Jump to content

Mufa electrica libera, EGR..?!


Recommended Posts

Am desfacut azi EGR sa-l curat...am schimbat furtunele de vacum...ect...dar am descoperit o mufa electrica sub galerie, acolo in zona distribuitorului de vacum care nu stiu unde ar trebui bagata.Banuiesc ca fostul proprietar sau altcineva cu ceva timp in urma a umblat pe acolo si nu a mai pus acea mufa la loc iar eu acum ma uit ca "buha-n horn" si nu stiu ce-i cu ea si de unde este...Anexez cateva poze cu acea mufa, poate stie cineva ce-i cu ea..

post-3308-0-61249700-1336826884_thumb.jpg

post-3308-0-30785700-1336826941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am desfacut azi EGR sa-l curat...am schimbat furtunele de vacum...ect...dar am descoperit o mufa electrica sub galerie, acolo in zona distribuitorului de vacum care nu stiu unde ar trebui bagata.Banuiesc ca fostul proprietar sau altcineva cu ceva timp in urma a umblat pe acolo si nu a mai pus acea mufa la loc iar eu acum ma uit ca "buha-n horn" si nu stiu ce-i cu ea si de unde este...Anexez cateva poze cu acea mufa, poate stie cineva ce-i cu ea..

 

Eu tind sa cred ca e de la electrovalva egr...

Link to comment
Share on other sites

de la clapetele de admisie este mufa in spate dar mai vine o supapa in fata langa EGR unde am facut cercul acela liber, baga mana pe sub galerie si vezi daca este vre-o supapa fara mufa acolo

Hmmmm....eu cand am dat jos sa curat EGR ul nu-mi amintesc sa fi fost vre-un fir acolo unde ai facut tu cercul in poza deasupra de egr...trebuie sa ma uit...dar mufa aia de la ce e? Multumesc mult pentru poza...e cat se poate de edificatoare. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc mufa aia din poza la mine la galerie...esti sigur ca galeria aia din poza e de bmw 320 diesel de 150 ps?

 

da, este de la admisia mea, in cercul din stanga vine supapa de la clapetele de la radiator din cate imi aduc amintesau EGR iar supapa din dreapta este de la clapetele adimisie sigur dupa cum se vede si in poza

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Sebaolariu

Mufa este de la modulul de comanda bujii incandescente ( releul de bujii ). Am dat galeria de admisie jos ca am avut de dus injectoarele la centicubat, am acelasi motor ca al tau.

Nu trebuie sa dai galeria de admisie jos ca sa ajungi la releu, doar scutul ala de aluminiu de sub motor si vreo 2 plastice din jurul casetei de directie, mufa se introduce in partea de sus a releului. O sa ai putina distractie, ca iti trebuie maini de bebelus,mufa cu cablul aferent vine pe sub galerie, aproape de blocul motor, dar nah, SUCCES.

Link to comment
Share on other sites

Sebaolariu

Mufa este de la modulul de comanda bujii incandescente ( releul de bujii ). Am dat galeria de admisie jos ca am avut de dus injectoarele la centicubat, am acelasi motor ca al tau.

Nu trebuie sa dai galeria de admisie jos ca sa ajungi la releu, doar scutul ala de aluminiu de sub motor si vreo 2 plastice din jurul casetei de directie, mufa se introduce in partea de sus a releului. O sa ai putina distractie, ca iti trebuie maini de bebelus,mufa cu cablul aferent vine pe sub galerie, aproape de blocul motor, dar nah, SUCCES.

 

nu este mufa de la releul de bujii, in primul rand nu este asa de lung sa iasa pe langa EGR

Link to comment
Share on other sites

Sebaolariu

Mufa este de la modulul de comanda bujii incandescente ( releul de bujii ). Am dat galeria de admisie jos ca am avut de dus injectoarele la centicubat, am acelasi motor ca al tau.

Nu trebuie sa dai galeria de admisie jos ca sa ajungi la releu, doar scutul ala de aluminiu de sub motor si vreo 2 plastice din jurul casetei de directie, mufa se introduce in partea de sus a releului. O sa ai putina distractie, ca iti trebuie maini de bebelus,mufa cu cablul aferent vine pe sub galerie, aproape de blocul motor, dar nah, SUCCES.

Poti sa-mi atasezi o schitza , un desen....cu locul releului de buji sa verific? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Se poate sa fie de la releul de bujii.Eu am in mana releul a-l unei colege si mufa pare ca seamana cu cea care trebuie sa intre in releu.Colega mea a dat releul jos sa il repar dar inca nu am avut timp de el.Probabil nici tu nu vei gasii releul.
Link to comment
Share on other sites

Sebaolariu

Parca aveai erori pe toate cele 4 bujii, ai deschis un topic mai demult, asa e ?? Mufa e 100% de la releu, am comparat poza ta cu ce am eu pe masina. Trebuie sa bagi cablul pe sub galerie, paralel cu blocul motor, ca sa iti ajunga. Acest cablu iese dintr-un distribuitor de cabluri, un cablu mai gros, dar e vizibil doar cu galeria data jos. Poti sa dai galeria jos ca nu e big deal, ai sa vezi releul langa electromotor, prins de un suport de blocul motor, mufa intra deasupra. E mai indicat asa

Link to comment
Share on other sites

Sebaolariu

Parca aveai erori pe toate cele 4 bujii, ai deschis un topic mai demult, asa e ?? Mufa e 100% de la releu, am comparat poza ta cu ce am eu pe masina. Trebuie sa bagi cablul pe sub galerie, paralel cu blocul motor, ca sa iti ajunga. Acest cablu iese dintr-un distribuitor de cabluri, un cablu mai gros, dar e vizibil doar cu galeria data jos. Poti sa dai galeria jos ca nu e big deal, ai sa vezi releul langa electromotor, prins de un suport de blocul motor, mufa intra deasupra. E mai indicat asa

Da, iesie dintr-un manunchi de cabluri mai gros...dar nu sub galerie ci chiar in fata unde intra mufa in rampa de inalte,acolo se despart doua fiere care merg cu o mufa in rampa de inalte in fata la motor si mai o mufa care merge la senzorul de temperatura aer de pe admisia la egr .Cablul de la mufa e destul de scurt...nu cred ca ar ajunge pana catre electromotor...m-am tot uitat acolo undeva sub galerie sa-i vad locul...cam pe acolo ar ajunge cablul cu mufa.

Nu, nu am deschis topic cu eroare la buji...e vorba de altcineva

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.