Jump to content

de la cine iau certificat fiscal fiscal!


mdlin

Recommended Posts

buna ziua!

am cumparat acum o saptamana o masina de la un baiat de la timisoara. am vb la telefon am mers am vazut masina mi-a placut am dat banu am luat actele, masina si cand sa imi trec masina pe numele meu in valcea surpriza! nu aveam certificat fiscal de la cel din timis. mentionez ca masina a avut mai multi proprietari (trei) numai ca in cartea masinii e trecut numai primul ceilalti avand numai contracte ce vanzare cumparare facute la notar! ideea este ca proprietarul din carte cand a vandut masina primului cumparator a scos masina de la fisc si urmatorii proprietari nu am mai inregistrat-o la iei la fisc. Acum io ce trebuie sa fac, de la cine imi trebuie certificat fiscal sa pot trece masina pe numele meu? mentionez si faprul ca am fiscalul pe care la scos proprietarul cand a vandut masina adica in 2009:) !

Link to comment
Share on other sites

Suna-l pe cel din Timisoara si intreaba-l de fiscal...

 

Masina e inmatriculata in Romania ?

 

Daca da, nu credca vrea careva sa mai plateasca impozit la masina si alte amenzi...

 

Sau poate e furata...

 

Aici in Timisoara ( sunt de aici ) se elibereaza de pe o zi pe alta fiscalul din cate stiu. Practic e radierea masinii de pe numele lui.

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Suna-l pe cel din Timisoara si intreaba-l de fiscal...

 

Masina e inmatriculata in Romania ?

 

Daca da, nu credca vrea careva sa mai plateasca impozit la masina si alte amenzi...

 

Sau poate e furata...

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

 

 

 

da masina e inmatriculata in ro cel din timisoara zice ca a nu mai poate scoate alt fiscal pt ca a scos fiscal pe baza CVC cu del de al doilea cumparator

Link to comment
Share on other sites

Pai masina e inmatriculata pe numele lui ?

 

Daca e pe numele lui se poate scoate fiscalul. Fiscalul se scoate cand vinzi masina. Cand el a cumparat masina, cel de la care a cumparat-o a scos fiscalul, nu el.

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Link to comment
Share on other sites

masina asta a fost la 3 proprietari dar numai primul e trecu in carte si dupa ce a trecut pe la ceilalti doi proprietari a ajuns din nou la asta din carte :) si asta zice ca nu poate scoate fiscal :) ca masina nu mai figureaza pe iel la primarie din 2009 !

 

proprietarul din carte zice ca masina nu figureaza pe numele lui la fisc pt ca a radiato in baza CVC cu al 2-lea iar al doilea si al treilea nu am mai trecu masina la iei la fisc

Link to comment
Share on other sites

Acuma am citit mai atent ce ai zis...

 

Practic pe carte e trecut primul proprietar din Romania care a si inmatriculat-o, si urmatorii proprietari n-au mai trecut masina pe ei...

 

Trebuia sa fi atent la fiscal, nu stiu ce proceduri trebuie sa urmezi, da credca is destul de comicate si se lasa cu bani aruncati...

 

Nu poate sa scoata un duplicat ? Intereseazate

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Pai masina e inmatriculata pe numele lui ?

 

Daca e pe numele lui se poate scoate fiscalul. Fiscalul se scoate cand vinzi masina. Cand el a cumparat masina, cel de la care a cumparat-o a scos fiscalul, nu el.

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

 

 

Ce enervanta e aia cu tapatalk cu oamenii ce stiu..lula mea. Sterge-o ca e aiurea rau.

 

Sending from my vw passat using clutch devices

Link to comment
Share on other sites

Intereseaza-te de un duplicat daca poate sa scoata.

 

Ps: am mai zis ca ii din cauza programului tapatalk de pe iphone, n-am gasit sa scot...motto pot sa-l scot :p

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Link to comment
Share on other sites

Deci treaba e simpla, trebuie platita diferenta din 2009 pana la zi, mai ales ca asta e si proprietarul care a radiat-o atunci, daca vrei sa fii pe numele tau cu actele in regula (informatia asta am primit-o si eu, posibil sa nu fie 100% corecta).

 

Sau poti merge ca ceilalti doi, doar cu contractul, netrecuta pe nume, pt impozit samd. E motor mare, peste 2000cmc? Ca atunci trebuie lasati multi bani.

