Jump to content

E90 330i, cauciucuri de iarna


cio74

Recommended Posts

Salut,

 

Locuiesc in UK dar ajung in iarna asta in Romania cu masina, nu pot evita din pacate de data asta. Acum pe masina am 255/35/18 spate si 225/40/18 fata, de vara evident, suspensia sport.

 

In UK nu e legislatia dar in Romania am inteles ca a aparut ca in DE sau AU obligativitatea cauciucurilor de iarna de la 1 Noiembrie. In situatia asta trebuie sa schimb de iarna si eu, cum o sa fie cu 18" pe drumurile din RO la iarna? Ar fi mai bine sa pun 17", clasicile 225/45/17?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

presupun ca E90 330i are aceleasi discuri ca E92 330D. In conditiile astea, merge sa pun jante de 16" ?

 

@cio74, bine ai venit pe forum.

in niciun caz sa nu vi cu 18" si sport iarna, o sa mori. mie mi-e frica acum cu 17" iarna, si eu am tot sport suspensia.

Link to comment
Share on other sites

Asta asa e , sub 8 sau 10 grade sunt mai bune cauciucurile de iarna.

 

daca tot exista topicul asta,

care profil ar fi mai indicat ptr jante pe 17 8j. 225/45 spate si 205/50 pe fata, sau 205/50 pe toate 4.

este vb de un e36 coupe;))rolleyes.gifrolleyes.gifgrin.pnggrin.png acum am 215.45 fata-225.45 spate si totul este ok

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am si eu o intrebare. Am un 320 d 2004 150 cp. Pe stalp dimensiunea minima pentru pneuri este 205/55/16 ( asta am si acum pe masina ). Stiu ca pentru iarna ar fi mai bine mai subtiri asa ca as vrea sa cumpar 195/60/16 dar as vrea sa stiu daca voi avea ceva probleme cu politia sau altceva. Sau sa pun ce este pe stalp sa fiu sigur.

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

lasa stalpul si ce spune lumea pe forumuri. ce dimensiuni ai trecute in cartea de identitate a masinii? daca nu le ai pe cele de acolo si se pune vreun destept sa te verifice nu scapi usor.

 

uneori te intrebi cum au luat unii carnetul.

Edited by mihnea.c
Link to comment
Share on other sites

Nu a mers nimeni cu 18" iarna, e chiar asa de rau? Drumurile chiar is asa de proaste de risc sa le stric sigur?

 

Ideea e ca jante de 17" sa iau doar pentru Romania e cam aiurea, ca vin doar odata. Asa as lua anvelope de 18" de iarna doar, care imi folosesc pe viitor si in UK.

 

Care e marele risc de a merge cu 18" iarna in Romania totusi?

Link to comment
Share on other sites

Nu a mers nimeni cu 18" iarna, e chiar asa de rau? Drumurile chiar is asa de proaste de risc sa le stric sigur?

 

Ideea e ca jante de 17" sa iau doar pentru Romania e cam aiurea, ca vin doar odata. Asa as lua anvelope de 18" de iarna doar, care imi folosesc pe viitor si in UK.

 

Care e marele risc de a merge cu 18" iarna in Romania totusi?

 

 

Nu sunt riscuri mari daca ai "cheshul" la tine te poti bucura in continuare de vacanta chiar daca iti spargi jantele prin relieful foarte variat al soselelor din tara noastra draga. Poata nu mai tii minte dar in patria ta oricine e dispus sa te ajute pe ceva lovele chiar si in la cele mai nepotrivite ore. Totul e sa dai peste omul/oamenii portiviti o doza de optimism si macar o roata de rezerva in masina.

 

Adevarul e ca totul tine de noroc, nu-i nimeni mafalda sa iti ceteasca viitorul pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Nu a mers nimeni cu 18" iarna, e chiar asa de rau? Drumurile chiar is asa de proaste de risc sa le stric sigur?

 

Ideea e ca jante de 17" sa iau doar pentru Romania e cam aiurea, ca vin doar odata. Asa as lua anvelope de 18" de iarna doar, care imi folosesc pe viitor si in UK.

 

Care e marele risc de a merge cu 18" iarna in Romania totusi?

 

poi marele risc este ca, presupunand ca la jante ai talon 30-35 maxim 40 este riscul de-a face pana , tinand cont de gropile din romania.

oricum s-au mai "mesterit" pe la drumuri si sunt oarecum mai ok acum, dar nu stii cand nimeresti o gropita, si pe zapada anvelopele cu talon mic , nu prea sunt efieciente, trebuie sa ai minim 45, sau 50

 

poi marele risc este ca, presupunand ca la jante ai talon 30-35 maxim 40 este riscul de-a face pana , tinand cont de gropile din romania.

oricum s-au mai "mesterit" pe la drumuri si sunt oarecum mai ok acum, dar nu stii cand nimeresti o gropita, si pe zapada anvelopele cu talon mic , nu prea sunt efieciente, trebuie sa ai minim 45, sau 50

 

trebuie sa-ti faci un calcul singur ,in functie de J si ET al jantelor sa vezi ce talon poti sa pui, majoritatea jantelor originale de bmw 18

vin cu 235/40 cu 255/35-40 depinde de cat iti permite ET ca sa nu atinga in aripi, daca ET iti permite, poti sa mergi pe un profil mai ingust si un talon mai mare.;) succes

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

si eu zic ca nu are rost sa faci fanfaronade cu jantele de iarna, in mod normal ce e scris pe stalp e ft bun ptr rotile de iarna

jante strong originale sau tabla si gume noi atat

e pacat sa umbli cu jantele de fitze iarna ptr ca o sa le strici din cauza sarii si a apei se distruge toata vopseaua pe ele

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.