Jump to content

Seria 3?


unuunu2

Recommended Posts

Salut

As vrea sa imi cumpar un bmw 320 si as vrea niste sfaturi...am la dispozitie 4800 5000 euro si am gasit unul super ok in judet la mine.

este din 1999, 230 000 km , 136 cp ,euro 3...intrebarea mea este daca s`ar putea sa aiba filtru de particule?

http://www.autovit.ro/bmw-320-C25201899.html

imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie dar este ptr prima data pe forum!

Link to comment
Share on other sites

Nu are filtru de particule, nu are pachet M interior.

Mai citeste pe aici pe forum in special la seria 3 ........ asa poti afla foarte multe :thumbsup:

are doar scaune sport.

un sfat....nu il cumpara!!! nu de alta, dar daca bugetul tau e atat de restrans(fara suparare) cum iti vei permite sa pui piese (multe si scumpe) la ea, in foarte putin timp; sa fim seriosi, BMW din 99 cu 230000km, o sa bagi foarte multi bani in ea in 2 ani; nu merita;

BMW-ul e foarte scump de intretinut, nu te uita la aceia de pe forum de aici care cumpara gume SH si alte lucruri ieftine, pentru ca deh, au BMW, dar n-au cum sa-l intretina, dar au veleitati de "M pachet", cu "jante" pe 18; apropos: alea cred ca sunt replici(deci...iei o groapa, si eu sunt din Moldova si stiu cum sunt unele drumuri, si se indoaie janta aia replicata "made in Italy");

plus ca e verde.... asta este offtopic

Edited by teofrancisc
Link to comment
Share on other sites

are doar scaune sport.

un sfat....nu il cumpara!!! nu de alta, dar daca bugetul tau e atat de restrans(fara suparare) cum iti vei permite sa pui piese (multe si scumpe) la ea, in foarte putin timp; sa fim seriosi, BMW din 99 cu 230000km, o sa bagi foarte multi bani in ea in 2 ani; nu merita;

BMW-ul e foarte scump de intretinut, nu te uita la aceia de pe forum de aici care cumpara gume SH si alte lucruri ieftine, pentru ca deh, au BMW, dar n-au cum sa-l intretina, dar au veleitati de "M pachet", cu "jante" pe 18; apropos: alea cred ca sunt replici(deci...iei o groapa, si eu sunt din Moldova si stiu cum sunt unele drumuri, si se indoaie janta aia replicata "made in Italy");

plus ca e verde.... asta este offtopic

 

 

Bai ce va mai place la cate unii sa va mai kkti pe voi; ce-l sfatuiesti la banii astia sa-si ia,vreun F10? sau daca nu, conform spuselor tale, sa mearga pe logan nou. Alo, domnu' 112, mergi prietene pe logan ca n-ai bani sa intretii un amarat de e46....ca asa zic unii....sau chiar si o dacie 1310,ca aia e un pic mai ieftineaua.

Domnu' teo, eu mi-am luat 530d cu 250000km in bord si-l alerg de-l ia boala,si n-am schimbat la el decat consumabile,iar acum are aproape 270000km...

 

Nu mai demoralizati oamenii fara rost,lasati-i sa-si aleaga ce vor si ce le place; nu zic neaparat sa-si ia masina din link,dar asta nu inseamna ca are interzis la BMW ca citez: "BMW-ul e foarte scump de intretinut". Pai daca un e46 e f scump de intretinut, atunci un F30 ce mai e, astronomic,nu?

 

Pt initiatorul acestui topic, masina pare ok din poze, insa pretul e un pic cam piperat,tinand cont ca in afara de scaunele alea sport nu are mai nimic ca si optiuni,adica e cam cheala. Alegerea iti apartine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@ ogar nestapanit bine zis! :thumbsup:

@ teofrancisc buget restrans?! In primul rand nu ai de unde sa stii daca aia sunt toti banii omului, iar in al doilea rand cat ai vrea sa dea pe un 320d vechi de 13 ani? Mie personal in afara de interior nu prea imi place masina si asta datorita culorii... <_<

Link to comment
Share on other sites

Bai ce va mai place la cate unii sa va mai kkti pe voi; ce-l sfatuiesti la banii astia sa-si ia,vreun F10? sau daca nu, conform spuselor tale, sa mearga pe logan nou. Alo, domnu' 112, mergi prietene pe logan ca n-ai bani sa intretii un amarat de e46....ca asa zic unii....sau chiar si o dacie 1310,ca aia e un pic mai ieftineaua.

