Jump to content

M-am hotarat la X3


d-rive

Recommended Posts

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Principala problema cand schimbi jentile cu unele mai mici este pierderea stabilitatii extraordinare a X3-ului.

2. Ansamblul jante + cauciucuri de iarna il gasesc acum prea scump.

As merge fara ezitare cu aceleasi jante + anvelope Vredestein direct de la importator.

I-am pus nevestei pe Subaru si sunt mortale. (importatorul este www.apco.ro )

3. Acum un am am avut urmatoarele versiuni de ales:

 

set roti  pret:  1693 Euro ce este echipat cu anvelope CONTINENTAL 4X4 WENTER CONTACT  LA DIMENSIUNEA  215/60R17  96H

 

set roti    pret : 1869.36 EURO ce esta echipat cu anvelope  MICHELIN LATITUDE  ALPIN LA DIMENSIUNILE 235/55R17  99H

 

set roti  pret :  1853 Euro  ce este echipat cu anvelope CONTINENTAL 4X4 WINTER CONTACT LA DIMENSIUNILE  235/55R17

 

set roti  pret :1834.12 Euro ce este echipat cu anvelope REIFEN DUNLOP Winter Sport LA DIMESIUNILE235/ 55R17

 

set roti  pret :2153.64 EURO  ce este echipata cu anvelope REIFEN DUNLOP WINTER SPORT  LA DIMENSIUNILE 235/50 R18

 

4. Am ales la sugestia lor:

 

set roti pret :1834.12 Euro ce este echipat cu anvelope REIFEN DUNLOP Winter Sport LA DIMESIUNILE235/ 55R17

 

 

Aici gasiti 2 poze:

 

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...pentry2021586

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

NU stiu cat de mortale or fi Vredestein-urile alea dar pe primele locuri nu se situeaza in niciun clasament. Eu urmaresc clasamentul ADAC si de obicei acolo pe primele locuri sunt Dunlop, GoodYear, COntinetal si altele.

Trecerea de la jante pe 18inches la jante pe 17 nu mi se pare atat de radicala incat sa zici ca se pierde stabilitatea extraordinara a X3-ului, mai ales daca folosesti exact acelasi pneu, cred de fapt ca in exploatarea normala de zi cu zi nu e nicio diferenta chiar.

Eu mi-am schimbat jantele cu care a venit masina dar tot cu jante pe 18 insa mai late pe spate. Cele "vechi" le pastrez pentru iarna, le cumpar penuri noi si cu asta basta, nu am trecut la diametrul jantei mai mic pentru a putea folosi pneurile indiferent de jantele care le aleg, din cele 2 modele care le am. Jantele noi m-au costat cca 6 mil bucata de la AB :blink: Cine vrea sa vada ce desen sunt stie unde sa gaseasca pozele cu masina mea.

Link to comment
Share on other sites

La testul clubului de automobile german ADAC din octombrie 2005 pentru dimensiunea 195/65 R15 T, dimensiune mai apropiata de 185/65 R15 T pe care o ai, au urmatorul clasament:

 

Goodyear Ultra Grip 7 ***

Dunlop Wintersport 3D ***

Vredestein Snowtrac 2 ***

Pirelli W190 Snowcontrol ***

Continental WinterContact TS810 **

Bridgestone Blizzak LM 25 **

Nokian WR **

Maloya Cresta 220 **

Michelin Alpin A2 **

Semperit Sportgrip **

Kleber Krisalp HP **

Uniroyal MS plus 55 **

Firestone Winterhawk **

Ihle Rigdon MS 179 **

Fulda Kristall Montero *

Kumho KW17 *

Avon IceTouring *

Hankook W440 Ice Bear (-)

Goodyear Vector 5 (-)

 

Intre timp Vredestein a mai scos niste "jucarii" care arata ff. bine

Recomand Wintrac Extreme

 

Noua Vredestein WINTRAC XTREME este prima anvelopa de iarna care a fost realizata in colaborare cu Giugiaro Design. Liniile agresive si ferme ii dau profilului cu taieturi in W o puternica atractie. Tehnologia de obtinere a crestaturilor a fost o prioritate pentru Vredestein, in design-ul anvelopei WINTRAC XTREME. Crestaturile netede din centrul anvelopei sunt curbate la 90° in directia de mers, asigurând astfel o aderenta maxima pe zapada. Crestaturile speciale din profilul flancurilor, subtiri si in zigzag, duc la performante excelente de manevrabilitate. Tehnologia OSPTM(Optimum Silica Processing), incorporata in fabricarea componentelor profilului, maresc performantele de iarna si imbunatatesc aderenta pe suprafete umede. in plus, distributia egala a presiunii de-a lungul suprafetei de contact cu solul asigura o uzura uniforma a profilului, astfel nivelul de zgomot redus fiind asigurat pentru intreaga durata de viata a anvelopei. Cu indici de viteza V si W, WINTRAC XTREME este cu adevarat o anvelopa de iarna de inalta performanta.

