Jump to content

Sfat achizitie E46


the_don

Recommended Posts

Macar aia mai are ceva optiuni. Depasesti bugetul cu 300eur dar macar ai: interior sport cu incalzire, cotiera, comenzi volan, xenon, senzori parcare.

Jantele se pot cumpara ulterior.

+ senzori lumini,magazie 6 cd-uri ,spalatoare faruri bla bla..chiar merita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

caut ceva care sa aiba trapa :)

 

nu e un moft dar senzatia cand conduci cu "capul gol" e criminala. dar e doar parerea mea !

 

eu eram inebunit dupa trapa pana mi-am dat seama ca nu poti sa merg doar seara sau noaptea prin oras cu ea deschisa in rest nici o sansa,ziua te bate soarele in cap iar la drum lung nu poti sa mergi mai tare de 80 ca deja o sa suiere vantu prea tare si e deranjant.

 

ON topic:318i N42B20 motor reusit si cu un consum rezonabil,o spun din propria experienta

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,

 

Inca de cand eram mic, mi-a placut foarte mult acest model de BMW, si anume Seria 3 e46. Intotdeauna mi-am dorit unul, iar acum m-am decis sa dau de permis si intentionez sa-mi achizitionez o asemenea masina, insa bugetul meu este de maxim 3500 euro. Credeti ca ma pot incadra in aceasta suma pentru un model intre anii 2002-2004, de preferinta facelift, motor sub 2000, diesel/benzina, euro4? Precizez faptul ca nu prea ma descurc in a evalua starea unei masini, iar din aceasta cauza as avea nevoie de cineva care sa mearga cu mine (bineinteles contra cost) cand ma voi decide ce vreau. Achizitia vreau sa o fac la inceputul lunii viitoare.

Link to comment
Share on other sites

Daca te simti norocos ia diesel, altfel benzina.

Pt un facelift posibil sa fie cam mic bugetul.

Nimeni nu cred ca s-a priceput cand a luat prima masina, mergi si tu cu ea, uita-te bine peste tot si du-o la un service pt verificare.

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/154865-e46-316i-2002-facelift-berlina/

ia-o pe asta. chiar daca nu e o masina super mega intretinuta macar este ieftina, taxa platita si cat de cat ok (nu e nici ultima cazatura).

inca odata subliniez ca macar o iei ieftin :). decat sa iei una la 3500-4000-4500 mai bine o iei pe asta si iti mai raman si bani de cateva reparatii

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/154865-e46-316i-2002-facelift-berlina/

ia-o pe asta. chiar daca nu e o masina super mega intretinuta macar este ieftina, taxa platita si cat de cat ok (nu e nici ultima cazatura).

inca odata subliniez ca macar o iei ieftin :). decat sa iei una la 3500-4000-4500 mai bine o iei pe asta si iti mai raman si bani de cateva reparatii

Ii raman bani de inca una cu volan pe dreapta :frantics: .

 

ON : Masina indicata de CosminE46 a fost cam bibilita la problemele specifice ale motorizarii asa ca din punctul asta de vedere, e ok. Restul pieselor, ca la fiecare masina, mai trebuie schimbate din cand in cand in functie de cum ai grija de ea.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi.

 

Da, intr-adevar pare ok la pretul ala, dar am vazut intr-un thread mai vechi de-al lui ca a avut (sau are) ceva probleme cu motorul.

 

Intre timp am gasit ceva pe autovit ( http://www.autovit.ro/bmw-318-C35107447.html ) ce parare aveti?

Ce arati tu in link-ul de pe autovit,este cam acelasi motor. Cel de care "fugi" este 1.8 116 cp n42b18a , iar cel de care esti interesat este 2.0 143 cp n42b20.

 

Toata chestia este ca gasesti o masina care e intretinuta si care au fost bagati bani in ea ptr a te bucura de ea. Daca o sa ti se spuna gen: "vaii,masina mea merge ceas,am schimbat doar filtrele si uleiul" asa o fi,dar sa te astepti sa schimbi multe la ea dupa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce spui asta @roscatu? Prefer benzina .. in primul rand pentru ca in mod sigur mai mult de 10-15000 de km nu o sa fac anual, iar in al doilea rand nu prea suport sunetul de pe diesel.

 

Am gasit una pe placul meu, insa sare putin peste buget http://forum.computergames.ro/205-automobile/1050083-bmw-318i-e46-2002-a.html (sper ca nu se considera reclama) .. nu va uitati la pret pentru ca nu mai e acela, omul a lasato la 4000, sau 3800 fara jante. Sincer sa fiu, imi place cum arata interiorul/exteriorul si motorul pare ok.. Ce parere aveti?

Edited by DanielWay
Link to comment
Share on other sites

motoarele despre care vb roscatu sunt intr-adevar niste motoare problematice rau. ai nevoie de mare noroc sa iei unul in mintile lui. si mie mi-ar fi frica sa iau asa ceva mai ales daca as lua de la necunoscuti. poate de la un cunoscut care sa fi intretinut motorul cum trebuie ar fi altceva. dar din pacate sunt singurele variante sub 2.2 daca vrei e46 facelift benzina.

 

masina din anuntul ala sunt aproape sigur ca este masina care a fost a lui Darius_x de pe forumul nostru ( http://www.bmwclub.ro/forums/topic/144807-vand-318i-fl/ ). vezi ca are taxa recuperata. Dar taxa nu e mare aprox 300euro. Daca e corect ce spun eu sau nu iti poti da seama dupa numarul masinii. Daca este de cluj atunci asa e.

 

Ai bani de bagat dupa ce cumperi masina in ea? Orice e46 iti va cere destui bani, daca nu esti pregatit sa bagi bani in ea ia-ti una cat mai ieftina sa iti ramana bani de intretinere. e46 nu este cea mai fiabila masina, si nici pe departe o masina ieftin de intretinut de asta bugetul de intretinere dupa cumparare este ceva f important.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.