Jump to content

M-am hotarat la X3


d-rive

Recommended Posts

Deci mi-am dorit E90 dar cu motorul de 3.0d, am ajuns la concluzia ca e prea scump si taxele prea mari la ea, asa ca ma gandisem la ceva cu tractiune integrala si am luat in calcul A4 TFSI Quattro, am zis ca e benzinara si ma arunca in sus cu consumul, apoi mi-am zis de ce nu o Toyota RAV4 ca tot bate lumea toba cum ca japonezele astea ar fi date naibii, hai sa vad si Toyota, dezamagire maxima cand am vazut masina in realitate, am privit si un SantaFe, cam kitch asa ca am facut un popas la BMW si mi-a placut asa de mult incat am sa raman la el, deci este X3 2.0d.

Mi-a placut, mai ales acum dupa restilizare, recunosc ca inainte imi era doar simpaticuta si atat, acum au remediat neajunsurile cu barele si cu alte chestii, interiorul e bestial, exteriorul la fel.

Am ales urmatoarea configuratie:

-2.0d

-climatronic

-radio cd bussiness+ hi-fi

-xenon

-culoare neagra nemetalizata

-ornamente interioare aluminiu si interior negru cu tapiterie textila, nu imi place cum se face pielea in timp

-incalzire in scaune

-cotiera fata

-pachet lumini interioare fata(lumini la picioare)

-volan multifunctional

-jante aliaj 111 sau 112

 

Asta deocamdata, daca considerati ca am pus ceva care este cam aiurea sau ca ar mai trebui pus ceva nu ezitati :)

Am ales X3 pentru ca imi place, vizual, ma multumeste spatiul interior si portbagajul, imi da siguranta pentru ca este o masina mai inalta decat un autoturism normal dar in acelasi timp are o tinuta de drum buna, performante dinamice multumitoare considerand gabaritul si destinatia masinii.

Am citit topicurile despre x3 si nu pot sa nu remarc ca inca nu se plange nimeni de defectiuni la masina asta.

Cum zic unii ca X3 e urata cu draci, sic, salut toti beeemarii cu X3 si ii salut si pe cei ce zic ca e strutocamila.

Ma duc poimaine la un drive test si va mai impartasesc din impresii :blink:

Am vazut ca generatia asta noua sau revizuita, nu stiu cum sa-i spun are standard computer de bord pe 2.0d, angel eyes pe xenon, proiectoare de ceata standard si ce-o mai fi ca nu imi vine in minte acum, daca gresesc sa-mi atrageti atentia si sa imi explicati ce si cum.

Masina o iau cash si iese pe la ~40k euro DDP

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai merita s-o iei cu banii jos? Masina noua? Eu spun ca sunt bani aruncati. Daca faci un leasing, hai ca mai merge. Dar banii jos sunt pt masini second, parerea mea.

 

Eu as baga acolo Steptronic, trapa si volan sport (am auzit ca e ieftin de tot).

Link to comment
Share on other sites

steptronic e naspa, imi cer scuze pentru cei care il au, eu am masina cu DSG si aia e meserie, dar step-ul e naspa, iar apoi la o masina de teren cu care la o adica ramai undeva poti sa faci un balans o cutare cu manuala, cu steptronicul.... face ce vrea ea.

Nu sunt bani aruncati, cu lesingul ma costa cam cu 15k in plus, e drept ca am asigurare inclusa dar dobanda si taxele lor operationale este destul de mare.

Trapa am avut la o alta masina si mi-a placut dar nu o consider o investitie buna, mai ales ca e o caruta de bani.

Cu volanul sunt de acord cu tine dar inca nu sunt lamurit din prospectele astea cum sta treaba...

Multumesc de raspuns oricum.

Daca gaseam X3 2006 la mana a doua era o treaba dar asa... si sincer imi place nou :blink: prefer sa o iau mai putin accesorizata dar sa fie noua, am eu buba asta la cap :)

Link to comment
Share on other sites

senzori de parcare daca poti sa iti mai pui (fata-spate) .sunt foarte utili si imi vei multumi ca te-am sfatuit asta de fiecare data cand o sa parchezi.nici o oglinda heliomata nu ar strica.cea din interior.Si poate un Servotronic (servodirectie asistata electric -usoara la viteze mici si pe viraje, se intareste la viteze mari).Cam asta e sfatul meu in plus fata de ce ti-ai pus tu.A.un lucru important : daca iti iei X3 sa spui adio la confort daca mergi pe drumuri rele.Eu am jante pe 17 (cele mai mici ca dimensiune) si simt orice denivelare si orice gropita.In rest , masina e de vis.Motorul e ok.nu e super performant dar dai fum la orice Suv de 2 litri diesel .Consuma cam 8.5l/100km mediu(asa imi arata in bord).Si sta pe viraje ca o berlina cu suspensie sport.Daca mai vrei vreo informatie ti-o dau cu placere , altfel te sfatuiesc sa te duci la un drive test.Eu am testat chiar motorul de 2 litri.
Link to comment
Share on other sites