 

 

http://www.apco.ro/cgi-bin/apco/apco.cgi?a...1&scat=1&prod=8

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Courage, clasamentul variaza destul de mult in functie de dimensiuni. Stiu pare ciudat ca la o alta dimensiune castiga o alta anvelopa. GY UG7 in general face schimb de locul 1 cu Dunlop. La un moment dat intre ele se baga si Conti.

Ce e important de observat. Diferentele intre pneurile care sunt la varf sunt minime, fiecare exceleaza ba la tractiune, ba la franare pe ud, etc. Oricare dintre anvelopele din varful clasamentului le iei sunt bune. Aia la ADAC si alte organisme similare fac teste la sange in conditii extreme care nu prea le intalnim in mersul de zi cu zi. Oricum, ne ajuta destul de mult aceste clasamente, stim macar de ce sa ne ferim.

Link to comment
Share on other sites

Cum e masina Tomek?E ce asteptai???

305517[/snapback]

Masina e ok. Nu prea am termeni de comparatie, in sensul ca am facut un drive test de 2-3 ore cu vechiul x3 cu motor 2.0d/150 cp. Acum ca intre vechiul si noul x3 cu motor 2.0d ar fi diferente colosale, asta poate sa o spuna cineva care a condus mai mult vechiul model. Oricum, cand am facut trecerea de la Cielo la Passat, a fost un salt comparabil cu cel de acum. Masina e fara inflorituri, iti ofera informatiile de care ai nevoie si atat. In rest e senzatia de siguranta omniprezenta as spune. Masina e conform asteptarilor; o sa pun si niste poze insa acum e f. murdara dupa un drum Suceava-Bucuresti si retur. In plus pe strada mea e un adevarat santier, noroi, etc. pentru ca se inlocuiesc tevile de la incalzirea centralizata a orasului. Nu mi-a placut modelul de reglare al scaunului soferului pe inaltime - un minus pentru o marca premium cum e BMW.

Referitor la anvelopele de iarna: varianta Vredestein wintrac extreme + jante de la Contempo 112 = 7.200 ron. Un plus de 1.200 ron fata de cele de la BMW pe Dunlop. Ce sa aleg? ... din ce s-a spus aici nu mi-e clar...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut Tomek :blink: Impresi noi?

 

Am luat anvelope de iarna Vredestein wintrac xtreme 235/55 R 17 103 V XL de la cauciucuridirect.ro. Mi-au venit la firma, transportul fiind inclus in pret. Sunt fabricate in sapt. 38/2007 si mult mai ieftine decat la importatorul apco (in treacat fie spus nu stiu ce fel de importator serios e pentru ca in momentul in care am solicitat wintrac xtreme 235/55/R17 o duduie mi-a avansat in 5 sec. pretul de 200 eur/buc. si lucrul asta mi s-a parut dubios!). De la Contempo am luat jante 204. Sunt multumit de rezultat, d.p.d.v. estetic masina arata f. bine. Nu am avut ocazia sa le testez pentru ca acum nu fir de zapada.

Am pus si cateva poze.

post-4672-1196361659_thumb.jpg

post-4672-1196361713_thumb.jpg

post-4672-1196361759_thumb.jpg

post-4672-1196361853_thumb.jpg

post-4672-1196361881_thumb.jpg

post-4672-1196361901_thumb.jpg

post-4672-1196362004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am zis ca e un pret relativ ok :blink:

 

Totusi cei de la AB au niste oferte trasnet la seturi de roti insa din pacate NU sunt pe stoc. Au comandat in Germania cca 400 de seturi si alora le-a cazut fata, au zis ca este imposibil sa onoreze comanda :) Initial astia de la AB comandasera cca 10 seturi de roti :) Ce zic eu aici se vorbea prin targ si nu sunt 100% ca informatia e veridica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Are cutie manuala.

 

Cred ca esti foarte multumit de ea.Eu am un X5 si pana sa conduc un X3 aveam o impresie foarte proasta despre model dar am avut un X3 (2.0 d -150 CP) vreo 3 saptamani pe mana si am ramas profund impresionat .mult peste asteptarile mele.Asa ca de atunci am recomandat cu multa caldura X3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.