Jump to content

Power Reduction


sorca

Recommended Posts

Deci concluzia e ca n-are rost s-o faci, daca vrei putere iti faci resoftare pentru putere, dar asa sunt eu, cand imi pun ceva in cap, trebuie....

Ce parere ai despre fasait, ar putea fi vreo legatura intre eliminare PR (resoftare) si acel fasait, sau mi se pare mie ?

Link to comment
Share on other sites

Si la fulie ce au verificat?

Pai crezi ca am stat langa ei, am lasat masina si mi-au chemat un taxi, ca e in afara orasului, probabil au verificat-o auditiv, ca si distributia :sorcerer: , am uitat sa mentionez ca mi-au lasat jorja de la ulei desfacuta, e problema ?

Link to comment
Share on other sites

Ce parere ai despre fasait...

Nu. Nu ar avea de ce sa aiba legatura.

 

Puterea este proportionala cu produsul dintre cuplu si turatie. Ca urmare, ca sa cresti puterea poti creste ori cuplul, ori turatia, ori ambele.

Era vorba de puterea maxima.

 

am uitat sa mentionez ca mi-au lasat jorja de la ulei desfacuta, e problema ?

Lol, le faci reclama proasta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bmw 520d model cu facelift joystick fabricatie 2008 luna 12-a am cumparat-o cu optiunea POWER REDUCTION ceea ce inseamna si este scris in talonul masinii ca are 120KW =163 cai am fost la reprezentanta BMW Timisoara si mi-sa dezactivat aceasta optiune si acum masina are 130Kw =177 cai. Se simte diferenta de putere dar mie mi se pare ca si motorul este mai silentios. Aceasta optiune se activeaza in unele tari unde impozitul se plateste in functie de kw si nu dupa Cc. Toata aceasta treaba m-a costat 87.85 RON initial mi sa spus ca o sa coste aprox. 200-250 ron, dar nu a fost nevoie de timpul de lucru estimat anterior si de aceea a costat mai putin. Sper ca aceasta informatie sa ajute!

 

 

eu am 320d e90 facelift de 120kw in talon..masina este adusa din belgia. cum aflu daca are power reduction sau nu? ca in talon nu scrie nimic de treaba asta...

Link to comment
Share on other sites

eu am 320d e90 facelift de 120kw in talon..masina este adusa din belgia. cum aflu daca are power reduction sau nu? ca in talon nu scrie nimic de treaba asta...

Intri aici:

http://bmwvin.com/?vin=A634811&confirm_code=nboye

bagi ultimele 7 cifre din WIN-ul masinii si vezi daca ai aceasta optiune.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Si eu am exact aceeasi problema. Am cumparat masina (E60, 520d, 2009/11) din DE acum 2 luni - in acte apare 120kW. RAR-ul mi l-a inscris tot cu 120kW.

Cand colo (bazandu-ma pe ce ati scris voi pe aici) am motorul cu joja neagra, si dupa un mic search pe BMWVin se pare ca avem 130 kw si Power Reduction...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Si eu la fel, am un BMW 520d e60 din 2007, in mod normal masina ar trebui sa aiba 120kw, dar tocmai ce am luat cartea de la rar, si observ ca sunt 110kw. am cautat seria pe bmwvin si intr-adevar are optiunea de power reduction. Pana la urma, ce reprezentanta bmw face dezactivarea cel mai safe?

 

Toate reprezentantele pot face safe! Doar sa vrea, intrucat unele fac, altele nu!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Revin cu o rugaminte, am sunat zilele astea la Automobile Bavaria Bucuresti la service, iar acolo mi s-a spus ca sunt sanse 50% sa mi se arda ceva pe partea electrica, mai mult m-a descurajat cel cu care am vorbit. Deci, as vrea sa stiu daca e cineva pe forum care a facut aceasta operatiune si I S-A ARS ceva, respectiv ce. O sa sun maine la Banat Car Timisoara, poate dau o tura pana acolo. Cei de la automobile bavaria mi-au zis ca dureaza 5 ore, dar eu am citit ca nu e nevoie de re-softat, ci doar de debifarea optiunii. Sper sa reusesc la banat car, poate ma ajuta cineva cu mai multe informatii
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut la banat car si asa e cum ti-au spus, dureaza 5 ore minim si asa mi-au zis si mie ca poa' sa mi se futa nu stiu ce.