Domnu' teo, eu mi-am luat 530d cu 250000km in bord si-l alerg de-l ia boala,si n-am schimbat la el decat consumabile,iar acum are aproape 270000km...

 

Nu mai demoralizati oamenii fara rost,lasati-i sa-si aleaga ce vor si ce le place; nu zic neaparat sa-si ia masina din link,dar asta nu inseamna ca are interzis la BMW ca citez: "BMW-ul e foarte scump de intretinut". Pai daca un e46 e f scump de intretinut, atunci un F30 ce mai e, astronomic,nu?

 

Pt initiatorul acestui topic, masina pare ok din poze, insa pretul e un pic cam piperat,tinand cont ca in afara de scaunele alea sport nu are mai nimic ca si optiuni,adica e cam cheala. Alegerea iti apartine.

Mai vorbim peste cateva luni...voi vorbiti de "masina daca e intretinuta duce 7 milioane de kilometrii"; oameni buni, nimeni nu a zis ceva de motor; dar exista tot felul de alte "subansamble" care se cam uzeaza in 250000km; si acelea nu sunt deloc ieftine; sa speram ca esti unul din acei putin norocosi care nu pateste absolut nimic cu un "cazan" de sfert de milion de kilometrii; dar din pacate, balanta inclina in defavoarea ta;

si da: 5000 de euro sunt extrem de putini bani ca sa iti iei masina, mai ales cand tinzi la "premium cars". reveniti-va, oameni buni, nu toata lumea trebuie sa aiba BMW, Audi, Mercedes sau Lexus; Renault sau Ford ce are?

deci...ma repet.. "mai vorbim"

Edited by teofrancisc
Link to comment
Share on other sites

Mai vorbim peste cateva luni...voi vorbiti de "masina daca e intretinuta duce 7 milioane de kilometrii"; oameni buni, nimeni nu a zis ceva de motor; dar exista tot felul de alte "subansamble" care se cam uzeaza in 250000km; si acelea nu sunt deloc ieftine; sa speram ca esti unul din acei putin norocosi care nu pateste absolut nimic cu un "cazan" de sfert de milion de kilometrii; dar din pacate, balanta inclina in defavoarea ta;

si da: 5000 de euro sunt extrem de putini bani ca sa iti iei masina, mai ales cand tinzi la "premium cars". reveniti-va, oameni buni, nu toata lumea trebuie sa aiba BMW, Audi, Mercedes sau Lexus; Renault sau Ford ce are?

deci...ma repet.. "mai vorbim"

LOOOL daca si un 320d din secolul trecut mai e "premium car"...

Deci sa inteleg ca 5000 de euro sunt "extrem de putini bani", nu sunt doar putini, inseamna ca un 320d FL de top ar trebui sa fie undeva in jurul a 10k. :goodjob:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai vorbim peste cateva luni...voi vorbiti de "masina daca e intretinuta duce 7 milioane de kilometrii"; oameni buni, nimeni nu a zis ceva de motor; dar exista tot felul de alte "subansamble" care se cam uzeaza in 250000km; si acelea nu sunt deloc ieftine; sa speram ca esti unul din acei putin norocosi care nu pateste absolut nimic cu un "cazan" de sfert de milion de kilometrii; dar din pacate, balanta inclina in defavoarea ta;

si da: 5000 de euro sunt extrem de putini bani ca sa iti iei masina, mai ales cand tinzi la "premium cars". reveniti-va, oameni buni, nu toata lumea trebuie sa aiba BMW, Audi, Mercedes sau Lexus; Renault sau Ford ce are?

deci...ma repet.. "mai vorbim"

 

 

Teo, hai sa te lamurec cu cateva aspecte: in primul rand, cand cumperi o masina SH, iti asumi raspunderea in totalitate legat de costuri (reparatii,intretinere,taxe,etc). Mie daca-mi pica ceva la "cazanul meu" bag mana-n portofel si-l repar, asta nu inseamna ca nu tre' sa mai am BMW ca -vezi doamne- a picat ceva la el.

