Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

http://www.mmediu.ro/beta/wp-content/uploads/2013/02/2013-02-09-Lege-TM.pdf

 

Sunt tabele diferite intre diesel si benzina. S-au prins fraierii ca alea diesel erau usor avantajate ca ele au co2 mic si au facut tabele separate.

 

A crescut cu 10-15 poate chiar 20% pentru eur3 si 4 benzina fata de taxa actuala (acum depinde si de la masina la masina);

Din cate am inteles la diesel a crescut foarte mult fata de ceea ce au anuntat acum 2-3 saptamani.

Aveti acolo tabelele, anexa1 este pt benzina anexa2 pt diesel.

E groasa rau :(

 

Stie cineva, taxa se plateste pe loc sau trebuie sa te duci cu actele sa ti-o calculeze si dupa nu stiu cate zile te duci sa o platesti??

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

in franta este un sistem care se bazeza pe emisia de C02 si care se pare ca vor ca in fiecare an sa impuna limite tot mai mici ale emisiilor , si care acorda bonus in cazul achizitionarii de vehicule ce polueaza sub limita si le penalizeaza pe cele poluante, si care se aplica si celor de import (desi se cam cearta unii pe subiectul asta).Taxa in 2013 arata cam asa

post-31137-0-51780900-1360778648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Din cate am inteles la diesel a crescut foarte mult fata de ceea ce au anuntat acum 2-3 saptamani.

Aveti acolo tabelele, anexa1 este pt benzina anexa2 pt diesel.

E groasa rau :(

 

acuma cum mai calculam ? dupa tabelele astea noi ? nu mai inteleg nimic :cry: cred ca ar fi bine sa merg maine s-o inscriu cu plata taxei vechi :hmm: adica 1524 de Euro

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

Da-ti in judecata baieti,se castiga 100% bani inapoi.

Dureaza cateva luni,dar se merita asteptarea

Si cei cu masinile vandute pot recupera taxa daca e pltita pe numele lor.

Avocatu costa 600lei + un omorariu la sfarsitu procesului ('in functie de cat a fost taxa').

La sfarsit ramaneti exact cu bani da-ti pe taxa 'unele cazuri mai mult' depinde cate zile de penalizari are statu fata de client.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

rusca, e posibil ca de la 1 ianuarie sa nu se mai castige taxa.

 

Calin, tabelele alea sunt "timbrul de mediu" care va intra in vigoare cine stie cand. Se zvoneste ca marti, am auzit alte declaratii ca d-abia prin martie etc.

Dar aia e forma finala a legii care va intra candva.

 

maine o sa platesti cat stii tu, conform calculatorului de pe autovit.

Revin cu intrebarea mea, taxa se plateste pe loc? sau trebuie sa calculeze aia cuantumul ei si te cheama peste cateva zile?? Trebuie sa stie cineva de pe aici exact cum e :D

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

in franta este un sistem care se bazeza pe emisia de C02 si care se pare ca vor ca in fiecare an sa impuna limite tot mai mici ale emisiilor , si care acorda bonus in cazul achizitionarii de vehicule ce polueaza sub limita si le penalizeaza pe cele poluante, si care se aplica si celor de import (desi se cam cearta unii pe subiectul asta).Taxa in 2013 arata cam asa

 

 

Pai daca ne uitam pe tabelul asta observam ca diferentele dintre taxa lor si a noastra nu sunt prea mari, dar ar fi bine sa se prezinte si un tabel al salariilor ale celor doua tari...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

 

Revin cu intrebarea mea, taxa se plateste pe loc? sau trebuie sa calculeze aia cuantumul ei si te cheama peste cateva zile?? Trebuie sa stie cineva de pe aici exact cum e :D

eu amm platit-o pe loc.In septembrie.La ora 11 am fost la finante sa-mi faca calculatia,si la ora 12 eram la trezorerie la ghiseu cu banii in mana.De ce n-ar fi si acum la fel ?

Link to comment
Share on other sites

rusca, e posibil ca de la 1 ianuarie sa nu se mai castige taxa.

 

Calin, tabelele alea sunt "timbrul de mediu" care va intra in vigoare cine stie cand. Se zvoneste ca marti, am auzit alte declaratii ca d-abia prin martie etc.

Dar aia e forma finala a legii care va intra candva.

 

maine o sa platesti cat stii tu, conform calculatorului de pe autovit.

Revin cu intrebarea mea, taxa se plateste pe loc? sau trebuie sa calculeze aia cuantumul ei si te cheama peste cateva zile?? Trebuie sa stie cineva de pe aici exact cum e :D

 

Pai nu e logic ca trebuie sa te duci cu actele sa vada ce masina ai? or fi avand ei tabelul de calcul acolo, dar trebuie sa stie si pe ce baza iti ia banii,nu? acum nu mai stiu daca vor calcula taxa pe loc sau te cheama peste cateva zile, cert este ca trebuie sa le duci niste acte in baza carora iti vor face calculul de plata a texei pt masina respectiva.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Calin, tabelele alea sunt "timbrul de mediu" care va intra in vigoare cine stie cand.

