Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Am cumparat o masina inmatriculata in Ro inainte de 2007, am facut actele cu proprietarul si mi-a dat certificat fiscal. Cum pot circula cu masina fara sa o inmatriculez pe numele meu (taxa reprezinta jumatate din valoarea masinii), ce fel de procura trebuie sa fac? Am fost la un notariat dar aia erau pierduti in spatiu mi-au zis ca trebuie sa imi iau numere rosii, ca din moment ce mi-a dat fiscal masina e radiata si nu mai pot circula cu ea, ca nu se poate face procura, nu aveau nicio treaba.

 

 

Mergi pe numerele + documentele fostului proprietar.

Politia si administratia financiara nu au baza de date comuna.

Masina este radiata doar din evidentele administratiei financiare.

La momentul discutiei politia nu stie ce s-a intamplat cu masina respectiva.

Daca fostul proprietar ti-a trecut pe talon data instrainarii, ai 30 de zile in care sa o inmatriculezi.Daca nu o inmatriculezi in aceste 30 de zile , si te opreste ulterior politia ai doua posibilitati-

1) Nu ai actele la tine si primesti amenda.

2)Arati documentele si primesti amenda pentru ca nu ai inmatriculato in perioada respectiva.

Link to comment
Share on other sites

exact ce a zis si xxl daca nu ti a trecut pe spatele talonului instrainat catre mergi cat vrei ,probl este sa ai grija sa nu iti ia talonul pt cine stie ce.politia nu are baza de date comuna cu fiscul si nu stiu ca a fost vanduta masina
Link to comment
Share on other sites

Da stiu asta, proprietarul nu a semnat pe talon. Dar ce ma fac in caz ca imi ia politia talonul de ex, cum pot sa il recuperez? Sau in caz de accident cum se procedeaza cu asigurarile? Problema e ca proprietarul o sa plece din tara altfel nu ma agitam cu procurile, o lasam asa era si el de acord. Edited by BMW 740
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu accidente minore de 2 doua ori cu 2 masini diferite si a fost ok asigurarea, desi in ambele cazuri masina era pe alt nume si asigurarea evident tot pe numele respectiv.

 

Ba chiar am cerut regie proprie si mi-au dat banii intr-un cont pe numele meu, doar le-am aratat contractul de vanzare cumparare si a fost suficient.

Edited by WLF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu accidente minore de 2 doua ori cu 2 masini diferite si a fost ok asigurarea, desi in ambele cazuri masina era pe alt nume si asigurarea evident tot pe numele respectiv.

 

Ba chiar am cerut regie proprie si mi-au dat banii intr-un cont pe numele meu, doar le-am aratat contractul de vanzare cumparare si a fost suficient.

wlf eu stiu ca nu despagubeste asigurarea daca esti tu vinovat

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe numerele + documentele fostului proprietar.

Politia si administratia financiara nu au baza de date comuna.

Masina este radiata doar din evidentele administratiei financiare.

La momentul discutiei politia nu stie ce s-a intamplat cu masina respectiva.

Daca fostul proprietar ti-a trecut pe talon data instrainarii, ai 30 de zile in care sa o inmatriculezi.Daca nu o inmatriculezi in aceste 30 de zile , si te opreste ulterior politia ai doua posibilitati-

1) Nu ai actele la tine si primesti amenda.

2)Arati documentele si primesti amenda pentru ca nu ai inmatriculato in perioada respectiva.

 

Daca faci asa.... pe langa amenda sa spunem ca risti si un dosar penal. Din moment ce autovehicolul se radiaza din evidentele fiscale, automat cei de la fisc trimit catre serviciul de inmatriculari o instiintare de radiere, fapt ce atrage si modificarea corespunzatoare in baza lor de date, autovehiculul respectiv fiind radiat si ca urmare nici numerele de inmatriculare nu mai sunt valabile. Vezi art. 85 din OUG nr. 195/2002, referitor la infractiunea de punere in circulatie a unui autovehicul cu numere de inmatriculare sau inregistrare retrase.

Citeste art. 11 pct. 5 din OUG 195/2002 pentru a te convinge ca ceea ce spun mai sus este si adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Nu trimit, iti spun sigur.

 

Am vandut o masina, am radiat-o de la fisc, si dupa vreun an ala tot nu o inmatriculase pe el si mi-a venit amenda de la politie acasa. Daca aia de la fisc le transmiteau, atunci aia de la politie stiau si ii trimiteau amenda cumparatorului, nu mie. Asa am fost eu nevoit sa scot de la fisc o adeverinta ca masina e scoasa din evidenta din data cutare, pe care le-am trimis-o alora de la Politia Ilfov.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce autovehicolul se radiaza din evidentele fiscale, automat cei de la fisc trimit catre serviciul de inmatriculari o instiintare de radiere

 

Sigur? Eu nu am auzit de asa ceva

 

 

wlf eu stiu ca nu despagubeste asigurarea daca esti tu vinovat

 

Eu stiu ca despagubeste. O cunostinta a cumparat o masina si a 2-a zi a avut accident din vina lui, asigurarea fiind pe numele vechiului proprietar si nu a avut nicio problema

Edited by BMW 740
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat o masina inmatriculata in Ro inainte de 2007, am facut actele cu proprietarul si mi-a dat certificat fiscal. Cum pot circula cu masina fara sa o inmatriculez pe numele meu (taxa reprezinta jumatate din valoarea masinii), ce fel de procura trebuie sa fac? Am fost la un notariat dar aia erau pierduti in spatiu mi-au zis ca trebuie sa imi iau numere rosii, ca din moment ce mi-a dat fiscal masina e radiata si nu mai pot circula cu ea, ca nu se poate face procura, nu aveau nicio treaba.

