Jump to content

A luat-o razna inchiderea centralizata


Recommended Posts

Salut!

Am si eu un E34 din 9/92. Cand l-am cumparat inchiderea si alarma functionau corect. Am restaurat masina , insemnand tinichigerie , adica a fost desfacuta aproape toata masina , mai putin bordul. Dupa ce am montat-o a luat-o razna inchiderea centralizata. Adica atunci cand inchid masina din telecomanda se inchide si apoi se deschide imediat.Daca ii mai dau o data sa se inchida nu zice nimic. O deschid , se aude telecomanda dar nu zice nimic inchiderea . Apoi ii mai dau o data sa se inchide - se inchide. Dupa care daca dau sa se deschida din telecomanda alarma face piupiu dar nu se deschide.

Daca incerc cu cheia , manual , in yala , face asa: dau sa se inchida , se inchide dar se deschide singura imediat , apoi ii dau sa se inchida si se inchide . Daca ii dau apoi sa se deschida , se deschide fara probleme.

Ce am facut pana acum este sa desfac portiera stanga fata de la sofer si sa curat si sa verific toate switch-urile .Functioneaza....le-am curatat oricum cu spray contacte...M-am uitat si pe la alarma si la prima vedere nu vad nimic...

Ce parare aveti?

Link to comment
Share on other sites

modulul care controleaza tot e cel din butucul pe partea soferului.

nou te rupe!

am scapat de asta "pacalind" modulul cu un switch,nu stiu cum se cheama,dar il gasesti in targ la baietii care monteaza alarme.

ai un "motoras" ars.

 

 

nu inteleg .te rog daca poti fii mai explicit: ai un motoras ars...

 

toate usile se inchid si se deschid...

 

toate switch-urile le-am controlat si "inchid" si "deschid" circuitul...

Link to comment
Share on other sites

cand am luat masina nu aveam alarma si din cheie facea la fel.

cu timpul am schimbat vreo 3 motorase.

e un rahat care se leaga cu o tija ca spita de bicicleta de modul,acolo unde e cel original al masinii,ceva de genul.

 

 

sint doua switch-uri acolo , micute, care functioneaza, si mai este o mufa care cred ca este ptr dezghetare yala iarna

 

un electrician bun....?

Link to comment
Share on other sites

E des intalnita dar ar trebui sa fie dus de tot un motoras de pe usile din fata (care-s principale). Adica la mine facea asa cand inchideam de la sofer, inchideam, se deschideau la loc, problema era la usa pasagerului care nu mai inchidea. Astfel se trimitea impuls la restul ca usile trebuie deschise.

 

La tine cred ca problema e acolo unde e legata alarma, unde da impulsul de inchis/deschis, sau in celalalt caz, mai rau, modulul de inchidere, care a inceput sa dea rateuri, desi totul pare ok, motorasele merg.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

La mine facea ceva de genul pt ca aveam uzura la butonasul switchului si cateodata nu se apasa suficient de mult; pateam sa inceapa sa sune noaptea alarma si ramanea becul aprins ca la usa deschisa. Incearca sa dai cu niste banda adeziva de jur imprejurul balamalei peste buton ca sa fii sigur ca se apasa pana la capat si vezi daca mai face, poti incerca intai la sofer ca e cea mai uzata iar apoi si la restul.
Link to comment
Share on other sites

La mine facea ceva de genul pt ca aveam uzura la butonasul switchului si cateodata nu se apasa suficient de mult; pateam sa inceapa sa sune noaptea alarma si ramanea becul aprins ca la usa deschisa. Incearca sa dai cu niste banda adeziva de jur imprejurul balamalei peste buton ca sa fii sigur ca se apasa pana la capat si vezi daca mai face, poti incerca intai la sofer ca e cea mai uzata iar apoi si la restul.

 

 

daca e incuiata masina si trag maner se aprinde lumina in masina - deci unul dintre switch-uri isi face treaba

iar celalalt este ptr inchidere - intotdeauna cand dau de cheie switch-ul functioneaza ptr ca intotdeauna se da comanda de inchidere a usilor....

in usa mai este o a treia conexiune care este ptr incalzire butuc yala si acolo am continuitate...

 

nu mai stiu ce sa zic

Link to comment
Share on other sites

La mine cred ca are decat un switch in balamaua de pe stalpi, nu am vazut nimic prin usi, nu cred ca ar trebui sa se aprinda luminile in interior decat atunci cand se deschide usa, cred totusi ca nu face bn contact butonasul de pe balama, vezi cat este de uzat, poate nu il impinge suficient carligul de pe usa cand o inchizi.
Link to comment
Share on other sites

La mine cred ca are decat un switch in balamaua de pe stalpi, nu am vazut nimic prin usi, nu cred ca ar trebui sa se aprinda luminile in interior decat atunci cand se deschide usa, cred totusi ca nu face bn contact butonasul de pe balama, vezi cat este de uzat, poate nu il impinge suficient carligul de pe usa cand o inchizi.

 

 

si a mea are , dar eu vorbeam de cele din usi

Link to comment
Share on other sites

si eu cred ca ai ceva la usi, ti se trage de cand le-ai pus la loc, probabil nu sunt aliniate perfect.

 

 

Daca usa nu e inchisa perfect, exact asa face, dai comanda de inchidere si le arunca inapoi pe toate. Asta am patit eu cand ramsese o bucata de centura peste un cheder de la usa pasager. , ma apuacasera pandaliile pana am gasit-o.

 

 

Daca insisti le inchide, dar prima data cand ea se deschide practic asta iti semnalizeaza, ca una din usi nu e inchisa bine.

Si de asta zic eu ca e posibil cand ai montat la loc usile sa nu fie ceva aliniat cum trebuie, uitate la swich-ul ala de ii zice daca e inchisa usa, verifica la chedere sa calce bine si la incuietoare la fel, sa fie aliniat bine tot.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu este in regula...deci...

am schimbat ambele calculatoare de comfort de sub bancheta...face la fel....am schimbat manerul sofer...face la fel....Nu stiu ce sa mai zic....un electrician sau cineva cu alarme , bun , cunoasteti , ca nu stiu , ma depaseste....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.