Jump to content

535d cu m pachet sau faral?


amarius

Recommended Posts

Salut!

 

Vreau sa imi iau o 535d combi (2008) si am gasit 2 masini aprox la fel (pret, km, dotari.); diferenta este ca una are M pachet (jante de 18 cu gume inaltime 45) si alta nu (jante de 17 cu gume inaltime 55) .

Lucru care imi este neclar referitor la M pachet este la partea de suspensii:

- masina are garda la sol mai mica fata de cea cu suspensii normale?

- este suspensia tip M mai sensibila decat cealalta?

- confortul la drum lung este afectat? (drum lung in Romania!!!)

 

Note. Mentionez ca masina va fi folosita pentru delegatii in Romania (75%)(care uneori includ si tronsoane de drum mai rau) si pentru excursii (25%) in timpul liber (merg la schi, la pescuit, la catarat, altele de genul asta). Pe an fac aprox 55000km (medie pe ultimii 5 ani. Ca si comportament la volan, nu conduc ca un nebun dar nici nu dorm pe sosea (ca asa-i slujba asta de vanzari).

 

Pe scurt (si luand in considerare cele de mai sus) : cu M pachet sau fara?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal as merge pe varianta cu M Pachet deoarece arata mai bine, este mai stabila... Eu am avut varianta fara M pachet si tot asa jante pe 17, era cam barca pe curbe, nu statea asa bine comparativ cu una cu suspensie M.

 

Apropo, jantele pe 18 de M sunt mai late decat cele pe 17 deci, inca un plus la stabilitate.

 

Daca totusi te deranjeaza foarte tare rigiditatea unei masini, iti recomand varianta cealalta care este mai comfortabila, dar care nu-ti va permite sa fugi asa tare pe curbe.

Link to comment
Share on other sites

Lucru care imi este neclar referitor la M pachet este la partea de suspensii:

- masina are garda la sol mai mica fata de cea cu suspensii normale?

- este suspensia tip M mai sensibila decat cealalta?

- confortul la drum lung este afectat? (drum lung in Romania!!!)

 

1. Da. Garda la sol este mai mica

 

2. Da. Eu o am impreuna cu anvelope RFT si a tinut cam 60k km. De atunci schimb anual piese la ea. De mers, am mers rar pe drumuri rele. Am preferat intotdeauna sa ocolesc decat sa bag masina pe drum rau.

 

3. Este rau la drum lung pe drum denivelat. Acum daca ma urc intr-o masina cu suspensii normale mi se pare ca plutesc.

 

Legat de varianta pe 17". Daca inlocuiesti anvelope pe 18" RFT cu altele pe 17" RFT, nu este mare diferenta la confort.

 

Pentru mine este Ok pentru ca majoritatea drumurilor pe care le fac sunt bune acum iar autostrada prin UE este la aprox 70 de km de mine. Insa dstul de probabil, viitoarea masina va avea alte suspensii.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am suspensie M si nu ma pot impaca (virgula) cu rigiditatea ei.

Te sfatuiesc sa alegi o suspensie standard, mai ales la noi. Daca e in stare buna, nu se va balansa. Am condus si E60 cu suspensie standard si nu era de speriat. Eu n-am simtit decat ca pluteam. Nu se balansa, nu se inclina.

Link to comment
Share on other sites

Poate sunt subiectiv, am e60 cu suspensie m si jante pe 18 cu gume normale, si sunt foarte multumit de comportamentul masinii.

Am avut 17 cu RFT, si mi se pare mai ok configuratia actuala.

Maine as trece la 19 sau 20, asta poate si datorita faptului ca nu fac km multi( undeva maxim la 2500km/an).

Edited by kathalin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.