Jump to content

usa spate blocata la e36


Recommended Posts

Usa dreapta spate, mi-a facut figuri de cand am luat masina, cateodata se deschidea din centralizata , cateodata doar manual ridicam butonul si mergea. Astazi n-am mai putut sa o deschid deloc. Cand ridic butonul se trage inapoi ca si cum ar avea un arc. Am facut usa bucati , ambele tije sunt la locul lor (de la butonas si de la maner), trag de ele dar nimic. Afara cand ridic de maner se simte ca opune rezistenta ca la celelalte manere dar nu face acel "tzac" sa se deschida.

Am incercat varianta cu bateria scoasa, am zis ca e ceva electric si a ramas blocat motorasul pe inchis dar fara succes.

 

Marea problema e ca nu am maini si degete de pianist si usa e facuta asa de aiurea ca nu prea incape mana ca la cele din fatza si nu poti ajunge la butuc/inchidere. Aveti vre-o idee cum sa o deschid in afara de ciocan sau picioare? deja ma apuca spumele, ma mai duc afara , ii mai dau 2-3 pumni , mai trag de 100 ori de manere, nu scapa neam.

 

Electricianul meu e plecat in concediu, a zis sa am rabdare pana saptamana viitoare dar stiti cum e... cand nu merge ceva nu ai stare...

 

Astept o idee ceva, macar daca stiti cum e pozitionata mufa de la centralizata si cum pot sa o scot avand in vedere ca nu vad nimic acolo. In ce directie sa trag de fire ?, poate iese mufa de acolo... nush..

Link to comment
Share on other sites

Ai alarma non-OEM pe ea ? Ce zici tu miroase a modulul /releul(depinde din ce an e masina) de comfort, parerea mea. Nu ar strica sa verifici intai toate sigurantele inainte sa te apuci de desfacut prin bord.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu am alarma, doar inchidere. Acum vin de la ea, alta belea. Am bagat o sarma otelita la inchidere, sa incerc sa imping de piedica din butuc , bineinteles ca n-am reusit dar acum vad ca manerul de afara merge in gol ca si cum nu ar mai avea tija ceva, ce naiba o fi pe acolo ca nu vad nimic. Vreau sa dau manerul jos dar n-am idee, am vazut ceva tutoriale dar cu manere de coupe, am vazut ca se trage de o tija si iese capacul, dar vreau sa-l scot pe tot si nu vad surub ceva. Ma mai invart putin si bag flexu pe usa sa-mi fac loc. E incredibil ca n-au lasat un pic de spatiu in dreptul la maner/butuc ca la usile de pe fata. Daca ai idee cum sa dau maneru jos m-as mai linisti. Daca nu, pana diseara, flex scrie pe usa.
Link to comment
Share on other sites

Mda, ms pentru link, la usile fata merge usor acea schema dar la cele din spate nu e acces, probabil trebuie demontate geamurile si macaraua . Nu e loc sa bagi mana pana la maner din cauza sinei de la geam, e fix pe mijlocul gaurii cat pumnul. Mai incerc cu sarma, picioare, poate cedeaza. E aiurea ca nu am acces nici la suruburile de la butuc. Unu l-am scos, e pus pe usa pe interior dar 2 sunt pe cantul usii (acolo unde e si blocajul pentru copii, care din "fericire" nu este inchis". Ma bate gandul sa dau usa jos din balamale si sa rup apoi incuietoarea ca am acces la balamalele usii cand deschid usa din fata. Asta ar fi ultima optiune. Va tin la curent.
Link to comment
Share on other sites

Mda, ms pentru link, la usile fata merge usor acea schema dar la cele din spate nu e acces, probabil trebuie demontate geamurile si macaraua . Nu e loc sa bagi mana pana la maner din cauza sinei de la geam, e fix pe mijlocul gaurii cat pumnul. Mai incerc cu sarma, picioare, poate cedeaza. E aiurea ca nu am acces nici la suruburile de la butuc. Unu l-am scos, e pus pe usa pe interior dar 2 sunt pe cantul usii (acolo unde e si blocajul pentru copii, care din "fericire" nu este inchis". Ma bate gandul sa dau usa jos din balamale si sa rup apoi incuietoarea ca am acces la balamalele usii cand deschid usa din fata. Asta ar fi ultima optiune. Va tin la curent.

