Jump to content

BMW E36 - Pareri?


Bogdan07

Recommended Posts

Salutare baieti.As dori sa aflu mai multe despre BMW e36,mai exact 318i/318is/320i.Momentan am un Fiat Punto S,din '94,de-odata cu mine:).Insa pe la anul...As dori sa-mi vad visu cu ochii: Un BMW E36 Coupe,sau berlina,de ce nu...in curtea mea; Proprietarii,sau cunoscatorii foarte buni de acest timp de BMW sa-mi prezinte plusurile,si minusurile masinii...Putere,fiabilitate,posibilitati de tuning...Chiar si consumul,de curiozitate :) Stiu ca consuma,dar pasiunea e nepretuita pentru mine.Deci astept parerile voastre baieti...P.S: Sunt dispus sa platesc pe la 1.800 de euro pentru un E36.
Link to comment
Share on other sites

sunt foarte foarte multe topicuri despre e36 unde vei gasi toate raspunsurile, foloseste search

 

+1 ,,,totusi eu iti recomand 318is, ptr ca este la fel de puternic ca un 320 si consuma mai putin, aprox 11 in oras daca mergi frumos. un 318i consuma 9-10 dar este slab fatza de 318is sau 320i

succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 ,,,totusi eu iti recomand 318is, ptr ca este la fel de puternic ca un 320 si consuma mai putin, aprox 11 in oras daca mergi frumos. un 318i consuma 9-10 dar este slab fatza de 318is sau 320i

succes

Mersi de parere.Dar totusi,cu posibilitatile tuning,la motor...Cum stam?:))

Link to comment
Share on other sites

la tuning motor, cred ca trebuie sa optezi ptr 320 ptr ca este in 6cil. la 318is ma cam indoiesc sa reusesti ceva

Tin sa te contrazic m42 de pe 318is e un motor foarte tunabil ,dar mi se pare o prostie sa iti iei 318is si dupa aia sa te apuci de tunat motorul cand poti sa iti iei 2.8 din prima si ai rezolvat problema.Dar la banii aia o sa iei un cazan.

Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

Ca performante sunt cam la fel. Si la fiabilitate sunt la fel. Avantaje 318is: intretinerea mai ieftina, consumul putin mai mic. Avantajul 320i: sunet mai frumos - deh 6 cilindri.

 

Doar ca la 1800 de euro nu ai sa gasesti nici una din variante in buna stare. Ar mai trebui sa pui macar un 500 de euro ca sa nimeresti o masina cat de cat bunicica.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa zicem ca,cu tuningul la motor o s-o las mai usurel...Dar asa ca performanta,fiabilitate...318is sau 320i? De restul mai stiu cate una alta...Consumul presupun ca-s cam la fel...Si nu-mi permit 328i ca ma rade impozitu' si consumu' :D

 

318is, dar opteaza ptr m44 e mai silentios si mai fiabil. eu cred ca sunt destui 140cp.nu? 320i are 150,consuma mai mult,taxe mai mari greu de intretinut.

 

eu am 318is m44 si de vreo 8 luni de zile decand am aceasta masina, nu am bagat 1cent ce tine de motor, doar consumabile, (a si un termostat)

putere/consum/intretinere - e cel mai bun motor de la e36(de asta am si optat ptr aceasta motorizare si sunt foarte multumit)

Link to comment
Share on other sites

Nu e cel mai bun, e cel mai convenabil din punct de vedere al performantei/pretului/intretinerii/consumului. Am si eu 318is M44, bine doar de putin timp dar sunt extrem de multumit de masinuta. Nu imi trebuie mai mult. Poate un dezavantaj ar fi consumul ca e automata si consumul e undeva la 12-13 in oras...dar fata de 14-15 de la 320i tot e mai bine... Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Eu am 318i, motor M43, 115CP. Pot spune ca e o masina foarte confortabila, placut de condus, care "trage" destul de bine. Nu am condus pana acum motoare mai mari dar sunt foarte multumit. Am luat-o in 2008 din Germania, fara pic de rugina si nici acum nu a aparut o astfel de problema. Consumul de combustibil... daca il compari cu masinile de dupa 2000 e logic sa fie mare. Aici depinde mult stilul de mers, consumabilele sa fie schimbate si de calitate s.a. Daca esti mai linistit poti scoate o medie de 8-9 l/100 (asta daca mergi mai mult "in afara"). Eu unul am scos in jur de 7 si ceva la drum intins, dar aici nu e o regula. Daca vrei sa iti iei una buna (aer conditionat, geamuri electrice, km putini) porbabil te va costa mai mult de 1800 e. In rest ce sa zic; eu sunt multumit de al meu.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

1500 maxim.. cum 2000eur? E prea mult pt un e36. Cu 1800 am luat eu (mai exact frate-meu) un A6 de 2.4 V6, oarecum mai dotat ca asta.

 

N-are rost sa zic ca un A6 c5, e mult peste un e36 la siguranta si confort, desi vorbim de doua lucruri diferite, nu e in discutie un e39.

 

Dar ca exemplu, pentru pret.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu e cel mai bun, e cel mai convenabil din punct de vedere al performantei/pretului/intretinerii/consumului. Am si eu 318is M44, bine doar de putin timp dar sunt extrem de multumit de masinuta. Nu imi trebuie mai mult. Poate un dezavantaj ar fi consumul ca e automata si consumul e undeva la 12-13 in oras...dar fata de 14-15 de la 320i tot e mai bine...

:) 14 - 15 in oras la 320i ?? ai mers cu un 320i in oras sa vezi cit consuma? eu ma refer la o masina buna din punct de vedere tehnic...nu toate cosgiugele. eu am un 320 coupe din 1993 mai mult de 10...hai un maxim 11 litri in oras nu ia! si daca nu crezi te invit sa te convingi de unu singur!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.