Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

De curand am fost acasa (in romanica) si mare mi-a fost mirarea sa vad " 'nspe mii" de santiere pe de-o parte si de alta a DN 1-lui pe o distanta de mai bine de 200 de km; din ce am auzit, cica ar fi vorba de autostrada nadlac-orastie. Si mai surprins am ramas cand am vazut la majoritatea santierelor, piloni de sustinere, si ma tot intreb, sa fie autostrada suspendata? pe unde ma uitam, vedeam piloni montati, si-mi spuneam " parca vezi c-o sa circulam numai pe suspendate, mai ceva ca-n SUA :wacko: " . Binenteles ca erau la Dorei(de la Dorel ;) ) care sprijineau cozile lopetilor...:drinks:
Link to comment
Share on other sites

sunt o gramada de poduri, parca 95km de poduri numai.

 

autostrada merge pana la sibiu nu doar pana la orastie, cica chiar se lucreaza din greu acolo, termen de predare aprilie 2013

 

asta cu dorei care sprijineau cozile lopetilor nu o cred, in primulo rand sunt boldozere si alte chestii, nu se face autostrada cu lopata, doar ca asa suntem noi ne place sa exageram :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

sunt o gramada de poduri, parca 95km de poduri numai.

 

autostrada merge pana la sibiu nu doar pana la orastie, cica chiar se lucreaza din greu acolo, termen de predare aprilie 2013

 

asta cu dorei care sprijineau cozile lopetilor nu o cred, in primulo rand sunt boldozere si alte chestii, nu se face autostrada cu lopata, doar ca asa suntem noi ne place sa exageram :thumbsup:

 

Nu exagerez deloc, am vazut cu ochii mei oameni care aveau si lopeti in mana; gandeste-te ca sunt fel de fel de tevi,tuburi samd pe sub pamant, ce-ar insemna sa bage excavatoarele alea cupele si sa sape fara sa tina cont de nimic asa la nimereala,pai ar distruge tot, deci in orice santier de genu' exista macar o lopata....si da, am vazut la cateva din santiere(nu multe, ce-i drept) cum se freca o buna bucata de p...

P.S. Ce spuneai, ca termenul de predare e 2013? ha, mai baga vreo 2-3 ani cel putin...pai ce autostrada si-a respectat termenul de executie?

Link to comment
Share on other sites

cunosc oameni care lucreaza acolo, ca ingineri si mi-au spus ca mai mult ca sigur vor termina inainte de termen, se lucreaza in fiecare zi cu program de 12 ore , doar duminica e zi scurta

 

tot felul de tuburi si tevi sub pamant nu prea sunt ca e in mijlocul campului nu sapa in centrul orasului, daca sunt sunt cateva magistrale

 

cum am mai spus la o autostrada nu prea ai ce sa dai la lopata, ca mai vezi pe unu care da la lopata 10 minute sa mute o gramada mica de ceva probabil, dar nu exista post de lopatar care da la lopata 12 ore pe zi, se baga excavatorul peste tot, pentru orice sant oricat de mic ar fi el, singurul loc unde chiar se da la lopata e unde nu poate ajunge excavatorul, de obicei in pante abrupte dar nu e cazul la o autostrada

 

dar daca tu ai vazut de pe dn in timp ce mergeai cu 100km/h si stii asta e nu pot sa te contrazic,asa e se deschide in 2018

Link to comment
Share on other sites

Numai sa nu o faca ca pe Timisoara - Arad

 

Au dat-o in circulatie fara semne, fara marcaje, fara garduri.

 

Dupa cateva zile au pus restrictii de viteza. Dupa un an, s-a surpat o parte din ea pentru ca au lasat-o asa si nu au mai facut ceva santuri pentru scurgerea apei.

 

Acum si intrebarea: eu nu am vazut ploaie prin judetul Timis de cateva saptamani. Unde e apa care a surpat autostrada...

Link to comment
Share on other sites

Nu. Arad - Timisoara trebuia sa fie gata.

 

Peste cateva zile / saptamani se va da in circulatie si o parte din Timisoara - Lugoj (partea dinspre Timisoara) practic continuarea Ar- Tm spre Lugoj (A1).

 

Acum s-au facut ceva licitatii pentru a doua parte a Tm - Lugoj.