Te asteptam Cosmine :blink: cu senzorii, hmm am pe Octavia 2 si merg perfect dar pe masina aia mai merge si maicamea si mai mult pentru ea i-am luat, eu ma descurc si fara, inteleg bine la ce te referi dar daca am obisnuiesc cat de cat cu gabaritul e ok, la inceput va fi mai greu :) Cu oglinda iar ma descurc, am un stil mai propriu de a-mi regla oglinzile, inclusiv cea de interior si noaptea sunt orbit doar daca "vreau" eu, in rest e ok, zici tu ca servodirectia aia asistata e un "must be"?... Tot jantele alea le vreau si eu si sunt ok cu suspensia, pe toate masinile care le am am suspensii sport si pneuri cu talon jos asa ca nu cred ca o sa ma surprinda, solutia e sa o lasi usor pe drumuri proaste si s-a rezolvat, logic ca daca e dura sta bine masina pe drumuri bune si pe viraje, speram ca se mai repara si prin Ro drumurile astea :)

Performantele dinamice ma multumesc, ma descurc si cu o masina cu suta in 5 secunde...dar... bugetul, de asta o iau pe asta si ma gandesc si la viitor, BTW eu am motorina de Peco cu 23k litrul si ma scot la faza asta...

Masina asta are tempomat standard? ca nu am gasit in lista...

Scuza-ma ca te intreb, ce inseamna la tine viteze mari, la mine inseamna de la 180 in sus :) dar simt eu ca SAV-ului asta ii plac vitezele de maxim 160 :D eu cred ca ma descurc si cu directia standard dar am sa ma informez si cu asta "asistata" :D

merci mult de informatii... imi place masina ta, ti-am mai spus-o, eu tot neagra o vreau si sa stii ca si masina ta a cantarit in alegere asa ca o sa devenim un fel de...rude, veri, pe linie de masini :bash: :D

Link to comment
Share on other sites

:blink:.Te inveti cu gabaritul masinii dar ai multe unghiuri moarte in special la mers inapoi si efectiv nu vezi ce e sub luneta.Servotronic-ul nush daca e un must have , costa pana in 200 euro din ce imi amintesc .Eu asa am condus masina de drive test si mi-a facut impresie ok.Masina asta poate 198 in carte , 190km/h am mers eu cu ea , nu am avut unde sa merg sa vad daca merge 200km/h.si orice Suv in jur de 150cp se stinge in jur de 160/180km/h.Asta inca mai poate.BTW , si eu am motorina gratis , nu ma deranjaza consumul, e ok din punctul meu de vedere.Tempomatul e doar pe volanul multifunctional.Eu am volan multifunctional fara alta optiune si a venit cu tempomat cu tot.Normal ca nu merg tare pe drumuri rele cu masina, dar tot se simte.In cele din urma te inveti.

Astept totusi sa faci un drive test sa te convingi de masina.E normal sa nu alerge in linie dreapta ca un seria 3(e ma inalta , nu e atat de aerodinamica) dar te vei bucura cand vei escalada o bordura inalta fara sa atingi sau vei urca o rampa cu zapada fara sa te impotmolesti sau sa iti fie frica de suspendare(garda la sol de 20cm. -mai mare ca la vechiul X5 -18cm).tapiteria textila e ok , dar nu te-ai gandit si la pielea sintetica ? aia o cureti cu apa .

 

Edit : Si eu am vrut sa imi iau Rav 4.Nu mi-au convenit taxele vamale care o aduceau la pretul unui Bmw X3.Si cum Bmw am mai avut imi placea ideea de a avea tot Bmw in continuare.Si Rav 4 mi s-a parut mai inghesuita la interior si fara vreun sa iti lase vreun feeling la condus.Dar fiecare cu parerea lui.Eu am vrut sa iau si Touareg 2.5tdi dar mi s-a parut prea mare pt necesitatile mele- si e la fel de inconfortabil cu suspensia standard , dar nu la fel de stabil pe curbe.Noapte buna ca e tarziu

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Eu te-as sfatui sa alegi totusi vopseaua metalizata, care rezista mai bine la conditiile de praf din Romania. Si daca umbli mult in afara orasului, faruri adaptive.