In alta ordine de idei,ok, n-a spus nimeni ca nu mai exista si alte masini,dar cum asta de care zici tu, nu merita, la fel de bine si mercedesul si lexus-ul si audi-ul poa' sa fie si mai cazan...pt ca vorbim totusi de un buget limitat,nu? Tu crezi ca daca pt un amarat de BMW e46 5000€ sunt putini, pentu masinile enumerate de tine sunt multi bani? crezi ca cu banii aia isi ia vreun lexus nou sau vreun mercedes de 2-3 anisori? Nici vorba!!

 

A, si app, si mercedes-ul si audi-ul, chiar si lexus-ul sunt masini la fel de PREMIUM ca si BMW-ul!!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pt. Teo

 

Ai sa razi, dar sa stii ca sant persoane care dau bani putini pe un Bmw (un E36, un E34) dar baga bani in ele si le au in stare de functionare excelenta. Alea nu se pot numi ,,cazane,,. Poate omul este din categoria asta. Crezi ca daca da 15.000 pe un E90 nu o sa bage bani in ea? Iti garantez ca da. Orice masina inghite bani, indiferent de marca, an sau kilometri. Ideea e sa tii ,,bubele,, din scurt. A inceput sa planga, da-i sa manance.

Link to comment
Share on other sites

A, si app, si mercedes-ul si audi-ul, chiar si lexus-ul sunt masini la fel de PREMIUM ca si BMW-ul!!:thumbsup:

Pai asta am zis si eu: daca tot ai doar atat de putini bani..de ce sa ii bagi intr-o marca premium(BMW, audi, mercedes, Lexus, toate fiind marci premium);

Si pentru cel ce a zis ca daca e din 99 nu e premium, marca premium tot marca premium e, adica la fel de costisitoare de intretinut, iar una din 99 sigur e mai costisitor de intretinut decat un E90(aviz celuilatl post); la asta m-am referit;

Link to comment
Share on other sites

are doar scaune sport.

un sfat....nu il cumpara!!! nu de alta, dar daca bugetul tau e atat de restrans(fara suparare) cum iti vei permite sa pui piese (multe si scumpe) la ea, in foarte putin timp; sa fim seriosi, BMW din 99 cu 230000km, o sa bagi foarte multi bani in ea in 2 ani; nu merita;

BMW-ul e foarte scump de intretinut, nu te uita la aceia de pe forum de aici care cumpara gume SH si alte lucruri ieftine, pentru ca deh, au BMW, dar n-au cum sa-l intretina, dar au veleitati de "M pachet", cu "jante" pe 18; apropos: alea cred ca sunt replici(deci...iei o groapa, si eu sunt din Moldova si stiu cum sunt unele drumuri, si se indoaie janta aia replicata "made in Italy");

plus ca e verde.... asta este offtopic

 

 

Depinde de masina cum a fost intretinuta!Voi aveti impresia ca daca masina e de 10 ani si are peste 200k bag 3000 euro in ea sa merga ?exista si exceptii dar foarte rar si sa fi foarte prost cumparator sa nu sti mai nimik despre ce cumperi!!

Bugetul e bun pentru un diesel nfl care trebuie cautat cu multa atentie pentru ca sigurat ai sa gasesti unul bun daca nu te grabesti!

Si nu vad ce treaba mai are ca masina e din 99 si are 230k ?? Pentru informarea ta cad piesele si la cele din 2004 si chiar mai noi SH...pote sa iti cada turbina si etc piese foarte scumpe!! stiu multe cazuri de prieteni care au bagat mai multi bani in dieselu lor mult mai nou ca eu in al meu care e tot din 99'

Aici e vorba sa sti sa cauti si sa cumperi o masina buna!

Eu in 10k kilometri am schimbat doar placutele de frana si am luato la 216k!

dar si am cautat destul timp unul bun!! si clar dus de afara personal

Edited by motorsport
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma faceti sa rad cu km astia.. in 10k km am schimbat doar placutele de frana..

am facut 20k km si nu am schimbat decat consumabile .. :) ?

pe cuvantul meu..

