Jump to content

directie e90


06ACC

Recommended Posts

- se misca volanul f. usor stinga -dreapta pe drum drept si bun, mentionez ca jantele si anvelopele sint noi( pirelli), echilibrate , fara jocuri in articulatie, iar caseta este electromecanica, va rog sugestii ?

se mai stringe putin...dar ft putin...

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca problema vine din caseta? In cazul asta, cum se strange? Si daca se mai strange nu va merge mai greu volanul? Oricum directia e greoaie si acum...

 

 

vorbeam cu colegul de a sa care este de e90,a ta este posibil sa mai fi fost strinsa si deaceea merge greu

Edited by dorub98nic
Link to comment
Share on other sites

eu as spune ca tot de la roti este....dar daca tu spui ca sunt noi...si daca ai fost la bavaria,le-ai spus despre problema?ar trebui sa stie sau sa afle "defectul".iti spun ca am un prieten care si-a luat jante cu cauciucuri aproape noi si exact aceeasi problema o avea.dar a crezut ca e de la distantiere.i-am dat rotile mele si nu se mai misca volanul.

 

daca o rezolvi sa ne spui si noua ce a fost.

Link to comment
Share on other sites

si la mine volanul are o usoara trepidatie doar intre 90 si 100km la ora pe drum drept;inainte si dupa aceasta viteza nu vibreaza absolut deloc;eu inclin sa cred ca e de la cauciucuri desi a mele sunt dot 1010 uzura minima si sunt rtf ;jocuri batai etc nu exista deci proasta echilibrare a rotilor sau cauciucuri deformate
Link to comment
Share on other sites

am sunat la o reprezentanta BMW, cred ca in brasov, am explicat ce se intimpla; raspuns sa pun jante originale si runflaturi , ca de asa recomanda producatorul, nu pot sa cred asa ceva , inainte de bmw am avut ford, audi si le-am schimbat o gramada de seturi de jante after si nu am avut probleme
Link to comment
Share on other sites

jos rotile, jos cauciucurile, duse la atelier de indreptat jante, NU la vulcanizare la echilibrat...vazut verdictul. daca are opturi, indoituri, etc, trebuiesc rezolvate in intregime, nu partial. cel mai probabil daca-s descentrate rau, poti pune alte cauciucuri pe ele. dupa ce faceti asta si tot joaca directie, va puteti lega de caseta de directie. spor
Link to comment
Share on other sites

Asa si la mine, uneori da, alteori aproape deloc... Eu cred ca e de la vreun brat, pivot, desi aparent nu are niciun joc... :-|

 

Eu am probat 3 seturi de cauciucuri, cele de pe masina in momentul de fata fiind noi noute, celelalte folosite... Nicio diferenta!

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e din caseta. Si la mine face, doar uneori si peste 70-80km\h, poate intre 90 si 100, nu stiu exact.

Sigur nu e de la caseta la mine pt ca a fost verificata :rolleyes: cauciuc sau janta aici e problema mea,dar se va rezolva cat de curand/vibratia mea e doar intre 90-100km/h la oricare alta viteza nu exista nici o problema

Link to comment
Share on other sites

Trepidatul intr-un anumit interval de viteza este fie din cauza anvelopelor/jantelor, daca nu, poate fi de la bucsaraie, brate. Eu am avut problema asta pana mi-am schimbat ceva bieleta pe fata.

 

Jocul e altceva si e din caseta de directie, in principiu.

 

Cele doua nu au nimic in comun (trepidatul cu jocul).

 

LE: Rectific, cu schimbatul unui brat/bieleta (nu mai retin exact) am rezolvat de fapt trepidatul volanului la franare. Am schimbat 3 seturi de discuri de frana pana sa o rezolvam.

 

Asa e directia la BMW: mai pretentioasa decat la alte marci, dar merita pentru precizie si feedback :))

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.