In rest ce ai ales, e OK. Poate cum zicea si Cosminbad, oglinda heliomata.

Cred ca o sa fi incantat de masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

steptronic e naspa, imi cer scuze pentru cei care il au, eu am masina cu DSG si aia e meserie, dar step-ul e naspa, iar apoi la o masina de teren cu care la o adica ramai undeva poti sa faci un balans o cutare cu manuala, cu steptronicul.... face ce vrea ea.

Nu sunt bani aruncati, cu lesingul ma costa cam cu 15k in plus, e drept ca am asigurare inclusa dar dobanda si taxele lor operationale este destul de mare.

Trapa am avut la o alta masina si mi-a placut dar nu o consider o investitie buna, mai ales ca e o caruta de bani.

Cu volanul sunt de acord cu tine dar inca nu sunt lamurit din prospectele astea cum sta treaba...

Multumesc de raspuns oricum.

Daca gaseam X3 2006 la mana a doua era o treaba dar asa... si sincer imi place nou :blink: prefer sa o iau mai putin accesorizata dar sa fie noua, am eu buba asta la cap :)

170352[/snapback]

Steptronic pe x3 2.0d nu se poate pune.Masina e foarte in regula, minus suspensiile foarte tari.Sta pe drum foarte bine, curbele le abordeaza cu o lejeritate de masina sport.Motorul e in regula pentru cilindreea lui, consuma rezonabil, nu se aude ca un 6 cilindrii dar si banii sunt mai putini.Iti recomand cotiera, servotronic si carkit bluetooth pentru o viata mai relaxata la volan.

Ca o parere personala, incearca sa iei un second din germania la max 10000km si 1-2 luni vechime.La aceeasi bani castigi mai multe optiuni si alta calitate.

Per total faci o aleger buna zic eu, x3 este o masina corecta,

Link to comment
Share on other sites

da, bugetul este principala motivatie, nu neaparat bugetul alocat masinii ci ma gandesc in viitor cat de mult se merita sa iau un 3.0d, or sa faca astia taxele din ce in ce mai mari si totusi nu sunt un bogatan ca sa imi permit orice, no offence pentru cine isi permite dar unii s-au nascut cu bani, eu si familia mea "ii facem", sa zic asa am facut o alegere realista... nici nu va dati seama cum imi zboara si acum mintea la un coupe cu 3.0i benzina, dar... cine stie ce juniori vin din urma si e cam greu cu scaunelul isofix sa te bagi pe o usa sa fixezi alea pe acolo :)

Avantajele unui mic 4x4 cum este X3 le-a subliniat bine Cosmin, oricum el avand masina asta stie muuult mai bine ca mine ce si cum cu ea...

Mi-am amintit si eu ca intradevar nu exista steptronic pe motorizarea asta, stiam ca, consultasem catalogul dar pur si simplu nu imi picase fisa :blink: asa ca merci cbog77 :)

De ce am ales 2.0d, m-am uitat in catalog si la reprize... ce credeti, e mai rapid la repriza de la 80la 120 decat 2,5i benzina si doar cu o secunda mai lent decat 3.0i asadar masina nu te lasa in depasiri, etc. consumul e ok ceea ce ma bucura, nu neaparat ca sunt zgarcit, ca nu sunt de felul meu ci ma bucura ca imi ofera mai mult autonomie.

Nu va spun ca au bagat si motorul de 3.0sd de 286 de cai si va dati seama ce reprize are ala... asadar ca performante ma satisface asta, in fon un 4x4 nu este o masina de reprize si de fugareala pe sosea ci un allrounder care se misca "natural" :)

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

eu tot ma gandeam daca sa imi iau si incalzirea in scaune, am garaj si la mine dimineata cand plec cu masina am deja 20 de grade in interior, indiferent de temperatura exterioara, e drept ca sunt situatiile cand sunt in alta parte cu masina si e rece, atunci chiar sunt bune smecheriile astea cu volan si scaune incalzite ca pana se incalzeste tractorasul dureaza :blink:

Ma uit in catalogul de la X3 facelift si vad ca, computerul de bord se pare ca e standard, proiectoarele de ceata la fel si mai sunt si altele, ce-i drept eu am catalogul in format pdf dupa BMW.com, sper ca si pentru Romania e valabil si sper ca la BMW nu e ca la reno, pejo si altii, pentru vest o echipare si pentru Ro alta echipare ca in fond masina costa la fel.