Deci km astia sunt caca maca..

in al doilea rand cu orice masina sh de anii astia iti merge si 30 si 40k km sau poate pica i fix in urmatoarea mie de km.. e loterie ..

ai cu ce sa o repari bine, nu nu ..

Oricum cine cumpara masina sh si se bazeaza pe faptul ca poate are noroc sa nu pica nimic primele 6 luni sau un an.. ar trebui sa mai calculeze o data.

Si faza e ca la masini sh de varsta asta.. ajung la niste cicluri, cand pica tot una dupa alta, trebuie sa fii pregatit.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ma faceti sa rad cu km astia.. in 10k km am schimbat doar placutele de frana..

am facut 20k km si nu am schimbat decat consumabile .. :) ?

pe cuvantul meu..

Deci km astia sunt caca maca..

in al doilea rand cu orice masina sh de anii astia iti merge si 30 si 40k km sau poate pica i fix in urmatoarea mie de km.. e loterie ..

ai cu ce sa o repari bine, nu nu ..

Oricum cine cumpara masina sh si se bazeaza pe faptul ca poate are noroc sa nu pica nimic primele 6 luni sau un an.. ar trebui sa mai calculeze o data.

Si faza e ca la masini sh de varsta asta.. ajung la niste cicluri, cand pica tot una dupa alta, trebuie sa fii pregatit.

eu nu as cumpara jefu asta,,, mai bine o dacie noua decat un obosit de asta care o sa iti manince bani continuu

Link to comment
Share on other sites

iar una din 99 sigur e mai costisitor de intretinut decat un E90(aviz celuilatl post); la asta m-am referit;

 

 

Nu stiu de ce, dar am o rezerva aici. A, ba stiu. Am avut in acelasi timp la un moment dat E39 si E60. Si diferentele la costuri erau majore, pe bune. Asa ca trag concluzia ca e valabila paralela si la seria 3.

Link to comment
Share on other sites

are doar scaune sport.

un sfat....nu il cumpara!!! nu de alta, dar daca bugetul tau e atat de restrans(fara suparare) cum iti vei permite sa pui piese (multe si scumpe) la ea, in foarte putin timp; sa fim seriosi, BMW din 99 cu 230000km, o sa bagi foarte multi bani in ea in 2 ani; nu merita;

BMW-ul e foarte scump de intretinut, nu te uita la aceia de pe forum de aici care cumpara gume SH si alte lucruri ieftine, pentru ca deh, au BMW, dar n-au cum sa-l intretina, dar au veleitati de "M pachet", cu "jante" pe 18; apropos: alea cred ca sunt replici(deci...iei o groapa, si eu sunt din Moldova si stiu cum sunt unele drumuri, si se indoaie janta aia replicata "made in Italy");

plus ca e verde.... asta este offtopic

 

Am o "batranica" de E36 din `97, verde inchis metalizat... Nu inteleg ce are culoarea verde? In fine. Masina are 230 k km acum. A avut 176k km cand am cumparat-o in 2008 din Germania - draq stie cat au fost de reali. Ei, in acesti 50+k km, in afara de consumabile am schimbat un bendix la electromotor, un furtun de apa, valva PCV, termostat racire, sonda lambda (preventiv), un set de fise + bujii (preventiv), role + curele (preventiv) plus ceva plasticaraie de ici colo. Preturile pentru piese (toate noi, in afara de plasticaraie) au fost mai mult decat rezonabile, comparabile cu alte marci din categoria "nonpremium", cum le numesti tu. Asa ca nu are rost sa sperii omu` cu te miri ce cheltuieli. In plus de asta cat naiba vrei sa coste o masina de 13 ani? 10000 eur? Costurile de intretinere la un E46 de 13 ani sunt asemanatoare cu costurile de intretinere al unui VW Golf 4, Passat B5, Opel astra G, Ford Mondeo, etc... - asta referindu-ne la motorizari similare.

 

Daca tu iti permiti masini de 20k eur, e problema ta, bravo tie, dar te rog nu spulbera sperantele celor care la 5-6 k eur doresc un BMW. Asta nu de dragul de a avea marca BMW, ci pentru simplul fapt ca asa vechi cum e ofera ceva in plus fata de alte marci de aceeasi varsta si chiar mai noi.

