Jump to content

temperatura lichidului de racire prea mica


Muresan HeliPilot

Recommended Posts

Nu sunt 100% convins dar mai mult ca sigur vine cu garnituri. Cel mai bine ar fi sa intrebi sa fi 100% sigur.

Mie grozadan mi-a spus ca vine cu garnituri cel original.

 

- ai garnitura care vin pe blocul motor

- una e in interior la termostat, unde vine un furtun,

- iar cealalata e in interiorul unui furtun de pe masina, nefiind pe termostat.

 

Inafara de garnitura 5 la mine celelalte erau bune, dar le-am schimbat preventiv.

 

deci tu ai mers de asta vara cu ea asa sa inteleg?nu i-ai facut deloc bine la motor.se uzeaza prematur , sa nu mai zic de consum care e mai ridicat

 

+1

Link to comment
Share on other sites

deci tu ai mers de asta vara cu ea asa sa inteleg?nu i-ai facut deloc bine la motor.se uzeaza prematur , sa nu mai zic de consum care e mai ridicat

Am masina de 1 an si nu stiam.

 

Nu sunt 100% convins dar mai mult ca sigur vine cu garnituri. Cel mai bine ar fi sa intrebi sa fi 100% sigur.

Mie grozadan mi-a spus ca vine cu garnituri cel original.

 

- ai garnitura care vin pe blocul motor

- una e in interior la termostat, unde vine un furtun,

- iar cealalata e in interiorul unui furtun de pe masina, nefiind pe termostat.

 

Inafara de garnitura 5 la mine celelalte erau bune, dar le-am schimbat preventiv.

 

 

 

+1

Ok asa am sa fac le schimb pe amandoua si o sa intreb de garnituri. Revin dupa ce le schimb. Multumesc de ajutor

Link to comment
Share on other sites

pai despre relanti era vorba ca imi scadea temperatura cu caldura la maxim.in mers totul e ok.in meniul secret intri astfel :

 

tii apasat butonul de resetat km pana iti apare test

dupa ce a aparut ,,test,, apesi pana la pozitia 19 , apoi knd iti apare ,,off, apesi repede pana la pozitia 7.aici iti arata temperatura lichidului de racire

 

 

 

 

nu mai merge cu ea asa ca o nenorocesti.iti recomand sa schimbi ambele termostate.nu sunt o avere.pe cel egr il poti schimb tu singurel

Am incercat cu meniul secret. Am ajuns la 19 apoi la off dupa care la pozitia 7 dar nimic. Arata asa 0000 7.0.

Nici o temperatura nimic. La 7.1 arata 95-96.

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am aceasi problema , acul nu se ridica de la albastru plus ca daca fac un drum mai lung temperatura in masina incepe sa scada si o am la 31 gr la clima , acum marti sunt programat la service dar nu stiu care termostat este dus cel de la motor sau cel de la egr ,

nu stiu pe care sa-l comand ???

Link to comment
Share on other sites

ia-le pe ambele cel mai bine tinand cont ca nu sunt o avere.eu asa am facut , le-am schimbat pe amandoua , si culmea chiar ambele erau defecte.la termostatul principal , adica cel care e pus pe conducta lichid racire , cea mai desa problema este ca se rupe unul sau ambele picioruse , sunt confectionate din plastic si in timp devin casante.
Link to comment
Share on other sites

Salutare , am aceasi problema , acul nu se ridica de la albastru plus ca daca fac un drum mai lung temperatura in masina incepe sa scada si o am la 31 gr la clima , acum marti sunt programat la service dar nu stiu care termostat este dus cel de la motor sau cel de la egr ,

nu stiu pe care sa-l comand ???

Eu sunt in germania si le-am comandat vineri pe amandoua.

Au costat 98 € de la bmw.

Link to comment
Share on other sites

La mine au costat cel de egr 130 ron

de la motor 230 ron

 

Manopera la service pt ambele 160 ron

 

Total 520 ron

 

Sincer nu stiu data e bine sau rau .

 

Se poate sa consume mai mult daca sunt defecte termostatele ca am ceva probleme si cu consumul astazi am facut un test si consuma 11,7 la 100 km

Link to comment
Share on other sites

Salu revin cu problema mea. Ieri am schimbat termostatele , plus aerisirea si acum totul e bn. In dimineata asta in 5 km acul a ajuns pe verticala.

Termostatul EGR era defect ,cand suflam in el trecea aerul, cel principal era bun dar l-am schimbat oricum. Inca ceva cum e mai bine sa fac dimineata pana se incalZeste motorul sa opresc clima , la mine e mereu la 22. Daca as opri clima motorul s-ar incalzi mai repede ?

Multumesc

 

La mine au costat cel de egr 130 ron

de la motor 230 ron

 

Manopera la service pt ambele 160 ron

 

Total 520 ron

 

Sincer nu stiu data e bine sau rau .

 

Se poate sa consume mai mult daca sunt defecte termostatele ca am ceva probleme si cu consumul astazi am facut un test si consuma 11,7 la 100 km

Cred ca e bine. Eu am dat 100 € pe amandoua originale de la bmw. Si am dat 50 € pe manopera plus antigel .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.