aici din offtopic ca ii fac varza topicul lui corado. :rolleyes:

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Mers cu 180-200 pe drumul Bucuresti-Urziceni, depasit tot ce misca, depasire in curba pe linia continua (el, nu eu)... nu stiu ce sa zic. Daca asa merge normal in mod normal... :frantics:

 

Oricum, nu zic ca-l faceam (desi am ajuns primul in Bucuresti :pardon: ). Cand era in viteza potrivita se ducea. Dar daca era cu o treapta mai sus, trageau cam la fel. Si zic ca nu m-a impresionat fiindca masina e mai mica, mai aerodinamica, cu aproape aceeasi greutate si mai are si ditamai V8-ul cu 70% mai multi cai decat mine.

Evident ca n-a fost un test stiintific. Depinde si de trafic, de sofer, de dispozitia soferului... Eu am zis doar parerea mea: din ce am vazut, nu m-a impresionat.

 

Zilele trecute intre Adjud si Bacau m-a ajuns un 207, eu mergeam cu 140-150km/h,ma depaseste,vad ca are statie,zic sa ma tin dupa el....omul nu avea nicio tb,180-190km/h si afara si in localitate,depasea si pe continua....l-am lasat sa duca asa cum a venit,asa a mersul lui.

Link to comment
Share on other sites

10Q! :)

 

Honda cbr 600 F2 custom

(Arrow racing exhaust, racing brembo brakes, STM racing clutch anti-dribbling, secvential racing gearbox, ultra grip racing tyres, japan made custom NGK sparks, MOTUL racing oil)

specs:

1st gear-110 km/h@15 000 RPM

0-100 km/h-3.1 sec

0-200 km/h-9 sec

max spd@300 km/h

 

 

arata bine motocicleta. sa aveti cat mai multe plimbari impreuna :)

 

este o japoneza, intretinuta bine o poti folosi pana imbatranesti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

30 000 km! revizia aferenta, ulei si filtre incluse in pachetul gratuit de la BMW.Rotile de iarna ON! Am comandat si un set de covorase de cauciuc.

O plimbare de weekend pe Transalpina, un deliciu de drum virajat de o calitate ireprosabila pe care il recomand sa il faceti cu totii!

Edited by corado
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si ingrijita... exact asa cum merita.

 

Voie buna.

 

Multumesc frumos! Intradevar incerc sa am grija de ea si sa-i ofer ce-i mai bun; a primit si degresare, ceara si tratament pentru piele, in curand intra in al 5-lea an de existenta :)

Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 11 months later...

Multumesc pentru aprecieri!

 

Masina intra in al 6-lea an de existenta, adunand vreo 41 000 km, inca n-a avut pretentii de cheltuiala inafara de combustibil (a beneficiat de revizii gratuite pentru 5 ani, de acum in colo o sa le fac in regim propriu) :) intre timp am schimbat toate rotile de vara 19", nu stiu cum am reusit sa le zgarii/ciobesc pe toate, chiar am grija la toate trecerile peste cale ferata, gropi etc...dar...asta e! am vopsit barile fata/spate, capota, am schimbat un stop, l-am gasit crapat, (toate pe asigurare). 6-ele il folosesc mai mult in weekend, plimbari in afara orasului etc... masina de zi cu zi este 5-ul e39 pe care il termin de reconditionat saptamana asta, azi a iesit de la vopsit si sunt super incantat, arata "de showroom"! (o sa-i fac poze dupa ce o primesc) :D (puteti urmari topicul celalalt http://www.bmwclub.ro/forums/topic/119790-bmw-525-e39/)

 

Azi i-am pus rotile de iarna, am auzit ca Mos Nicolae vine cu zapada!

Edited by corado
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

E misto zona, chiar arata european...foarte ok parcarea, am coborat pe la -3...arata foarte SF pentru Ro :D

 

Btw..sunt promotii la Peek and Cloppenburg au haine misto si ieftine...

 

Te salut!

Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
N-am mai scris de ceva vreme pe aici, masina a hibernat in garaj pe timp de iarna, intre timp a ajuns la 45 000 km, am facut revizia mai devreme (computerul imi arata ca la 60 000 km ar fi urmatoarea revizie, dar obisnuiesc sa-i fac revizia la 15 000 km sau un an (ulei Castrol Edge 5w30 (in jur de 7 litri) + filtre MANN (ulei, aer, polen). Intre timp am vopsit bara fata/spate si am inlocuit toate jantele pe casco (am reusit sa le julesc pe toate, ce-i drept minor, dar daca tot am platit asigurare pana acum...am zis sa o fac..) Ce sa mai zic, masina arata si merge ca noua, zambesc de fiecare data cand o conduc, intoarce o gramada de capete si in ziua de azi desi e fabricatie 2008. Edited by corado
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sper sa pot sa imi permit sa o tin atat, as vrea sa o am si cand va face parte din categoria de masini "retro", cine stie, sa o las mostenire..:) Am luat-o noua din vitrina Automobile Bavaria (Baneasa)..dar...vremurile nu mai sunt ce au fost o data... :bye: Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.