Jump to content

Miros ambreiaj


Andrei Kun

Recommended Posts

Salut.Azi am umblat putin prin oras cu masina si a trebuit sa dai cam 20-30 de m cu spatele si in panta.Ideea e ca am turat putin motorul pt ca era destul de abrupt iar la un moment dat s-a simtit un miros foarte urat si am simtit pedala de ambreiaj mult mult mai moale.Am intors cumva masina cu fata iar ambreiajul incepea sa prinda destul de jos si destul de greu.Am oprit motorul si am lasat masina acolo

 

S-o fi dus de tot discul de ambreiaj? Mirosul venea de la discul de ambreiaj.Ideea e cam am si turat putin motorul cand ambreiajul era patinat.M-am speriat pt ca e prima oara cand patesc asa.Stiu ca discul nu se duce asa usor... si sper sa isi fi revenit masina daca am lasat-o asa.

Link to comment
Share on other sites

 

 

PS:ambreiajul nu se patineaza ,exista un interval mic de frictiune cat sa permita inaintarea apoi se elibereaza complet.

 

 

E amuzant ca la interese zici ca ai racing, dar la starturile de la 0, sunt doua metode de a folosi ambreiajul:

 

1. Prin patinare, pentru un control al aderentei

2. Prin eliberarea brusca.

 

 

Ca o nota universala, incep sa cred ca locul asta este mediocru. Numai intrebari barbare, de genul ce motor am pe masina ca am facut pariu cu x.

Am cautat un topic tehnic, in care sa gasesc ceva tehnic. Cred ca este tare bine ascuns.

 

Voi cum progresati ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai ai patinat ambreiajul si de acolo si mirosul specific.

 

Va trebuie sa-l inlocuiesti in curand, :thumbsup:

 

PS:ambreiajul nu se patineaza ,exista un interval mic de frictiune cat sa permita inaintarea apoi se elibereaza complet.

 

 

Asta sau folosire defectuasa, gen neeliberat complet.

Link to comment
Share on other sites

 

Ca o nota universala, incep sa cred ca locul asta este mediocru. Numai intrebari barbare, de genul ce motor am pe masina ca am facut pariu cu x.

Am cautat un topic tehnic, in care sa gasesc ceva tehnic. Cred ca este tare bine ascuns.

 

Voi cum progresati ?

 

Nu este problema acestui forum in particular ci mai degraba a tuturor forumurilor romanesti. Se stie ca orice roman se pricepe la masini, fotbal si femei si nu se va da da in laturi sa discute despre oricare dintre subiecte. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu este problema acestui forum in particular ci mai degraba a tuturor forumurilor romanesti. Se stie ca orice roman se pricepe la masini, fotbal si femei si nu se va da da in laturi sa discute despre oricare dintre subiecte. :thumbsup:

 

ai uitat sa zici politica!!!

Edited by manolica1
Link to comment
Share on other sites

Dupa primii 2-3 metrii trebuia sa eliberezi total ambreiajul..mai ales daca era panta,cum sa-l derapezi 20-30 de metri??:o Eu zic ca nu s-a dus de tot doar de la o faza de asta..doar daca a fost cu repeat :)). Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.