Jump to content

consum mare E46,318i


Recommended Posts

Fa consumul la pompa...si gata. Nu iti indica bine.

 

Vi cu consum sub limitele producatorului ( care de altfel tot timpul da cele mai mici consumuri ) si mai mic ca la un diesel.

 

PS: Eu l-am facut la pompa si am o eroare de ~0,3L mai mult fata de cat afiseaza, exact cum ti-au zis baietii mai sus, mergi un numar de km ( 50 sau 100 ) dupa un plin si alimentezi iarasi pana la plin si vezi cat ai bagat.

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai si la pompa, cu valva stricata ti-a luat pe extern 11.5%?

nu am apucat sa fac drumuri mai lungi de 50 km extern in timpul asta ....si consumul de 11,5 pe BC era in conditiile de mers la job...2 km prin oras si 8 afara (deci nu un consum efectiv de oras)

sunt convins ca aerul aspirat suplimentar in amestec la turatii mici din cauza jocului de aprox 1mm in bucsile de la clapeta disa a influentat f tare consumul,eu nu am alta explicatie logica ,plus ca in bord a scazut imediat consumul dupa ce am montat disa reparata la loc

Link to comment
Share on other sites

ok...iti fac poza la stickerul de pe oala de la telescop..stii unde e seria de la bmw...sa vezi ca e abtibildul original din fabrica si masina asa a fost comandata cu culoarea asta de M,in pus are si suspensie Hamann si toba Hamann de la care am actele in original( a fost trecuta prin TUV dupa tuning)....si nici tu nu ai inteles...incercam sa va explic ca valva disa defecta a mareste consumul semnificativ...in fine treaba voastra...daca va "zdrangane" clapeta de la Disa sa va dati asa cu ele...ca daca e BMW tre sa consume o cisterna,nu?

foto ca sa te convingi ca este culorea originala

post-57689-0-38708900-1349081858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

fa un consum plin la plin, pe minim 200 de km, cum vrei tu, urban, mixt etc.. postat bonuri cu data x.. si km in bord si te cred. altfel nu.

Daca e reala treaba, eu zic sa te lasi de ce job ai si sa incepi sa faci turul europei demonstrativ ca nebunul ala de neamt de scotea medii dinalea de 3.5 pe cate 2000 de km..

In alta ordine de idei, da, valva DISA, si tot ce tine de admisie, vacuum etc, daca merg bine, iti cosuma putin, dar nu mai putin decat da producatorul.

Cand sunt defecte consuma mai mult..cu 1-2% la motorul tau,dar masina trebuie sa fie varza adica.. probleme cu vacuum, aer, fals, sonda lambda varza etc.. si atunci poate la cat e motorul tau sa iti haleasca cu 2l mai mult.

 

dar diferenta de 4l ca ai reparat o valva, nu are cum sa apara.

Eu urmaresc si eu consumul la a mea, de la plin la plin, ca asa e la benzinare, o medie marita fara explicatii logice e primul semn ca e ceva in neregula cu motorul.

Dar de aici pana la consumuri mai mici cu 4l la un motor de 1.8.. sa fim seriosi.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Prietene, sincer tu chiar crezi in Mos Craciun :))))

M-am amuzat maxim, 6.8 in oras, acum la modul cel mai sincer stii cum se face consumul la o masina? ti-au zis o gramada de useri ca esti pe langa dar o tii pe a ta, esti magnific

Scoti consum in oras aprox. cat da producatorul in afara!!!!!!!!!!!!!!!

Hai lasa-ne, cat despre culoare ca tot afirmai mai sus ca e originala... 99% nu cred ca a existat vreodata culoarea aia pe un e46 (in afara de M)

PS: sfat prietenesc (ca sa nu isi mai bata colegii degetele in taste degeaba), fa plinul, mergi 100 km DOAR in oras si apoi alimentezi din nou, vei fi surprins ca iti vor intra 11-12 litri pana la plin!

Bafta, multi km fara incidente!

foto ca sa te convingi ca este culoare originala

post-57689-0-30855400-1349090920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

De ce va mai bateti capul...? Toti stim sau putem aproxima corect adevaratele valori de consum pe diferite motorizarii si serii...

Mie imi arata acum 8,6 pe BC, la sfarsit de saptamana am fost la Giurgiu si m-am intors aseara, trafic aproape zero si mers rapid ca sportiv nu pot sa il numesc, sa cred BC-ul? Nu, pentru ca benzina tot am bagat de 200 de lei. Eu nici nu ma mai obosesc sa ma uit la consum in oras, doar cand mai fac iesiri resetez consumul si asta asa doar ca sa il mai "improspatez".

La inceput eram disperat si eu sa schimb sondele lamda s.a. ca imi "consuma mult" si eu habar nu aveam cat consuma masina...eram la un moment dat gata sa segmentez motorul ca imi manca ulei intre schimburi.

 

Asa ca pentru initiatorul topicului, iti urez multi km fara incidente, revizii la timp si mai vorbim peste un an...