Link to comment
Share on other sites

Pai si numere cum isi ia ? Poate sa isi ieie daca nu ii inscrisa ? Ia de 3 ori rosii si dupaia ? Sau merge cu numerele alea ? Aiurea treaba asta...sa platesti dupa altii, doar masina a fost radiata...cine stie ce amenzi mai descoperi de platit...

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Deci treaba e simpla, trebuie platita diferenta din 2009 pana la zi, mai ales ca asta e si proprietarul care a radiat-o atunci, daca vrei sa fii pe numele tau cu actele in regula (informatia asta am primit-o si eu, posibil sa nu fie 100% corecta).

 

Sau poti merge ca ceilalti doi, doar cu contractul, netrecuta pe nume, pt impozit samd. E motor mare, peste 2000cmc? Ca atunci trebuie lasati multi bani.

 

motorul e de 1665. dar am intrebat la mine la fisc si a zis "aia" ca nu si daca vreau sa platesc io diferenta nu pot plati fara un fiscal valabil!

Link to comment
Share on other sites

Nu ii asa trist...ii cam in jur de 70-100 ron pe an impozitu' la capacitatea aia...depinde daca a avut amenzi de radare sau altele pe masina respectiva...si sunt neplatite

 

Pana in 2009 nu a avut deaia l-a si putut scoate...dar din 2009-2012...

 

Uite asa ajungem pe la Bulgari...nasol

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

da proprietarul din carte nu poate sa isi treaca masina inapoi la fisc si apoi sa imi dea fiscal?? sau cum asi putea face ?

( daca scot unu la imprimanta :)) lafel ca cel pe care il am din 2009 :) dar sa ii modific anul :p

 

de platit e in jur de 700 de lei dar nu pot plati eu chiar daca vreau! nu pot plati decat daca proprietaru asta din carte imi da fiscal, cea ce nu se poate din moment ce masina e radiata de el de la fisc in baza CVC. Dar ma gandesc ceilalti doi avand CVC la notar, masina nu trebuia sa se ia automat in vedere la fisc pt urmatorul cumparator dim moment ce asta a radiato de la iel de la primarie ?

 

Nu ii asa trist...ii cam in jur de 70-100 ron pe an impozitu' la capacitatea aia...depinde daca a avut amenzi de radare sau altele pe masina respectiva...si sunt neplatite

 

Pana in 2009 nu a avut deaia l-a si putut scoate...dar din 2009-2012...

 

Uite asa ajungem pe la Bulgari...nasol

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

 

masina e inmatriculata pe TM nu vreau sa o imn. pe BG :))

Link to comment
Share on other sites

Eu totusi cred ca daca merge proprietarul acolo poate scoate un duplicat, sau i foaie ceva...trebuie sa fie o metoda ceva.

 

Mergi si intreaba la primarie/consiliu, explicale situatia de fata sa iti exlice ce trebuie sa faci. Ar trebui sa aibe un raspuns.

 

Masina exista in baza de date cu data radierii, nu poti falsifica actul respectiv :(

 

700 de lei ? Cu penalizari ? Sau ce include suma, ti-au zis ? Pai eu la motor de 2000 platesc 140 anual

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Nu, tu tre sa o declari la primarie. Nu notarul.

 

Dar nu inteleg un lucru, nu ai fiscal de la ultimul proprietar in carte? Daca da, cu ala tre sa mergi, si vezi ce e de facut.

poi io am fiscalul ala pe care la scos iel in 2009 dar nu e valabil are numai o luna valabilitate si nuci cu ala nu pot plati diferenta aia de bani ca imi trebuie valabil si din cate imi dau seama nu are cine sa imi dea :))

Link to comment
Share on other sites

Mergi la primarie, cel mai sigur...noi ne dam cu parerea din auzite, patite mai putin.

 

Ia actele si explicale problema, si ce poti face in situatia data.

 

PS: pe viitor invatatura de mine cu fiscalul, chiar daca nu se elibera pe loc, trebuia sa mergi cu el la primarie sa vezi ce datorii are pe masina asta si atunci aflai situatia. Si ti-l dadea a doua zi.

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

proprietaru din carte a zis ca ma ajuta cum placere numai ca nu poate :) adica a fost la primarie si aia a zis ca nu poate sa ii dea alt fiscal iar la mine la primarie "astea" sunt praf nu stiu pe ce lume traiesc :) nu ma lasa sa platesc diferenta fara un certificat fiscal valabil oare daca il sun pe ala la TM si ii zic sa mearga sa isi inregistreze masina la primarie din nou din 2009 pana cand mia vandut-o mie se poate ? sa imi dea fiscal si cat timp ar dura cate zile ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.