Au procedat corect cei de la notariat e si parerea mea. Practic, in cazul tau, nu iti mai poate da mandat o persoana ce nu mai este propietar al autovehiculului. Alta poate era situatia in care atat tu cat si fostul proprietar, fara a radia autovehiculul, coneveneati in scris, ca tu vei fi detinatorul si utilizatorul exclusiv al autovehiculului pe o anumita perioada de timp, caz in care se putea opera in certificatul de inmatriculare mentiunea ca tu detii autovehiculul respectiv, insa acest lucru nu iti conferea si titulatura de proprietar. art. 15 din OUG 195/2002.

Edited by mihai800
Link to comment
Share on other sites

Ehe s-a mai schimbat legea de atunci . Masinile nu se mai radiaza de la politie la vanzare , ci se face automat cand o inmatriculeaza cumparatorul.

RCA despagubeste pe cel accidentat indiferent cine e la volan si daca e vinovat si daca nu.

Link to comment
Share on other sites

Sigur? Eu nu am auzit de asa ceva

Art. 11 pct. 5 din OUG 195/2002. In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar.

Pe scurt, inmatricularea este continua, astfel ca in momentul scrimbarii proprietarului opereaza ceea ce numeste legea transcrierea dreptului de proprietate.Radierea se face doar din punct de vedere fiscal. In acest caz nu se face o noua inmatriculare a autovehicului, ci opereaza inregistrarea noului proprietar. Si in caz de inmatriculare si in caz de transcriere, se emit numere noi de inmatriculare, exceptia fiind cazul in care trascrierea opereaza pe teritoriul aceluiasi judet si noul proprietar opteaza sa ramana cu numerele de inmatriculare deja existente.

Edited by mihai800
Link to comment
Share on other sites

Practic, in cazul tau, nu iti mai poate da mandat o persoana ce nu mai este propietar al autovehiculului.

 

Pana nu o inmatriculez la politie pe numele meu, masina figureaza ca fiind tot a "vechiului" proprietar. A zis si WLF mai sus ca i-a venit amenda dupa ce vanduse o masina de 1 an.

Link to comment
Share on other sites

O veste buna, sa speram....

De regula proprietarii de autovehicule neinmatriculate in Ro, cer inmatricularea fara plata taxei sau remiterea taxei platite, pe considerent de tratamen fiscal, neconcordanta intre normele de drept comunitar si cele ale dreptului comun in materie fiscala a statului Ro. Prin urmare, atata timp cat se impune o taxa pentru inmatricularea unui auto, considerabila, aceasta poate aduce atingere principiului liberei circulatii a bunurilor in U.E.

Deci daca e mare se poate contesta, daca noua lege va prevedea o taxa mare..cam asta e explicatia in mare.

Link to comment
Share on other sites

Sigur? Eu nu am auzit de asa ceva

 

 

 

 

Eu stiu ca despagubeste. O cunostinta a cumparat o masina si a 2-a zi a avut accident din vina lui, asigurarea fiind pe numele vechiului proprietar si nu a avut nicio problema

despagubesc intradevar, dar numai pana cand o radiaza fiscal vechiul propietar,daca a fost a 2 a zi accidentul era normal sa despagubeasca

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Rca nu au ei de unde sa stie daca masina a fost sau nu radiata financiar.

Uite aici un articol din normele csa care reglementeaza situatia in cazul asta:

(art.29, alin.(2) din Normele RCA puse in aplicare prin Ordinul 14/2011 al CSA)

 

“ (2) În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calităţii de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său. “

 

Cu alte cuvinte rca-ul este valabil indiferent pe ce nume il faci.

 

Acum din punct de vedere rutier treaba sta in felul urmator:

In primul rand masina nu este radiata. De la politie nu se mai radiaza decat atunci cand o scoti din circulatie, o dai la rabla, o vinzi in afara tarii etc. Sa vrei sa radiezi o masina cand o vinzi si NU POTI.

Nici macar nu se mai dau numere rosii pt masinile deja inmatriculate.

Deci nu este caz penal masina neinmatriculata etc.

 

Daca pe talon e completata rubrica de instrainare dupa ce trec 30 de zile atunci daca te opreste politia iti ia talonul si iti da si amenda pt neperfectarea actelor. Se ridica si numerele de pe masina si nici macar nu mai poti pleca cu masina. E abatere grava gen cum nu ai avea rca. Nu se da dovada de circulatie. Si alta sansa nu ai decat sa inscrii masina, nu o sa mai vezi niciodata talonul "vechi".

Daca tu nu arati talonul politistul nu are de unde sa stie ca masina s a vandut. Nu exista baza de date comuna intre politie si financiar. Degeaba a radiat o ala de la fisc.

Asadar daca esti in cazul asta "uita" talonul acasa si asta e. Scapi cu amenda pt neprezentarea actelor sau daca vb frumos si esti in regula cu toate scapi si fara asta.

Totusi daca esti in situatia asta ai mare grija sa fii in regula cu folii, tobe etc. Ca ti se poate suspenda talonul si fara sa il arati.

 

Daca nu ai scris instrainat in talon atunci chiar nu ai de ce sa iti faci nici cea mai mica problema.

 

Or sa ajunga o gramada de masini in situatia asta, cele fara taxa platita si cu valoare mica sau taxa enorma. In general cele inscrise inainte de 2007.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cererea pt adeverinta este un formular TIP si il gasesti la ghiseul ANAF la sectorul/judetul de unde apartii (noul propietar al autoturismului)

 

edit: iti trebuiesc copii dupa actele de propietate (contract v-c, factura) carte de identitate, buletin, talon si timbru fiscal 2 lei.

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.