Jump to content

E31 biturbo 500+cp


V12inside

Recommended Posts

Acum ceva timp vroiam sa-l vand daca primeam o oferta decenta, ma bucur ca nu am primit. Motorul e deja upgradat dar urmeaza ceva mai radical, adica turbo si alte modoficari, in special reducerea greutati. O sa postez cam rar deoarece nu prea am timp sa stau pe net dar voi posta cand e cazul. Deocamdata o pregatesc pt un paint cool nu ceva flash. In paralel lucrez si la motor mai am unul in afara celui de pe masina si pe acela il voi modifica. Deocamdata am terminat galeriile pt turbo si chiulasele. Supapele sunt marite,admisiile oglinda. Voi fi oarecum mai secretos cu acest proiect, nu voi pune poze cu toate componentele decat spre sfarsit si cu detaliile voi fi cam zgarcit, am motivele mele sper sa nu fie cu suparare. Aici sunt chiulasele before si after.

Inca ceva...pt neavizatii atotstiutori, totul este bine gandit si nu sunt la primul proiect de acest fel asa ca unele comentarii gen motoru asta nu suporta turbo ca am citit yo pe net sau trebuie ungere pe scurgere sa nu se rupa in supapa...vor fi luate doar ca up-uri (cu toate ca nu suntem la mica publicitate) :blink:

post-3149-1167941910_thumb.jpg

post-3149-1167941929_thumb.jpg

post-3149-1167942060_thumb.jpg

post-3149-1167942074_thumb.jpg

Edited by V12inside
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bafta in upgradare.

de curiozitate unde folosesti atitia cai putere?

ai vreun angajament ceva?

mi se par prea multi pt ceea ce poti face cu ea!

oricum esti tare chiar daca am facut un comentariu aiurea(si mie mi-ar place dar nu stiu unde i-as folosi).

173604[/snapback]

Unde ii folosesc si pe cei actuali, adevarul e ca nu prea o sa-i folosesc decat la anunmite evenimente, e31 e un grand tourer as vrea sa o aduc spre termenul de supercar si sincer e pacat ca o astfel de masina are un timp 0-100km/h de peste 6 sec.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

nu inteleg de ce topicul asta e la modele retro? cumva e31 este deja un model retro?sau nu mai stiu eu ce serie de BMW are codul de caroserie e31... cumva seria 8?

173975[/snapback]

Modele Retro

Aici puteti discuta despre orice modele care nu se incadreaza in celelalte forumuri. Cum ar fi Interceptorul.

Nu e chiar retro dar nu exista un thread pe main cu seria 8 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aici sunt niste poze cu capota modificata, a fost gandita nu pt estetica ci pur si simplu pt functionalitate. Prizele incep chiar in locul dintre radiator si motor ajutand la evacuarea unei parti din aerul cald care altfel ar ajunge chiar peste galeriile de admisie, in proba practica rezultatele au fost chiar peste asteptarile mele.

post-3149-1169160804_thumb.jpg

post-3149-1169160836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cateva poze noi...ieri am stat toata noapte la garaj sa termin vopsitul din pacate am uitat camera asa ca pozele sunt facute cu tel :blink: culoarea este o combinatie proprie, unele ingrediente folosite sunt greu de inchipuit dar...as long as it works, why not...:), e un negru satin care in lumina bate spre un gri carbon f. inchis, dungile gri cu outline rosu. Acum este mata si urmeaza lacuirea (sau nu), dilema mea este ca arata destul de...bestie asa mata insa e mult mai pretentios de intretinut, mai ales dupa spalari etc. O sa revin cu poze mai clare.

post-3149-1170996900_thumb.jpg

post-3149-1170997060_thumb.jpg

post-3149-1170997089_thumb.jpg

post-3149-1170997177_thumb.jpg

post-3149-1170997215_thumb.jpg

post-3149-1170997239_thumb.jpg

post-3149-1170997425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cateva poze noi...ieri am stat toata noapte la garaj sa termin vopsitul din pacate am uitat camera asa ca pozele sunt facute cu tel :blink: culoarea este o combinatie proprie, unele ingrediente folosite sunt greu de inchipuit dar...as long as it works, why not...:), e un negru satin care in lumina bate spre un gri carbon f. inchis, dungile gri cu outline rosu. Acum este mata si urmeaza lacuirea (sau nu), dilema mea este ca arata destul de...bestie asa mata insa e mult mai pretentios de intretinut, mai ales dupa spalari etc. O sa revin cu poze mai clare.

190791[/snapback]

 

Arata super bine culoare mata. Las-o asa o sa fie mai deosebita.

 

Asteptam si niste poze mai clare :)

 

Bafta in continuare

Link to comment
Share on other sites

si cum rezolvi cu scaderea greutatii...? ramforsare ?scaune momo sport? capota carbon? caci teoretic cresti greutatea cand faci tot felul de modificari , apropo franele? de care vor fi? ca banuiesc ca vin si alea schimbate nu?

190976[/snapback]

Capota, aripi, scaune (doar pt evenimente) si eventual si fetele de usi dar chestia cu greutatea o mai amin putin, franele sunt deja destul de eficiente pt greutatea actuala a masini, discurile sunt ATE-uri cu fante, probabil voi schimba la un momente dat si etrieri. Maine ma apuc sa montez stopuri, chedere si ornamente care au fost demontate pt vopsire. Apropo am lacuit-o, nu prea sunt sigur de rezultat dar vad maine :blink:, mat arata super insa se pateaza de la apa si se curata f greu si nu vreau sa fac compromisuri.post-3149-1171058403_thumb.jpg

Edited by V12inside
Link to comment
Share on other sites

tot respectul pt. proiectul asta....bafta in continuare.

191813[/snapback]

din pacate merge cam incet pt ca sunt cam la limitia cu bugetul, adica trebuie sa produc ce bag in ea, oricum am avantajul ca e vorba doar de materiale mana de lucru e proprie pt ca se stie 'if you want it done right, do it yourself' in fine...niste poze cu ea lucioasa :blink: promit sa pun poze facute la o rezolutie mai buna zilele astea cu totul montat pe ea.

post-3149-1171231684_thumb.jpg

post-3149-1171231703_thumb.jpg

post-3149-1171231721_thumb.jpg

post-3149-1171231770_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

daca peste axa cu came simpla pot trece,nu pot trece totusi peste cele 2 supape pe cilindru.Mai ales e un v12 care va avea de suferit un pic din cauza asta,mai ales la urcarea in ture.

bafta si succese!apreciez

Link to comment
Share on other sites

daca peste axa cu came simpla pot trece,nu pot trece totusi peste cele 2 supape pe cilindru.Mai ales e un v12 care va avea de suferit un pic din cauza asta,mai ales la urcarea in ture.

bafta si succese!apreciez

192918[/snapback]

ar fi fost cool 4 supape insa cu supraalimentare se vor compensa multe, cine spune ca axele sunt simple? :blink: sau te referi la vanos? nu ma deranjeaza lucrul asta, de urcat in ture urca f bine chiar si in stadiul actual pot cita un prieten..."ba esti nebun...cum se tureaza...zici ca e 'motor' " si respectivul are activitate tot in domeniul auto deci nu e chiar afon. Pare un motor greoi dar sa stii ca nu e deloc asa. Normal ca se putea scoate mai mult din el vezi Mclaren F1, insa intentia celor de la BMW a fost sa vanda cat mai multe masini nu doar cateva. Cui nu i-ar fi placut sa detina asa ceva,post-3149-1171467117_thumb.jpg dar cati si-ar fi permis oare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.