Trebuie resoftata, nu se poate scoate optiunea fara resoftare, mie unul imi pare rau ca am facut-o, mai ales ca turbina a devenit mai zgomotoasa dupa.

Sfatul meu e sa nu o faci, deoarece nu iti creste cuplul (sa traga mai bine), chiar a pus cineva aici un grafic cu asta,

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut la banat car si asa e cum ti-au spus, dureaza 5 ore minim si asa mi-au zis si mie ca poa' sa mi se futa nu stiu ce.

Trebuie resoftata, nu se poate scoate optiunea fara resoftare, mie unul imi pare rau ca am facut-o, mai ales ca turbina a devenit mai zgomotoasa dupa.

Sfatul meu e sa nu o faci, deoarece nu iti creste cuplul (sa traga mai bine), chiar a pus cineva aici un grafic cu asta,

 

Tu ai dezactivat power reduction sau ai facut doar un simplu update de soft pe modulele masinii? Dezactivarea power reduction inseamna o crestere de putere a motorului.....Putere care este direct proportionala cu cuplul...

 

Din formula puterii motorului Puterea [CP] = (1/7021.55) x Cuplu [Nm] x Turația [rot/min] se observa ca,comparand valorile intr-un caz si in celalalt la aceleasi turatii ale motorului,daca puterea creste(prin dezactivarea power reduction) va creste si cuplul indiferent de plaja de turatii ale motorului la care vei face aceste comparatii...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic...

Pai nu prea se simte mai nimic deoarece cuplul e acelasi atat la 136 cat si la 143cp (300Nm). Iar diferenta aia de putere in grafic e aproape de 4000rpm , asta daca te-ar ajuta cu ceva...dar nu prea.

 

Asa am auzit si eu de la altii, cum ca cuplul ar ramane la fel.

Link to comment
Share on other sites

La puteri diferite ale motorului cuplul nu poate fi acelasi la aceiasi turatie a motorului...cuplul poate fi acelasi,la puteri diferite ale motorului,doar daca turatia motorului e diferita....Altfel spus: motorul cu puterea mai mare va avea acelasi cuplu cu motorul cu puterea mai mica la o turatie mai mica a motorului...

 

edit: priveste putin datele astea pt. motorul m47 de 1995 cmc avand puteri diferite....

 

 

M47TU D20 1995 cm3 85 kW / 116 HP at 4000 rpm 280 Nm at 1750 rpm

M47TU2 D20 1995 cm3 90 kW / 122 HP at 4000 rpm 280 Nm at 2000 rpm

M47TU2 D20 1995 cm3 120 kW / 163 HP at 4000 rpm 340 Nm at 2000 rpm

Edited by Severus
Link to comment
Share on other sites

Din formula puterii motorului Puterea [CP] = (1/7021.55) x Cuplu [Nm] x Turația [rot/min] se observa ca,comparand valorile intr-un caz si in celalalt la aceleasi turatii ale motorului,daca puterea creste(prin dezactivarea power reduction) va creste si cuplul indiferent de plaja de turatii ale motorului la care vei face aceste comparatii...

Faci o greseala fundamentala!

E ca si cand ai spune ca s-a intunecat afara pentru ca ai aprins tu farurile la masina.

 

Puterea este o marime fizica derivata.

Puterea motorului creste ca urmare a cresterii cuplului, nu cuplul creste ca urmare a cresterii puterii.

Link to comment
Share on other sites

Puterea motorului creste ca urmare a cresterii cuplului, nu cuplul creste ca urmare a cresterii puterii.

 

cred ca nu ai inteles ce ai citit....mai citeste odata...

 

 

daca puterea creste(prin dezactivarea power reduction) va creste si cuplul indiferent de plaja de turatii ale motorului la care vei face aceste comparatii...

Link to comment
Share on other sites

vorbim aicea de dezactivarea power reduction adica de o crestere de putere data de catre soft....avand ca rezultat o crestere de cuplu.....acuma cred ca e QED :)

Nu. Repeti greseala pe care am semnalat-o. Nu se face intuneric pentru ca aprinzi tu farurile la masina :)

Puterea este o marime fizica derivata. Google it.

Tu prin soft poti creste ori turatia, ori cuplul. Atat. Puterea creste ca urmare a cresterii turatiei sau cuplului. Calculele pe care le faci tu inmultind cuplul cu turatia sunt treaba ta.

 

Am totusi impresia ca diferenta de nuanta este prea subtila.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.