Link to comment
Share on other sites

intreb si eu ,asa ca nu ma pricep... jocul la bucsele valvei disa apar asa... brusc ,peste noapte?... nu se fac in timp?... de consum nu spun nimic... am mai spus eu odata... astia cu consum asa mic mergeti doar la vale...

normal ca nu...s-a uzat din ce in ce mai mult pana nu mai inchidea cum trebe...in fine...sunteti voi mai destepti...eu asta am consatat...si reparatia am facut/o cu amicul de la care am luat masina..el a luat-o din germania si s-a dat cu ea 3 saptamani apoi si stia f bine cum a mers..deci nu aveti decat sa ignorati defectul disa ca o posibila cauza a consumului crescut..daca tu crezi ca era normal sa nu mai coboare sub 11,5 ...

Link to comment
Share on other sites

De ce va mai bateti capul...? Toti stim sau putem aproxima corect adevaratele valori de consum pe diferite motorizarii si serii...

Mie imi arata acum 8,6 pe BC, la sfarsit de saptamana am fost la Giurgiu si m-am intors aseara, trafic aproape zero si mers rapid ca sportiv nu pot sa il numesc, sa cred BC-ul? Nu, pentru ca benzina tot am bagat de 200 de lei. Eu nici nu ma mai obosesc sa ma uit la consum in oras, doar cand mai fac iesiri resetez consumul si asta asa doar ca sa il mai "improspatez".

La inceput eram disperat si eu sa schimb sondele lamda s.a. ca imi "consuma mult" si eu habar nu aveam cat consuma masina...eram la un moment dat gata sa segmentez motorul ca imi manca ulei intre schimburi.

 

Asa ca pentru initiatorul topicului, iti urez multi km fara incidente, revizii la timp si mai vorbim peste un an...

+1

@mihaim40...tu chiar nu vrei sa intelegi ca dai un consum mai mic fata de ce da AB ? Aia or fi prosti cand dau datele astea ? Si le dau in cele mia bune conditii de mers cu masina, ceea ce e greu de realizat in Romania mai ales.

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

+1

@mihaim40...tu chiar nu vrei sa intelegi ca dai un consum mai mic fata de ce da AB ? Aia or fi prosti cand dau datele astea ? Si le dau in cele mia bune conditii de mers cu masina, ceea ce e greu de realizat in Romania mai ales.

 

Sent from  New iPad using Tapatalk

+1

PS: masina e "brand new" cand fac ei consumul (deci uzura 0), mihaim40 tu incerci sa ne demonstrezi ca, pe masura ce trec anii consumul scade drastic, cred ca voi tine e46-le inca 10 ani :))) ca sa merg degeaba.

Acum la modul cel mai serios, mihaim40 linistete-te masina ta e f ok sincer, consuma normal, nu inteleg de ce esti nervos cand masina ta e ok! WTF!?

Si daca toti iti zicem ca nu are cum valva vietii sa iti scada cu 5 litri consumul probabil ca nu ne batem "degetele" degeaba.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

pastreaza-ti banii pentru alte lucruri mult mai importante, caci consumul indiferent cat este el , mic sau mare , e o chestie infima pe langa banii care o sa incepi sa ii bagi in masina cu trecerea timpului..bmw-ul nu este o masina care sa te zgarcesti la ea si sa o repari la mitica mecanicu in gradina...daca tot vrei masina cu nume greu nu te zgarcesti la 2litri de carburant si trebuie sa fii pregatit , sa mai schimbi cate ceva ..e masina second-hand totusi...asa ca nu te apuca sa mesteresti la ea caci nu vei rezolva nimic si arunci si banii de pomana!!
Link to comment
Share on other sites

Sincer poate o sa par rautacios dar m-ai omorat cu consumul tau... TOvarasul tau a fost un jmecher si a facut pipilica pe tine... A mers cu masina slow, pe liber si in exterior si apoi ti-a vandut-o tie(desi cred ca nici in halul asta nu avea cum sa consume asa putin) si te-a pacalit ca, consuma 6,5 sau 7 cat te plangi tu. Eu stau in rm valcea, un oras cat de cat liber si nu scad sub 10 prin oras mers frumos:) asa ca nu te mai plange. Sti vorba aia: Cand un om iti zicea ca esti nebun, tu zici ca el e, cand 2 iti zic iti pui un semn de intrebare. Pana acum tie ti-au zis cam multi ca asa consuma masina si tu vi si ne dai gogosi ca noi suntem prosti si benzina noastra dispare din rezervor sau ca masina ta e mai speciala si consuma 7 benzina si 4 aer...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pana la urmä tot nu am priceput care e consumul mare la 318i :).

 

Eu merg aproximativ 30 km zi (5 prin cozi, 25 pe stadä express) si media pe BC imi aratä acum 9.7 % la un 318Ci Automatik 2006 110kw, pun si tempomatul pe unde sunt radare dar sub 9.5 % n-am reusit sä o aduc.