 

 

Stai asa nu te alarma :D . Aceeasi problema am avut-o si eu la fostul e36,la mine era usa stanga spate. Si eu am incercat s-o fac bucati si tot asa, n-am reusit. Tot ce-am putut sa-i fac a fost sa scot tamburusul si am bagat niste ulei p-acolo,iar cand am ajuns acasa in romanica, am pus alarma cu inchidere din telecomanda(deaia ieftina de la viper), pt ca pana atunci o inchideam/deschideam din cheie de la butuc. De cand am pus alarma aceea cu inchiderea din telecomanda si-a dat drumul imediat si nici c-a mai facut figuri vreodata; nici macar daca o inchideam sau o deschideam din butuc,deci totul mergea perfect.

Sper sa-ti fie de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Gata , am rezolvat... partial. Maine sa dau geamul jos, mai greu e cu cel mic , n-am idee cum se scoate dar vad eu, poate il fac praf.

Deci, cum am facut... am desfacut balamalele, am bagat ranga sub usa , am saltat si nimic, are un sistem idiot, numai cu usa deschisa poate sa iasa din conul acela. Dupa 2 ore de chin mi s-a pus pata. Am scos bancheta, am bagat ranga :angry2: in dreptul butucului (am facut varza rama aia in care intra chederul, vre-o 2 ore am indreptat tabla, totul e ok. Imi trebuie doar usa acum. In rest totul e ok. Incerc sa ma calmez cu o bere acum si sa rasfoiesc netul.

 

Apropo, mecanismul de inchidere este capsulat sau se poate desface? sa vad ce naiba a sarit prin el, ce s-a rupt, o fi vre-un arc, vre-o tija ceva. Daca e capsulat, sa stiu sa nu mai mai chinui, iau usa cu totul si asta e.

 

 

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

fuck... daca citeam mai devreme te scapam de belea. Ba da fusasi chitit pe ea. Si mie mi s-a blocat fix aia si tot asa, mai mai sa o tai pana mi-a venit gandu bun sa-l sun pe mecanic/electrician/repara orice la masina.

A facut in felu urmator, a dezechipat toata usa, a scos geamul, a scos si sina dintre geamuri, si geamu al mic.. tot apoi cu o surubelnita de cca 60cm, serios era o chestie lunga..., s-a jucat prin fanta in care trece geamul, la broasca de la usa, si a deschis-o. A demontat apoi broasca si a luat-o la studiat. Simptomele erau fix ca ale tale, trageam de tamburusul dinauntru si el se tragea inapoi, din afara nici un efect, dinauntru nimic. Problema e ca switch-ul electric are o limba de plastic care actioneaza broasca mecanica. Astea doua element se incalecasera si se blocasera, eu avand probleme cu usa si inainte, adica cand mi se incuia cand nu mi se incuia, astfel ca eram nevoit sa folosesc tzamburusul acela. Switch-ulelectric a cauzat totul, se cam defectase si nu functiona cum trebuie, el a cauzat blocarea. Am luat altul din dezmembrari cu cablu cu tot pana in stalpul B. Cand iei alta usa ia-o cu totu sa nu te mai complici. Pacat ca ai stricat-o,

Link to comment
Share on other sites

of of , tare nerabdator ai fost , a mea face figuri de 1 an si ceva si iarna mai ca e coupe din sedan , se deschid usile cand vor dar nu prea vor , dar nu le stresez , are si ea toane , atata vreme cat usa soferului nu mi-a facut probleme , sa fie sanatoasa . La mine mai mult ca sigur sunt motorasele din usi , cine stie cand m-oi apuca de ele .
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o , de fapt am reusit sa o inchid (sta chiar mai bine ca inainte, era un pic departata, credeam ca e de la chederul nou). Multumesc mult Mihai, am folosit tehnica ta, am dat geamurile jos si cu o sarma lunga am apasat pe clapeta aia de blocaj , m-a cam chinuit un pic dar barem e inchisa. Ma apuc de asamblare acum ca am facut varza in ea, zici ca e masina de tin tiganii rosii in ea fara banchete :) Ma duc sa o scot la lumina. Acum sper sa gasesc un butuc sau cum naiba ii zice la angrenajul ala, cu tot cu inchidere.

Multumesc tuturor de ajutor, o zi buna. Sper sa fie de ajutor acest topic daca Doamne fereste mai e vre-un repezit ca mine cu aceeasi problema, sa nu se mai chinuie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.