Jump to content

Consum instant


thunder rock

Recommended Posts

Intrebarea mea e in urma unei observatii facute nu de mult timp.De cand merg fara muzica in masina si am inceput sa ascult greierasii....

 

La plecarea de pe loc sau la plecarea dupa stationarea la semafor de pilda, cand acul de consum instant incepe sa urce face un zgomot specific destul de asemanator cu zgomotul facut de acul de combustibil si cel de temperatura apa de exemplu, in momentul in care pun contactul. E un zgomot care nu stiu daca e normal...Si acum intrebarea la care chiar astept niste raspunsuri deoarece sunt convins ca lumea poate urmari foarte usor acest lucru la masinile personale...

 

 

voua va face la fel?

Masina e un NFL de 136cp 320D

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea e in urma unei observatii facute nu de mult timp.De cand merg fara muzica in masina si am inceput sa ascult greierasii....

 

La plecarea de pe loc sau la plecarea dupa stationarea la semafor de pilda, cand acul de consum instant incepe sa urce face un zgomot specific destul de asemanator cu zgomotul facut de acul de combustibil si cel de temperatura apa de exemplu, in momentul in care pun contactul. E un zgomot care nu stiu daca e normal...Si acum intrebarea la care chiar astept niste raspunsuri deoarece sunt convins ca lumea poate urmari foarte usor acest lucru la masinile personale...

 

 

voua va face la fel?

Masina e un NFL de 136cp 320D

 

daca tu poti sa auzi sunetul produs de un ac indicator, avand motor diesel, inseamna ca ori ai cel mai silentios motor, ori ai o problema sigura

Link to comment
Share on other sites

Postari de doi lei...

 

on topic:

Te referi cand "pleaca" acul de la 0 ? Face un zgomot, nu stiu...cum sa il descriu, se aude si la mine (benzina). Nu stiu ce este pentru ca nu l-am bagat in seama asa ca nu stiu daca este vreo problema. Sa vezi la iarna ce bine se aude :console:

Link to comment
Share on other sites

:bashwall:

 

Nu in felul asta ai sa aduni posturi...grow up

o avea vreun mosor ceva de face zgomotul insuportabil...:LMAO: ai ma ce naiba...cum sa auzi ca se misca lindi..l ala de ac...

As putea replica ca mai sus insa vad ca ceva activitate te-a plictisit si pe tine...deci la tine face sau a ta e cea mai...

 

Postari de doi lei...

 

on topic:

Te referi cand "pleaca" acul de la 0 ? Face un zgomot, nu stiu...cum sa il descriu, se aude si la mine (benzina). Nu stiu ce este pentru ca nu l-am bagat in seama asa ca nu stiu daca este vreo problema. Sa vezi la iarna ce bine se aude :console:

Catu in primul rand mersi de seriozitatea aratata...lipsa la unii ca deh comunitatea are si parti d-astea.

 

In fine sa nu ne ofuscam....

 

Cand acul incepe sa creasca de la zero,uneori si in decelerare,motorul nu e deloc zgomotos,am avut dieseluri si mai am inca unul in familie ,un 206 HDI care e mult mai galagios si mult mai nou( mai putini km implicit) si un benzinar care intradevar e quiet.

Dupa cum spuneam zgomotul e asemanator cu cel produs de ceasul de combustibil si cel de temperatura apa cand pun si iau contactul insa la o intensitatae mai slaba...tind sa cred ca nu l-am auzit pana acum insa e clar ca acel zgomot exista.Si pe mine unul ma agaseaza.

Nu-mi sugerati sa circul din nou cu muzica ca asta fac acum dar nu e rezolvare.Poate daca as sti ca asa fac toate vb mecanicului,as accepta situatia.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca incep sa faca toate asa... Nu imi aduca minte ca acum vreo 3 ani sa fi facut asa, repet pe timp rece se aude foarte bine si doar in momentul in care acul pleaca din pozitia 0 si ca sa complic situatia... :angel: nu face mereu, adica nu la fiecare semafor ci din cand in cand.
Link to comment
Share on other sites

E acelasi zgomot care se aude cand faci cluster test din meniul ala de la OBC. Nu e normal sa se auda, dar in afara de a fi deranjant poate, nu e o problema grava. Am avut un E46, intamplator identic la motorizare, care a facut asa pe timpul iernii.

Multumesc de reply....oare cauza o fi....?

 

Reparabil sau schimb bordul ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de reply....oare cauza o fi....?

 

Reparabil sau schimb bordul ?

Lasa-l dracu asa,nu cred ca e asa deranjant un zgomot mic,decat sa te complici....mai bine o lasi moarta. Ce,te lasa masina in drum de la zgomotul ala ? :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Da, este exagerat d.p.m.d.v dar poate omu considera ca ar trebui schimbat, asta nu inseamna ca trebuie sa fii sarcastic dar astept pana postezi: "am o problema, nu mai stiu ce sa ii fac..." si sa primesti raspunsuri de genul cu ai dat tu sa vedem daca iti convine.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasa-l dracu asa,nu cred ca e asa deranjant un zgomot mic,decat sa te complici....mai bine o lasi moarta. Ce,te lasa masina in drum de la zgomotul ala ? :frantics:

Unii sunt mai perfectionisti.Eu nu merg cu masina pana ma lasa in drum ...concluzioneaza tu...

 

nu e cam exagerat sa schimbi bordul pt asta?

Un bord SH nu e o avere si la cate sunt de vanzare in dezmembrari era o solutie mai ieftinuca asa...

 

unii dintre noi chiar au probleme ... eu zic sa nu te multumesti cu schimbarea bordului, SCHIMBA MASINA :thumbsup:

Baiat istet ,unii chiar or fi avand probleme insa asta nu o consider o problema ci doar un neajuns,inconvenient sau cum oi vrea sa-l numesti...baietii ce se vor isteti nu o dau in sarcasme, :thumbsup: ....

Edited by thunder rock
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.