 

Deci pe la noi trece A1 adica Arad - Tm - Lugoj - Deva. La partea Lugoj - Deva se lucreaza.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic ce-am observat eu, in zona mea. Nu se vor respecta termenele, "autostrada" de centura, de altfel f frumoasa, asemanatoare cu ce vezi in germania, are la nici 2 ani de la lansare gropi, pe care vrei nu vrei le iei in viteza.

 

Avand in vedere ca le fac prost, puteau sa le faca repede si prost, decat incet, cu multi bani, si prost.

 

Si nu e adevarat ca se lucreaza repede, randamentul a scazut vara asta, fata de asta-primavara.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca inainte sa crezi sa mergi si tu pe un santier sa vezi cum se lucreaza si apoi sa-ti dai cu parerea.foarte rar se da cu lopata si doar in locuri inaccesibile excavatorului

 

daca e pana acolo e mai ieftin sa inchiriezi un excavator + omul ce-l conduce , decat sa platesti 50 de oameni sa sape

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca inainte sa crezi sa mergi si tu pe un santier sa vezi cum se lucreaza si apoi sa-ti dai cu parerea.foarte rar se da cu lopata si doar in locuri inaccesibile excavatorului

 

daca e pana acolo e mai ieftin sa inchiriezi un excavator + omul ce-l conduce , decat sa platesti 50 de oameni sa sape

 

vb cu atata patima de parca avem 1000 km de autostrada si inca vreo 500 in cateva luni....rezultatul va fi ca si pana acum...regi ai asfaltului si cam atat...

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=DLlUY_NZXcM

nu vorbesc cu nici un fel de patima, dar sa vi sa spui ca tu crezi ca autostrada se face cu lopata mi se pare deplasat

 

in afara de exact trei utilaje mai nimic...intradevar dorel nu e la lopata, e in baraca la somn...totusi sa admiram semnul ''aici se lucreaza''

daca tu crezi ca asa se face o autostrada, perfect...

 

comparativ cu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=TBOVZbF6OEY

 

 

si cred ca si mult mai ieftin....totusi sa nu uitam la ei au absorbit peste 90 si ceva la % din fondurile UE...pacat ca nu au o Udrea...

Edited by manolica1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Joi cica se deschide tronsonul Timisoara-Lugoj care face parte din autostrada Arad-Timisoara, asta binenteles dupa o intarziere de juma' de an; cica are vreo 9,5 km, se parcurge in aproximativ 5 min si a costat 50 mil de €. Aici eu stau si ma intreb: pai daca 10 km de autostrada costa 50 mil €, inseamna ca o suta de km costa 500 de mil,nu? iar 1000 de km (cam de atatia km are nevoie tara noastra pt a fi cat de cat in rand cu lumea) ar costa 5 miliarde de €???:purple:

 

Link pt mai multe detalii. http://www.zf.ro/companii/joi-se-deschide-autostrada-pe-care-o-parcurgi-in-5-minute-si-care-a-costat-50-mil-euro-10176045

Link to comment
Share on other sites

Made in romanica, ce sa mai... Am fost de vreo cateva ori pe ea si sincer am considerat-o cea mai moderna autostrada din romanica la ora actuala; intr-adevar pot sa zic ca e o autostrada cu adevarat europeana. Pacat sa aud astfel de lucruri despre bucata

aia de drum.

Link to comment
Share on other sites

De bascalie tot ce inseamna lucrari romanesti, deaia nu avem competitivitate pe plan international....acum cinstit vorbind, cine sau ce tara ne-ar chema pe noi sa le facem o autostrada?

Si cand ma gandesc ca o parte din autostrazile din occident sunt facute imediat dupa razboi (unele chiar pe timpul razboiului, deci noi abia daca aveam drumuri pietruite), ceea ce inseamna ca au o vechime de mai bine de 60 de ani, si astazi arata de zici ca sunt noi-noute...ti-e mai mare dragul sa circuli pe ele; ca sa nu mai vorbesc pasaje denivelate, autostrazi suspendate pe zeci de km,noduri de legatura si multe altele.

 

Cine a zis ca suntem cu cel putin 50 de ani in urma civilizatiei, bine a zis-o.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.