Jump to content

Dashboard traffic camera/camera video pe bord


Recommended Posts

am vazut si eu cateva in trafic pe bord la alte masini... mi se apre o idee super buna si utila!... dar din pacate nu detin inca asa ceva ca sa va pot spune mai multe.... astept si eu pareri de al cei care au utilizat.. multumesc Edited by racex
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Pana la urma mi-am achizitionat o chinezarie CARCAM GS5000 de la un magazin online de la noi,cea mai ieftina care am gasit-o cu gps si g shock sensor (400 lei).Modalitatea de prindere de parbriz m-a dezamagit,calitatea filmarilor inca ii umblu prin setari sa vad care e cea mai potrivita.Sint multe clipuri pe youtube cu GS5000 sa va faceti o idee.Alta buba la ea ar fi ca arata viteza in MPH nu in KM/h :(

Dar acum partea care m-a impresionat:folosind un softulet,incarc filmul in el si arata cu google map exact pe unde am mers in timp ce vizionez filmul.Deasemea sint si 2 grafice interesante,unul arata variatia vitezei cu "spikeuri" de top speed si celalat valorile G-force in curbe :w00t:

Iata un screen-shot cu programelul incarcat cu o filmare intre Caransebes si Resita,poate stiti drumul:

 

http://img202.imageshack.us/img202/6619/screennbg.jpg

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Ai dat prea multi bani pe ea. Daca ai fi cautat mai bine, o gaseai mai ieftina.

Si cumva se poate seta in km/h.

 

LE: La asta ii apare km/h:

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dwCOKt14b6E

 

LE2: http://www.ebay.com/itm/GS5000-1-5-TFT-LCD-Full-HD-1080P-Night-Vision-Car-DVR-GPS-Logger-G-Sensor-/360595213520?pt=US_Video_In_Dash_Units_w_GPS&hash=item53f5264cd0 Aici era 80$ + free shipping in Romania :D

 

LE3: La banii aia luai versiunea inbunatatita (GS8000) si tot iti mai ramaneau:

http://www.ebay.com/itm/GS8000-HD-1080P-Car-DVR-Car-Video-Recorder-Night-Vision-Dash-Camcorder-With-GPS-/171005252527?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27d0b513af

 

LE4: Din ce am gasit pe forumuri, cica nu se poate seta din meniu km/h sau mph. Eventual prin update de firmware. Si la unii au venit setate pe km/h la unii mph. La noroc.

 

Ehh..acum ce sa zic. Sa o folosesti cu placere si iti doresc sa capturezi cu ea doar peisaje frumoase.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Durerea e ca sint multe fake-uri care arata identic se numesc identic,dar nu le merg de fapt gps ul,sau au alte bube.Asa am luat-o de la noi din tara,nu mergea o dadeam inapoi imediat.Cu MPH am inteles ca trebuie sa rescriu firmwareul camerei cu o versiune mai veche(aia veche e in km/h,asta noua e in mph).Mai bine stau cuminte :)

 

 

Mersi de urari!

Link to comment
Share on other sites

Legat de firmware, si eu iti recomand sa ii dai pace. Daca merge ok camera, lasa-o asa cu mph.

 

Legat de fake-uri, asta chiar ar fi tare. Sa se faca fake la o chinezarie.

 

Oricum, din ce filmulete am vazut pe Youtube, e chiar ok camera. Si pe mine ma tenteaza.

Link to comment
Share on other sites

@Myx, merge sa faci un montaj finut, cu o camera mini (nu neaparat HD) ascunsaa frumos in oglinda retrovizoare (cei care au senzor sun avantajati - au si alimentarea la indemana, plus orificiul deja existent) + un miniDVR (alimentat la 12V) ascuns in torpedo de ex,. pe care sa le poti folosi doar cand doresti

 

http://www.bimmerboard.com/members/q/original/BMW%20Auto%20Dim%20EC%20Mirror%20Rear%20Ambient%20Light%20Sensor.jpg

Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru avantajos in afara filmarii poate fi inregistrarea vitezei de mers....asta daca va trebui sa dovedesti ceva vreodata,dar totodata poate fi si un dezavantaj. Adica sa ai o viteza prea mare unde nu trebuie, sa inregistrezi vreun incident si sa fi luat tu la intrebari sau considerat vinovat. Pt asta am cumparat o camera simpla, am gasit-o foarte ieftina si sunt multumit de ea. Nu ma asteptam la mare lucru insa pt 100 lei, camera face toti banii. In plus are si baterie gen Nokia care tine destul de mult.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e bine sa postez link-ul firmei aici insa camera este DVR HD 720p, are si ceva leduri de vedere pe timp de noapte care nu cred ca sunt foarte eficiente( nu le-am incercat). In schimb ea filmeaza bine, are display si inregistrare ciclica. E ok.

 

Trimit PM.

Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru avantajos in afara filmarii poate fi inregistrarea vitezei de mers....asta daca va trebui sa dovedesti ceva vreodata,dar totodata poate fi si un dezavantaj. Adica sa ai o viteza prea mare unde nu trebuie, sa inregistrezi vreun incident si sa fi luat tu la intrebari sau considerat vinovat. Pt asta am cumparat o camera simpla, am gasit-o foarte ieftina si sunt multumit de ea. Nu ma asteptam la mare lucru insa pt 100 lei, camera face toti banii. In plus are si baterie gen Nokia care tine destul de mult.

 

Un prieten de al meu si-a luat camera de care zici in acelasi timp cu mine.Le-am montat pe amindoua intr-o masina si le-am testat;prinderea in parbriz e mai buna la a ta,foarte practica.In schimb calitatea imaginii e net inferioara in sensul de a distinge numerele de inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

@Myx, merge sa faci un montaj finut, cu o camera mini (nu neaparat HD) ascunsaa frumos in oglinda retrovizoare (cei care au senzor sun avantajati - au si alimentarea la indemana, plus orificiul deja existent) + un miniDVR (alimentat la 12V) ascuns in torpedo de ex,. pe care sa le poti folosi doar cand doresti

 

http://www.bimmerboard.com/members/q/original/BMW%20Auto%20Dim%20EC%20Mirror%20Rear%20Ambient%20Light%20Sensor.jpg

 

 

Ceva similar am eu montat pe E93, voi face maine cateva poze si o descriere a sistemului.

Am folosit o camera normala de supraveghere care merge la 12v si are format pinhole de rezolutie mare, montata deasupra oglinzii in tapiteria de plafon, si conectata la un DVR cu sdcard montat in torpedou.

DVR-ul se poate seta sa inregistreze automat cand detecteaza miscare, deci practic intra in REC cand pleci de pe loc. Nu are GPS, nu afiseaza viteza doar data si ora. AM optat pentru aceasta varianta pentru calitatea imaginii care este foarte buna.

 

Promit sa revin cu poze.

Link to comment
Share on other sites

Ceva similar am eu montat pe E93, voi face maine cateva poze si o descriere a sistemului.

Am folosit o camera normala de supraveghere care merge la 12v si are format pinhole de rezolutie mare, montata deasupra oglinzii in tapiteria de plafon, si conectata la un DVR cu sdcard montat in torpedou.

DVR-ul se poate seta sa inregistreze automat cand detecteaza miscare, deci practic intra in REC cand pleci de pe loc. Nu are GPS, nu afiseaza viteza doar data si ora. AM optat pentru aceasta varianta pentru calitatea imaginii care este foarte buna.

 

Promit sa revin cu poze.

 

sa ne spui si cam care au fost costurile . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Un prieten de al meu si-a luat camera de care zici in acelasi timp cu mine.Le-am montat pe amindoua intr-o masina si le-am testat;prinderea in parbriz e mai buna la a ta,foarte practica.In schimb calitatea imaginii e net inferioara in sensul de a distinge numerele de inmatriculare.

 

Intr-adevar prinderea la parbriz este buna......nu a cazut nici macar o data. Despre calitatea nu contest insa la o anumita distanta, pe stop cadru, numerele se vad suficient pt a putea fi citite. Nici pretentiile nu pot fi mari la cat a costat.rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei cu telefoane cu android recomand urmatoarea aplicatie: http://www.dailyroads.com/voyager.php

Softul e free, poate face filme HD, e foarte customizabil. Interesant este faptul ca softul poate genera un fisier tip subtitrare care contine informatii legate de data, ora, coordonate gps, altitudine si viteza pe toata durata inregistrarii.

 

Am fcut si un video demo (mi-a tremurat telefonul din cauza suportului, care e unul dintre cele mai ieftine).

http://www.youtube.com/watch?v=qid4Rn583ak&list=UUoQ7ZWx9Pga2fNmBaJagwVg&index=2

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

mvpaul, ai putea totusi sa pui un link ? nu cred ca o sa zica nimeni nimic si in plus sunt destul de multi interesati sa cumpere o astfel de camera low-budget

 

Sigur ca voi putea. Acum sunt plecat insa cum voi ajunge in fata calculatorului, voi posta linkul. Tot acolo veti gasi si cele mai ieftine leduri de pe piata. Cele canbus sunt incercate de mine si merg perfect.

 

Daca nu e permis, pana voi posta linkul, sper ca un moderator sa ma atentioneze aici. Daca va fi asa, iti voi trimite linkul prin PM.

Link to comment
Share on other sites

Dupa citeva zile de cind o folosesc ma declar foarte multumit de chinezaria asta,am incercat iesirea hdmi pe un LCD de 94cm si se vad poza filmarile full hd.Am urcat citeva exemple de cum filmeaza pe youtube in diferite conditii meteo(setati pe HD):

 

 

ploaie torentiala pe valea oltului:

 

Edited by catacfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa citeva zile de cind o folosesc ma declar foarte multumit de chinezaria asta,am incercat iesirea hdmi pe un LCD de 94cm si se vad poza filmarile full hd.Am urcat citeva exemple de cum filmeaza pe youtube in diferite conditii meteo(setati pe HD):

 

 

ploaie torentiala pe valea oltului:

 

Foarte tare cat costa una se conecteaza la bricheta sau are acumulatori?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.