Link to comment
Share on other sites

  Nu va spun ca au bagat si motorul de 3.0sd de 286 de cai

170467[/snapback]

Il au la AB deja???? Hai sa va dezvalui un secret: si pe mine ma bate gandul la un X3 de mult, X5-ul mi se pare prea mare si prea "dinozaur", insa, revenind la X3 ma enerveaza urmatoarea faza:

Nu are cutie manuala la 3.0 sd! ( ca eu motorizarea asta o vreau)!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca il au la AB, eu am catalogul pdf de pe site si aici am vazut motorizarea asta, ca idee, dimensiunile lui X5 nu sunt cu mult mai mari decat la X3, parerea mea e ca e chestie de gust, recunosc ca imi place mai mult noul X5 dar trebuie sa decartezi suplimentari vreo 15k euro pentru smecheria asta cu placutul, in rest spatiul interior, confortul si restul sunt comparabile, X5 este mai luxos, uneori mi se pare prea luxos, prea masina de din aia grasi , negri si cu lantul la gat.

Ai dreptate nu este manuala la motorizarea de 3.0sd, personal consider automata un dezavantaj pentru un 4x4, cine stie cum e cu conducerea in teren accidentat stie la ce ma refer.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Vali, am dar nu in cantitati industriale, imi aduce unul, face si el economie si ce-i ramane o vinde, iti dai seama, pentru mine insa cantitatea este suficienta :blink: am avut ocazia si de mai multa dar nu stiam ce e cu ea si nu ma bag daca nu sunt sigur ca e buna, de aceea nu o recomand la nimeni daca nu stiu originea ei...

Ca tot a fost Craciunul... iti urez un An Nou Fericit :) sper ca nu esti suparat pe mine ca am optat de la o "limuzina" la o strutocamila din asta de X3 :) :)

Link to comment
Share on other sites

Aha, deci cantitati industriale zici, iti bati joc de motoru' de 3000, ai?!

:)

Felicitari pentru masina, felicitari pentru c-ai ales o optiune mai buna la sunet ( cred ca ai sa te feliciti si singur pentru asta), eu iti doresc sarbatori care sa dureze cat mai muult, tie si familiei.

 

Ma intreb daca nu cumva ala care face economie este identic cu cel care m-a taiat de pe lista pe mine?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

ce-mi place faza asta cu X3 2.0d, platesti RCA la fel cu unul cu Dacia Papuc Diesel, alea cu motor de 1,9, misto fenomen, aceeasi suma la o masina de ~40k euro si una de 5k sau cat naiba o fi fost ultima data papucu' hai ca am innebunit ce comparatii am ajuns sa fac :)

@ihearto, nu e aceeasi persona ca imi aduce de multi ani, de pe vremea cand nu aveai BMW :) ce-i drept tapiterie cu blana ca a ta nu are nimeni :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci iata ce am decis...

X3 2.od negru

-servotronic

-alarma cu telecomanda

-praguri aluminiu

-suport portbagaj exterior

-covorase velur

-incalzire scaune fata

-ornamente interioare ash grain... sper sa fie inchise la culoare, nu gasesc pe nicaeri nicio poza

-oglinda interioara digital compas

-xenon

-sistem de amplificare Hi-Fi, daca stie cineva ceva de asta de pe X3, daca poseda vreo poza cu difuzoarele, performante si fabricant si o parere nu ar strica :blink:

Pachet comfort

-jante aluminiu star spoke 204 cu pneuri de 235 latime

-cotiera fata

-aer conditionat automat

-volan multifunctional

-volan piele

-skibag

-rain sensor

- oglinda interioara din aia "bagaboanta"

-park distance control

-radio BMW bussines cd

Mai vreau pachet lumini interioare dar nu e trecut in lista de optionale care o am eu.

pret CIP undeva la 36500e

Sfat ceva despre negociere, cam cat ar fi o reducere realista?

cam asa arata

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

pana la urma e negru metalizat sau nu ? pare destul de mat in poza

170993[/snapback]

nu, pur si simplu e mat :D stiu ca se nasc controverse pe tema asta, dar pur si simplu imi place asa, am masina negru metalizat de 8 ani si stiu ce inseamna, imi vine sa imi trag una cand ma gandesc la ce ma inham cu vopseaua/culoarea asta :) dar nu pot sa rezist ispitei :) , nu prea imi plac celelalte culori, asa neagra parca zici ca e Darth Vader sau cum naiba ii spune aluia din Star Wars...sau ca un lup complet negru, hai ca am innebunit de-a binelea :blink:

Am gresit poza, jantele sunt un pic diferite fata de ceea ce e in poza dar sunt asemanatoare cu ce se vede, zic eu chiar un pic mai dragute decat cele din poza :)

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.