 

maine o sa platesti cat stii tu, conform calculatorului de pe autovit.

 

taxa mea de acuma ,aia care o calculam cu calculatorul de pe autovit e clara 1524 de euro

intrebarea era cat ar fi taxa noua ? ,dupa pdf.ul ala de l-ai postat tu recent aici ? nu am stiut s-o calculez

vroiam sa vad care din ele e mai mare ,aia veche ,sau cea noua ?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare. Daca vreau sa las o masina trecuta in acte pe numele meu, la parintii mei, cum ar putea ei sa o transcrie fara sa plateasca timbrul de mediu? Ma gandeam la donatie insa atunci cand ar trebui sa o treaca pe numele lor tot dau de cazul in care trebuie sa mearga la finante sa plateasca. Exista vreo modalitate sau nu?
Link to comment
Share on other sites

179 x 27.22 x 51 / 100 = 2484 .

Asta e calculul pentru taxa conform ultimelor tabele atasate.

E evident ca va fi mai mare.

Cum am zis la primele tabele era un pic mai ieftina la diesele fata de cea care este acum. Dar au introdus tabele separate ca sa iasa mai scumpa la diesele ca cica astea polueaza mult.

 

Intrebarea mea era legata daca pot rezolva in aceeasi zi, sa zic maine plata taxei. Sau dureaza cateva zile pana calculeaza ei valoarea taxei la masina mea si d-abia pe luni marti sa o platesc.

 

@njoy, nu ai cum sa eviti taxa daca vrei sa treci masina pe numele altcuiva. nici macar prin donatie etc. Dar daca tot o lasi parintilor cu ce te afecteaza ca ramane pe numele tau?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

 

 

Intrebarea mea era legata daca pot rezolva in aceeasi zi, sa zic maine plata taxei. Sau dureaza cateva zile pana calculeaza ei valoarea taxei la masina mea si d-abia pe luni marti sa o platesc.

 

 

eu ti-am raspuns.In septembrie cand am inmatriculat vw (5100 lei taxa) am rezolvat-o intr-o zi de la 0

Link to comment
Share on other sites

Wow, deci pentru diesel, este aproape dubla fata de benzina.

 

Eu am cazul asta acum: 1.8 benzina, 181 co2, din 2007

 

Taxa ar fi cam asa: 181x11.52x(110-43)/100= 1188 euro

 

Daca era diesel masina: 181x20.16x(100-43)/100= 2079 euro

 

Aproape 1000 euro diferenta.

 

 

 

Inainte, daca era diesel cu filtru de particule, taxa era cu 25% mai mica, deci 891 euro. Practic taxa e mai mult decat dubla pentru masinile diesel.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

@ Cosmine46: Da, evident. Dar ca fapt divers.

 

maine merg si platesc 1527 de euro dupa taxa veche si sa le dau la bot .Huoooo :nea:

 

Esti mare fraier daca te duci si platesti. In lege spune clar, ca actiunile juridice se reflecta la legislatia din momentul inceperii actiunii.

 

Du-te si da-i in judecata, si o inmatriculezi fara plata taxei.

 

Si stai tu linistit ca se vor gasi pe viitor si metode sa o vinzi fara probleme.

 

 

 

Art. VIII - Procedurile administrative si judiciare aflate În desfãºurare la data intrãrii În vigoare a prezentei legi se vor derula În conformitate cu reglementãrile În vigoare la data declanºãrii acestora

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pai vezi ce am scris eu mai sus, articolul VIII este extras din lege.

 

Deci nu ai nici o treaba. Si eu sunt in aceasi situatie, am si castigat procesul, dar astept sa devina decizia definitiva, e termenul ala de 15 zile de la data comunicarii.

Link to comment
Share on other sites

@njoy, nu te va obliga nimeni niciodata sa dai vreun ban pt timbru. Doar ca daca de ex tu o vinzi si eu o cumpar de la tine, eu va trebui sa ii platesc taxa.

Iti vei inmatricula masina fara taxa pt ca in cazul tau se judeca dupa legea veche pe care se castigau procesele 100%.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Pai vezi ce am scris eu mai sus, articolul VIII este extras din lege.

 

Deci nu ai nici o treaba. Si eu sunt in aceasi situatie, am si castigat procesul, dar astept sa devina decizia definitiva, e termenul ala de 15 zile de la data comunicarii.

 

Vezi ca poti sa faci prima decizie definitiva. Eu asa am facut, nu mai astepti sa vina si a 2-a.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.