Jump to content

Recommended Posts

http://i758.photobucket.com/albums/xx225/all3ex_wly/17072012442.jpg

 

asta este eroarea.

treaba sta in felul urmator:

am gasit pe net ca se poate anula din kombi sunetul de avertizare usa deschisa: CC_ZUENDSCHLUESSEL

am anulat aceasta functie "nicht_aktiv" dupa care imi apare in bord eraorea de mai sus.

mentionez ca pe masina aveam din fabrica radio bussnies.acum am montat professional si a fost codata masina cu 2rad.

 

daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum sa scap de eraore.probabil s-a activat vreo functie care eu nu o am pe masina.

in afara de sistemul audio standard nu am nimic altceva(BT,USB....)

 

am incercat cu resetarea setarilor de fabrica pe kombi si pe player si degeaba.

Link to comment
Share on other sites

am facut cum mi-ai spus tu.am adaugat in VO -TELD,apoi am codat cu expertmode CAS si NFRM cu FA-write.

apoi am codat cu expertmode KOMBI SI ABG.

eraorea a disparut.

Am recodat KOMBI sa afiseze viteza setata pe pilot automat si viteza digital cu FSW.PSW si totul este OK.

 

MULTUMESC!!!! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

cu placere.

 

Sistemul SOS este montat pe masinile cu TCU (Telematics Control Unit) si se poate identifica prin prezenta butonului SOS pe plafoniera fata.

Sistemul este codat in bord, airbag-uri si TCU deoarece initiaza apel la 112 cand apesi pe butonul din plafoniera sau in cazul unui accident cand se deschide un airbag.

 

Tu nu ai TCU pe masina si nu inteleg cum de ai reusit sa codezi SOS dar functia -TELD care ti-am spus sa o scrii in VO este folosita pentru a DEZACTIVA functia SOS pe o masina care a venit cu ea din fabrica. Punand -TELD in VO si recodand in expert profile Kombi si ABG practic ai sters functia SOS din aceste module.

 

ca sa iti raspund si la cealalta intrebare:

 

VO-ul este scris in CAS si FRM ca sa aiba un backup. in cazul in care moare CAS-ul se restaureaza VO-ul din FRM si viceversa.

Link to comment
Share on other sites

dupa ce te-am intrebat de ce trebuie sa fac codarea in acele module am analizat logic treaba si mi-am dat seama ca trebuie sa fie o legatura intre airbaguri si apelul de urgenta.

 

ce am mai facut eu a fost sa deazactivez gongul pentru usa deschisa cu cheia in contact,cu toate ca la mine nu aveam avertizarea activa decat cu contactul pus.ceea ce nu se poate dezactiva.

am gasit functia pe bmwcoding: CC_ZUENDSCHLUESSEL .la mine era deja nicht_aktiv si am trecut-o in aktiv sa vad ce se intampla.am codat KOMBI si apoi a aparut eraorea aia.

 

sincer nu am umblat la nimic altceva.acum mi-am facut back up la fiecare modul in parte,mai ales ca masina mea este modificata din bara in bara si de cate ori ma joc cu ea exista riscul sa o bulesc :))))

mai ales modulul de lumini.

Link to comment
Share on other sites

sal! am ssi eu o intrebare..am un e90 fara pilot automat si vreau sa mi montez...se poate activa? daca da unde,doar la reprezentanta? si cat ar costa? mentionez ca mi am cumparat deja manetele si carcasa de sub volan...ms
Link to comment
Share on other sites

sal! am ssi eu o intrebare..am un e90 fara pilot automat si vreau sa mi montez...se poate activa? daca da unde,doar la reprezentanta? si cat ar costa? mentionez ca mi am cumparat deja manetele si carcasa de sub volan...ms

 

salut, e foarte bine ca le-ai cumparat tu (de la second, nu ?). da, se poate activa, dar treaba asta eu as face-o la reprezentanta. una dintre putinele treburi pe care le-as fi facut la reprezentanta. ca placute, ulei, o bieleta, etc, se schimba si-n alte parti lejer :)

 

te costa cam 4 - 5 mil, stiu c-am intrebat eu mai demult, m-a interesat si pe mine mai demult. sper sa nu ma insel cu privire la pret, dar asa stiu, ca vreo 15 - 16 mil costa pilotul automat la ei si cam 21 de milioane cu montat cu tot.

 

daca iti mai raspunde cineva si confirma ce am zis eu sau zice ceva mai bine/mai bun...super :)

Link to comment
Share on other sites

le-ai luat bine :) probabil ala nu stia cat costa noi, nu probabil, ci sigur :)

 

pai daca sunt sh cat ar trebui sa coste . Nou la bavaria 1600 ron inseamna de fapt ca exista vanzatori care le vand cu 1216 ron , in general o piesa Sh se invarte pe la o treime , max 50 % din pretul de nou . Plus ca mai exista si ocazii , oameni care vor sa scpe de ele pt ca au nevoie de bani rapid si nu stau sa se tiganeasca .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

revin cu alta problema:

am montat pe masina FRM 3.

am codat cu NCS expert in profilul expertmode:

am adaugat in VO data fabricatiei #0910,deoarece masina este LCI fata spate,apoi am codat NFRM tot in expert mode.

au mai ramas cateva erori si vroiam sa activez unele functii,cum ar inchiderea/deschiderea oglinzilor din cheie,sau sa anulez verificarile la cald si rece de becuri pentru a anula erorile din bord,dar nu gasesc aceste optiuni scrise in FRM.

 

 

pe INPA cand vreau sa verific erorile cand intru pe functional jobs imi arata erorile pe FRM,dar cand intru pe modul sa vad exact ce erori am imi da eroare.

 

 

ma ajuta cineva sa imi spuna cu ce am gresit?

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.