 

Dacä mai e cineva cu 318Ci din 2006, ästa e consum normal ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sincer poate o sa par rautacios dar m-ai omorat cu consumul tau... TOvarasul tau a fost un jmecher si a facut pipilica pe tine... A mers cu masina slow, pe liber si in exterior si apoi ti-a vandut-o tie(desi cred ca nici in halul asta nu avea cum sa consume asa putin) si te-a pacalit ca, consuma 6,5 sau 7 cat te plangi tu. Eu stau in rm valcea, un oras cat de cat liber si nu scad sub 10 prin oras mers frumos:) asa ca nu te mai plange. Sti vorba aia: Cand un om iti zicea ca esti nebun, tu zici ca el e, cand 2 iti zic iti pui un semn de intrebare. Pana acum tie ti-au zis cam multi ca asa consuma masina si tu vi si ne dai gogosi ca noi suntem prosti si benzina noastra dispare din rezervor sau ca masina ta e mai speciala si consuma 7 benzina si 4 aer...

 

Fantastic! Domnul Pipilica atotcunoscator imi place foarte tare rationamentul tau! Cata inteligenta iti trebuie ca sa crezi ca se poate trage tapa unui prieten cu care te vezi zi de zi? Asta e o intrebare simpla pe care trebuia sa ti-o pui inainte de a posta jignirile astea. Sau esti o femeie obosita care a terminat certurile cu vecinele de pe scara blocului si s-a mutat pe forum!

 

Fara suparare eu cred totusi ca cei mai multi bani se duc pe carburant

Link to comment
Share on other sites

nu te mai lua dupa ce spune amicul tau, cum ai putut sa crezi asa ceva totusi :hyper:

 

Mai frate sunteti fantastici!!!!! Numai tape vedeti deci numai tape ati dat si ati luat!!! In momentul asta masina merge bine asa cum mergea cand s-a vandut! Voi nu incercati sa ajutati pe cinava care are o problema ci incercati sa-l convingeti pe respectivul ca e prost de aia are o problema!!!!!

Multumesc userilor care au spus ca din cauza valvei DISA se modifica consumul, din fericire au fost cativa.

Link to comment
Share on other sites

Mai frate sunteti fantastici!!!!! Numai tape vedeti deci numai tape ati dat si ati luat!!! In momentul asta masina merge bine asa cum mergea cand s-a vandut! Voi nu incercati sa ajutati pe cinava care are o problema ci incercati sa-l convingeti pe respectivul ca e prost de aia are o problema!!!!!

Multumesc userilor care au spus ca din cauza valvei DISA se modifica consumul, din fericire au fost cativa.

 

 

si cat consuma?

Link to comment
Share on other sites

si cat consuma?

 

Eu am pus in masina de 200 lei benzina cand pretul era putin sub 60 lei si am facut Timisoara - Turda si reatur.Am mers normal ptr RO 100-120 afara,60-70 in localitate.In oras (Timisoara) cred ca lua in jur de 11 nu am calculat....Este o masina care mi-a placut ! 320 d imi consuma 6-6,5 afara, cam 9 in oras si 7 pe autostrada la 140-150 pe ora! Consumurile sunt normale...exprimarea prietenuli meu este putin gresita sau neinteleasa! Problema este reactia multora care au postat aci aiurea...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare.

 

 

Sunt posesor de E46 318Ci M43 AN 2000. E adevarat in bord imi arata consumul mixt in oras de 8.2. Masina nu are nici un fel de eroare pe tester. Consumul dat de producator este 6.1L / -L / 11.0L / 7.9L (29 mpg) BMW E46 3 Series Coupe 318Ci Engine Technical Data http://www.ultimatespecs.com/car-specs/BMW/4997/BMW-E46-3-Series-Coupe-318Ci.html . Acel 7.9 este consumul mixt iar consumul 11 L este in oras.

Consumul se calculeaza in felul urmator . Cand se aprinde becul de benzina de low level te duci la peco alimentezi 50 ron (de ex) 8.6 L , resetezi trip la 0 km si conduci numai in oras in regim normal. Cand se aprinde becul iar notezi pe hartie cati km ai facut (66 km de ex). Formula e urmatoarea 8.6 / 66 *100 = 13.03

Deci consumul este de 13L in oras.

Succes

Link to comment
Share on other sites

Alarma de low level se poate aprinde diferit la sedan, break si coupe etc . Dupa cum spuneam cand se aprinde low level alarm te duci la primul peco si alimentezi de o suma 50 - 100 ron 300 ron . Pentru un test rapid alimentezi cu 50 ron adica 8.6 litri resetezi trip si conduci numai in oras .Cand se aprinde becul de low level notezi pe hartie cati km ai facut (66 km de ex). Formula e urmatoarea 8.6 / 66 *100 = 13.03

Colegul tu ai dreptate becul se poate aprinde mai devreme/mai tarziu depinde unde mergi cu masina panta/vale. Dar formula de mai sus este simpla si rapida.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.