Jump to content

Polish manual


Recommended Posts

Salutare !

Vreau sa imi cumpar o pasta de polish manual, si nu sunt decis ce firma . Masina are culoarea ROSIE (japanrot) ... am tot cautat si nu gasesc un topic in care sa se discute despre asa ceva. Nu vreau sa ii fac un polish profesional inca, nu are multe zgarieturi !

Trebuie sa iau si ceara sa dau la final?

Ce aplicator e recomandat ?? (microfibra e ok??)

Am mai polishat manual un focus , dar era argintiu si nu era o culoare lucioasa, nu avea nevoie de multa migala.

Astept raspuns . Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

nu fac polish sa scot holograme, as avea de unde sa fac rost de instrument rotativ, dar nu sunt asa de indemanatic, si pentru cateva zgarieturi mici nu merita sa'mi risc vopseaua.

im stau pe creier cateva zgarieturi (cred ca sunt de pasari, pisici cine dracu stie) care sigur ar iesi foarte usor:)).

Si cu meguirs nu am gasit in ro, si nu are rost sa dau mai mult pe curierat decat pe obiect. Deci mai astept niste sugestii...:D

Sonax pe culoare cum e? a incercat cineva? Solutia de plastice interior e buna de la ei si m'ar bate putin gandu:P

Link to comment
Share on other sites

nu fac polish sa scot holograme, as avea de unde sa fac rost de instrument rotativ, dar nu sunt asa de indemanatic, si pentru cateva zgarieturi mici nu merita sa'mi risc vopseaua.

im stau pe creier cateva zgarieturi (cred ca sunt de pasari, pisici cine dracu stie) care sigur ar iesi foarte usor:)).

Si cu meguirs nu am gasit in ro, si nu are rost sa dau mai mult pe curierat decat pe obiect. Deci mai astept niste sugestii...:D

Sonax pe culoare cum e? a incercat cineva? Solutia de plastice interior e buna de la ei si m'ar bate putin gandu:P

 

 

ceea ce doream sa exprim este ca in final m0am ales cu holograme. Fie d ela polish fie de la ceara...

Link to comment
Share on other sites

poate fi si de la ele.daca nu e curatata masina exemplar si prinde in prosop niste granule fine de nisip,ala esti

 

daca prosoapele sunt din fibra prea dura,la fel.daca polishul e calitate proasta iar.pot fi multe motive

Link to comment
Share on other sites

poate fi si de la ele.daca nu e curatata masina exemplar si prinde in prosop niste granule fine de nisip,ala esti

 

daca prosoapele sunt din fibra prea dura,la fel.daca polishul e calitate proasta iar.pot fi multe motive

 

Prosoapele de care am zis eu sunt din cele foarte fine. Daca e putin praf pe masina poti folosi si vata ca tot se zgarie.

 

eu folosesc de foarte mult timp Turtle Wax Color Magic si sunt foarte multumit de cum iese + ca il fac manual

 

Bunicele daca sunt folosite pe culoarea dedicata. Dar asa pentru un entry-level manual.

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pentru raspuns:d o sa ma decid zilele astea si o sa revin cu feedback:P

mihai vigariu: intesesem ce ai spus cu hologramele , nu ma referisem la postul tau:D ziceam asa, sunt zone mici si izolate , nu am zone mari cu holograme

Link to comment
Share on other sites

Turtle Wax sunt pe la "subsol" intr-un top al produselor de detailing. Recomand Meguiar, ChemicalGuys, Mothers, etc.

 

Lacul original de pe BMW e foarte tare (chiar daca se zgarie usor ). Cu orbital de 500 wati, de abia am scos cateva zgarieturi foarte mici , apeland in final la 3M fast cut (destul de agresiv ). Mi-a luat 25-28 ore pentru 3 pasi cu orbitalul.

Toti profesionistii folosesc rotativa ( cu lana = foarte agresiv ) pe BMW datorita lacului foarte tare . (Aveam si eu dar trebuie sa stii ce faci pentru ca poti sa arzi vopseaua ).

