Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Vreau si eu sa fac trecerea de la faruri simple la xenon, asa ca am citit postarile de aici..initial vad ca lumea era multumita de lupele morimoto h1 mini 2,5 insa vad ca acum au aparut si cele de 3"..care mi le recomandati? Cei de pe performanceauto.ro spun ca la cele de 3" mai pot aparea probleme la montaj, fiind mai mari..este mare diferenta de performanta intre 2,5 si 3?
Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu in urma cu cateva luni trecerea la lupe bixenon Morimoto. Problema este ca unul din farurui are o tenta galbuie inspre partea superioara a cut-off-ului. Am demontat becul de pe partea dreapta iar pe acel bulb minuscul din interior are o pata galbuie. E becul pe duca sau altceva? Becurile sunt D2S (D2H) de 5000k. Edited by mokanupepe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am montat si eu zilele acestea lupe Morimoto H1 de 3 inch.Am faruri ZKW fara xenon din fabrica.Am intalnit cateva dificultati,si voi relata aici felul cum am rezolvat eu aceste probleme.Prima problema am intampinat-o atunci cand dupa indepartarea acelei bucati de tabla (care era bagata in locul unde intra becul halogen)am observat ca acea saiba care se gasea in kitul de instalare nu se potrivea ,practic nu puteam sa montez lupa,a trebuit sa polizez in spatele farului acel loc unde intra becul halogen,dupa indepartarea acelor "urechiuse"saiba de montaj se potriveste.A doua chestie,acele cleme existente in ornamentele ce mascheaza lupele nu se fixeaza suficient de bine pe lupe.O sa vad cum rezolv.Si a treia chestie,dupa montarea ornamentelor se vede in reflexie inelele de la angel eyes.Si se vede urat,parca as avea doua randuri de angel pe acel reflector.Asa ca am vopsit cu negru jumatate din palaria ornamentului.Fotopost-46628-0-93242200-1452445120_thumb.jpgpost-46628-0-32118300-1452445136_thumb.jpgpost-46628-0-59346500-1452445150_thumb.jpg Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

cam asa am facut si eu,am polizat ca sa poata intra tabla si apoi piulita de fixare

referitor la ornamente ,eu am rupt acele cleme din interior si polizat un colt pt a intra pana la refuz, apoi le am lipit cu pistol cu bagheta plastic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cam asa am facut si eu,am polizat ca sa poata intra tabla si apoi piulita de fixare

referitor la ornamente ,eu am rupt acele cleme din interior si polizat un colt pt a intra pana la refuz, apoi le am lipit cu pistol cu bagheta plastic.

Asa,dar plasticul acela nu se dezlipeste de la caldura,cand se infierbanta reflectorul,acel plastic nu se topeste?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa,dar plasticul acela nu se dezlipeste de la caldura,cand se infierbanta reflectorul,acel plastic nu se topeste?

 

pana acum nu sunt probleme

 

O poza cu ele aprinse ai ? De ce ai optat pt 4300 k si nu 5000 k ?

 

am avut pe NFL 6000k si lumina era albastra.

acum am pus 4300 k sa fie lumina mai alba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6000k e albastra intradevar dar 5000k eu zic ca e mai alba decat 4300k care e galbuie putin..

 

dar iti zic eu ca nu vezi cu 5000k cum vezi cu 4300k

 

probat live cu Kenbobo ... diferenta enorma in favoarea 4300k-ului, acum fiecare alege ce vrea, gen lumina buna sau sa ii placa ochiului in parcare

 

de 6000k nu mai zic, praf in ochi din toate punctele de vedere

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6000k e albastra intradevar dar 5000k eu zic ca e mai alba decat 4300k care e galbuie putin..

 

de 6000k de 5000 de 4300k conteaza ca se vede mult mai bine decat un far normal cu halogen :rolleyes:

o sa fac si o poza cu ele aprinse

Edited by catalin6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok..am vazut discutii cum ca unii recomanda 55w nu 35w. Ce se poate intampla sau ce plusuri/minusuri sunt ?

Pai cica,la 55W se cam forteaza instalatia electrica si se infierbanta mai tare reflectorul,cam asta am citit si eu pe aici.Eu am mers pe varianta 35W,imi ajunge lumina generata de acest bec.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.