Edited by m_3512
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ma faceti sa rad cu km astia.. in 10k km am schimbat doar placutele de frana..

am facut 20k km si nu am schimbat decat consumabile .. :) ?

pe cuvantul meu..

Deci km astia sunt caca maca..

in al doilea rand cu orice masina sh de anii astia iti merge si 30 si 40k km sau poate pica i fix in urmatoarea mie de km.. e loterie ..

ai cu ce sa o repari bine, nu nu ..

Oricum cine cumpara masina sh si se bazeaza pe faptul ca poate are noroc sa nu pica nimic primele 6 luni sau un an.. ar trebui sa mai calculeze o data.

Si faza e ca la masini sh de varsta asta.. ajung la niste cicluri, cand pica tot una dupa alta, trebuie sa fii pregatit.

 

Da DOMI, am 20000 in mai putin de 5 luni si dac-o tin tot asa,cred ca depasesc lejer 45000km pe an;cred ca altii abia daca fac intr-un an 20-25000km. Si daca pica asta e, stiu ce-am de facut. Problema mare stii care e? ca nu toti avem bani de masini noi...pai daca ne uitam pe forumul asta, mai mult de 3 sferturi avem masini sh, dar asta nu inseamna ca nu se poate circula cu ele ca sunt cazane, ca nu se merita,etc etc cum abereaza unii pe aici.

P.S. Poate daca eram preten cu base,imi dadea si mie de-o saftea sa-mi iau F nou.:pirate:

 

 

@ m3512 +1 :thumbsup: Foarte bine punctat.

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

filtru de particule nu cred ca are mai mult ca sigur .....daca iti place masina suna vb cu omu intreaba-l cateva detalii cum ar fi cati prop a avut in ce stare e motorul turbina, la fata locului faci un test drive vezi daca da fum ,recomandabil e sa rupi 100 de iepuroi si sa o duci la o verificare amanuntita turbina injectoare compresie erori,partea mecanica brate amortizoare directie etc preferabil la un tester dedicat bmw daca ai posibilitatea la o reprezentanta bmw unde poti vedea si ceva din istoric daca are ......daca iti place si iese bine dupa verificarea tehnica GO 4 IT !!!! bmw-ul are ceva aparte in modul cum se conduce, tinuta de drum vei prinde microbul instantaneu ...recomand sa ai pus deoparte 200-300euro pt schimb de ulei placute eventuale probleme ce vor aparea pe traseu ....te asteptam pw bmwclub cu noua achizitie ...stima!:frantics:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

filtru de particule nu cred ca are mai mult ca sigur .....daca iti place masina suna vb cu omu intreaba-l cateva detalii cum ar fi cati prop a avut in ce stare e motorul turbina, la fata locului faci un test drive vezi daca da fum ,recomandabil e sa rupi 100 de iepuroi si sa o duci la o verificare amanuntita turbina injectoare compresie erori,partea mecanica brate amortizoare directie etc preferabil la un tester dedicat bmw daca ai posibilitatea la o reprezentanta bmw unde poti vedea si ceva din istoric daca are ......daca iti place si iese bine dupa verificarea tehnica GO 4 IT !!!! bmw-ul are ceva aparte in modul cum se conduce, tinuta de drum vei prinde microbul instantaneu ...recomand sa ai pus deoparte 200-300euro pt schimb de ulei placute eventuale probleme ce vor aparea pe traseu ....te asteptam pw bmwclub cu noua achizitie ...stima!:frantics:

Exact asta e raspunsul de care avea nevoie omul. +1

Link to comment
Share on other sites

preturile au fost rezonabile pentru ca nu au fost OEM

 

Nu m-as baza pe afirmatia asta:

 

- valva pcv - OE

- furtun - OE

- sonda lambda - OE

- garnituri si oring-uri pe ici pe colo OE

- role si intinzatoare INNA, curele Contitech

- bujii NGK

 

Daca nu crezi, am sa iti fac poze. :)

 

In plus de asta vorbim de piese de aceeasi provenienta atat pt. BMW cat si pentru celelalte marci. Si cum s-a spus mai sus: ce te face sa crezi ca un posesor de Golf 4 sau Opel Astra pune doar piese OEM?

 

Eu ma bazez pe afirmatia mea deoarece mai detin un Opel Astra G si vad diferentele de pret la intretinere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.