 

In concluzie la mana, pur si simplu e operatiunea munca in "zadar" , rezultate 0.

 

Mai repede o decontaminare cu clei, un glaze Poorboy's world Black Hole (pentru culori inchise). Asta are si filler in el deci acopera zgarieturile. Dupa aia un sealant si 2 randuri de ceara carnuba sau sintetica (Meguiar Gold ). Asta fiind o solutie mult mai buna de pierdut timpul fata de polish cu mana.

 

Eu la zgarieturi punctuale, nu ma mai complic cu orbitala pentru ca dureaza mult, fac direct wet-sanding cu smirghel de 1500-2000 si dupa aia finisez cu masina. Sant colegi pe forum care fac detailing profesionist si pot confirma cele de mai sus. BMW -ul nu e Honda sa tragi o foaie de hartie pe vopsea si sa ramana urme in lac.:D

 

multumesc tuturor pentru raspuns:d o sa ma decid zilele astea si o sa revin cu feedback:P

mihai vigariu: intesesem ce ai spus cu hologramele , nu ma referisem la postul tau:D ziceam asa, sunt zone mici si izolate , nu am zone mari cu holograme

 

 

Mai bine te duci la un profesionist ca sa nu-ti para rau dupa aia. Ca sa te apuci doar de polish/detailing iti trebuie scule si consumabile de 300-400 euro (fiecare ceara/polish bun e de pe la 30 euro in sus + paduri + etc si 2-3 zile de munca ). Doar un clei bun e 20-30 euro, il folosesti o data si il arunci.

Edited by DSF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

m'am descurajat total dupa cate am citit... cred ca asa o sa astept sa se mai adune si merg la profi... :D

si stiu ca produsele de detailing sunt f scumpe, pentru interior folosesc si eu ( mai mult substante entry level, ca asta se gaseste in cantitati mai mici in romania si nici nu as avea ce face cu cantitati industriale...)

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu, daca vrei sa scoti cateva zgarieturi si sa-i dai un luciu frumusel:

1. Polish nano de la turtle wax (polish and wax: e intr-un recipient verde - eu l-am gasit la Praktiker; si vezi sa nu cumva sa cumperi care e sampon and de la ei)

2. Ceara lichida nano de la bmw (foarte bun, se intinde usor si lasa un luciu excelent.

3. Accesorii - bureti cu microfibra pentru intins polishul (2 ajung)

- carpa fina de bumbac pentru intins ceara

- carpe de microfibra (2)

Cost:

turtle Wax 55 Ron

Bmw nano liquid wax ~60 Ron

Accesorii ~max 30 Ron

 

Speli masina, freci bine cu polishul la umbra (vei elimina zgarieturile mici), lasi sa se usuce pe masina un strat foarte subtire dupa care stergi cu carpa cu microfibra

La fel faci si cu ceara de la BMW, dar pe aia o aplici cu o carpa umezita cu apa si cu ceara....

Daca vopseaua masinii tale e foarte veche va trebui curatata prima oara cu argila sa elimini depunerile de apa.

 

Sper ca am reusit sa scriu tot...

 

Daca vrei toate zgarieturile duse.... Apeleaza la un profesionist (Turtle Wax de pe care l-am recomandat scoate zgarieturile superficiale pentru ca are un abraziv foarte fin cu ceara... Un profesionist foloseste argila pt curatarea caroseriei, 3 - 4 tipuri de polisuri cu granulatie de dimensiuni diferite depinzand de adancimea zgarieturii, glaze pentru un aspect umed si ceara pt protectie si luciu...

Pe scurt, o zi de lucru greu la un profi polish

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos TopasBlau !! Se pare ca o sa incerc pana la urma :D...

 

 

ceva de genul asta va fi si masina ta dupa ce o tratezi...

 

am si eu o rugaminte :) fa niste poze si pune-le aici dupa ce te ocupi de ea

 

ps inca ceva, a doua ceara pe care o aplici (bmw nano de care iti spuneam) pentru a avea cel mai bun efect e recomandat sa o aplici dupa 24 de ore dupa ce ai aplicat-o pe prima (turtle wax)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.