Jump to content

momente cand pierde din putere


Recommended Posts

salutare.astazi in timp ce veneam de la servici am simtit o lipsa de putere,adica eram in treapta a doua 1500rpm si am vrut sa urc pana la 2500 dar foarte greu,adica aveam impresia ca imi tine cineva masina din spate...am luat piciorul de pe pedala si apoi am accelerat-o normal fara nici o problema...buun zic eu si plec mai departe 5km, dupa care iar aceasi faza .am observat ca daca merg mai subturata cu ea pana in 2000rpm si vreau sa o accelerez mai brusc imi face figura asta,dar nu mereu...din 20 de incercari una imi face figura cu lipsa puteri...turbuina am schimbat-o acum 10.000 km originala mitsubishi,filtrele si uleiul .egr curatat acum doua luni(preventiv).acum pe seara am aruncat un ochi pe la furtunaraia de la egr si turbo dar nu am vazut nimic suspect.ce ar putea fi? ssa imi fac griji in legatura cu problema asta?
Link to comment
Share on other sites

cand am, curatat-o ultima oara ( doua luni in urma) functiona perfect egr-ul...am mai citit pe net si unii spun ca ar fi din injectoare,in special cel cu fir ....sper sa fi fost ceva minor,poate motorina(omv) bagata cu cateva minute inainte sa faca asa.

 

Cred ca tu ai curatat supapa egr... electrovalva e cu totul altceva. S-a mai discutat oricum, foloseste functia "search"

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tu ai curatat supapa egr... electrovalva e cu totul altceva. S-a mai discutat oricum, foloseste functia "search"

 

ai dreptate.eu am curatat supapa egr care este prinsa in patru suruburi de galeria de admisie...acum cateva saptamani am schimbat bujiile si releul si cu ocazia asta am curatat egr-ul si galeria de admisie,care nu avea asa depuneri cum ma asteptam.astazi am facut 50km in oras si mi-a facut doar o data figura, atunci cand am schimbat din viteza in I in a II la 1800rpm...am sa ma uit sa vad unde este aceasta electrovalva ...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa intamplat dar problema a disparut singura...am alimentat de la alt peco si i-am dat putina talpa pe autostrada, sambata seara si de atunci no problem.....sper sa nu mai faca figura...eu cred ca am bagat motorina mai proasta ptr ca atunci cand am alimentat ,vineri seara venise cisterna sa alimenteze statia peco....
Link to comment
Share on other sites

cam asa am patit si eu, la un momentdat (130-140km/h) pierdea din putere (alimentasem cu motorina "mai proasta"). Dupa 2 sapt facea la fel chiar si cu motorina ok. am fost la un mecanic si mi-a gasit injectorul cu fir bulit.

Preventiv poti da galeria jos si sa verifici injectorul (firul sa nu fie intrerupt sau sa nu fie arsa rezistenta)

Link to comment
Share on other sites

cam asa am patit si eu, la un momentdat (130-140km/h) pierdea din putere (alimentasem cu motorina "mai proasta"). Dupa 2 sapt facea la fel chiar si cu motorina ok. am fost la un mecanic si mi-a gasit injectorul cu fir bulit.

Preventiv poti da galeria jos si sa verifici injectorul (firul sa nu fie intrerupt sau sa nu fie arsa rezistenta)

 

cum poti verifica injectorul cu fir sau aceasta rezistenta?

Link to comment
Share on other sites

Masina lui cristy7610, e90, nu are injector cu fir asa cum are motorul m47, cel de 1951cm3.

La injectorul cu fir se masoara impedanta cu ohmetru si trebuie sa se incadreze intre 80-120ohmi.

 

scuze, am crezut ca ii e46, nu am observat...:D

Edited by mas12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.