Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

bai baieti voi ati ´mai vandut masini?

cand o vinzi o scazi de la financiar, si putin iti pasa ce face ala cu ea, e obligat doar sa o inscrie la financiar pe numele lui fara si sa o inscrie, peste o saptamana o da mai departe si doar da actele si certificatul tau de la financiar impreuna cu a-l lui, si al treilea daca vrea sa o inscrie se duce cu astea si contractul de vanzare si o inscrie

nu iti vine nimic acasa daca o scazi de la impozit, faci dovada ca ai vandut-o si cĂźi ai vandutĂś si gata, restul nu te mai priveste

Link to comment
Share on other sites

Foarte mica, intre 250si 270 eur. Nu am scrisa data primei inmatriculari in carte si nu stiu cum vor considera. daca considera 1 ianuarie 1999 atunci e mai mica,dar masina a fost fabricata in 06.99 dupa vin.

tot ce sper e sa nu ma mai puna sa mai fac vreun drum pe la rar sa iau si de acolo nu stiu ce hartie ca nu pot aia de la rar sa mai stablieasca data primei inmatriculari.

bmw e46 316i nfl 1999, euro4.

euro 4?glumesti cred!!

Link to comment
Share on other sites

Lukas, nu glumesc. Am mai spus si pe paginile anterioare.

Masina mea a fost adusa in 2004 in tara, si cred ca respectivul care a adus-o a dat spaga sa iasa euro4 desi mai erau cativa colegi pe aici, toti cu 316i din 99 care aveau euro4, dar toate erau aduse in perioada 2003-2005 in tara. Nu stiu ce sa zic; sa fi fost vreo scapare a celor de la rar in perioada aia habar nam.

Azi cand am fost sa imi treaca co2 in carte mi-a fost foarte frica sa nu mi-o treaca euro3 cum cred ca e normal. Dar nu au fost pbme.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Astazi am inmatriculat o masina ce era pe romania!

 

Este necesar sa ai toate documentele ce se cereau pana acum(autenticitate, asigurare, contract v-c, etc) + dovada de la finante ca nu a fost rastituita taxa de inmatriculare(cerere tip, copie carte+certificat)!

 

Masina avea prima inmatriculare in RO pe 28.01.2013, trecusera doar 2 saptamani insa a fost nevoie de toate formalitatile!

Link to comment
Share on other sites

E ceva de nedescris in asa zisa tarisoara asta a noastra!Nu stiu nici ei (guvernantii) ce taxe,ce modalitate sa puna in vigoare sa stoarca banii de la prostimea de rind.

Ar mai fi multe de spus pe aceasta tema...va las pe voi sa comentati...fiecare cum intelege!

Sa ne fie de bine!

Link to comment
Share on other sites

Pai el nu a platit nimic, el a luat masina gata inmatriculata si doar a trebuit sa aduca hartie ca taxa nu a fost recuperata.

 

Cineva care a platit taxa ne poate lamuri cum e cu hartia aia. maine ma duc eu sa imi depun actele pt calcularea taxei si probabil pe sapt viitoare o voi plati sau cand o iesi decizia de plata.

Link to comment
Share on other sites

Sa raspund la toate intrebarile!

 

1. Masina avea taxa de inmatriculare platita in ianuarie 2013 si era inmatriculata RO

2. Nu m-a pus sa semnez ca nu o sa dau statul in judecata

3. Vanzatorul mi-a dat chitanta/factura cu plata taxei in original, insa nu are nicio o valoare la inmatriculare. Nu cred ca se poate recupera taxa de pe 28.01.2013 pana pe 14.02.2013.

 

"Cineva care a platit taxa ne poate lamuri cum e cu hartia aia" - Ce hartie?

 

*bartro2 - Înscrierea emisiilor de dioxid de carbon în cartea de identitate a autovehiculului se realizează, de joi, doar prin prezentarea documentelor maşinii la Registrul Auto Român (RAR), fără să fie necesară prezenţa fizică a vehicului, excepţie făcând cele prevăzute cu filtru de particule.

Edited by MarioE43
Link to comment
Share on other sites

"Cineva care a platit taxa ne poate lamuri cum e cu hartia aia" - Ce hartie?

 

Hartia care te pune sa o semnezi cum ca platesti taxa fara pretentii ulterioare, in sensul ca nu vei da in judecata ca sa recuperezi taxa. Dar evident ca in cazul tau nu a fost necesar, ca tu ai luat masina gata inmatriculata, deci e posibil ca cel de la care ai luat-o si a platit taxa, sa fii semnat si hartia aia, sau ce dracu e, adeverinta, declaratie etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am inmatriculat un Audi A3, euro 5, cu dpf, in jur de 177 euro la inceputul lunii februarie.Taxa platita la ANAF Focsani-Vrancea, nu mi-au cerut sa semnez nimic, ba dimpotriva cea de la casierie mi-a zis sa fac copii dupa decizie si chitanta daca am de gand sa dau statul in judecata.Asa ca nu e nici o obligatie clara, probabil depinde de fiecare judet, insa e sigur un abuz atata timp cat nu e peste tot la fel.
Link to comment
Share on other sites

Ar fi dublu pentru diesel doar in teorie, dar in realitate o masina diesel de 2.0 scoate mai putin co2 decat o masina pe benzina tot de 2.0, asa ca diferenta intre cele doua taxe va fi doar de cateva sute de euro in plus la cea diesel. Insa, un lucru foarte important acum, ne mai fiind vorba de acea reducere de 25%, practic masinile diesel tocmai au devenit mai scumpe cu 4-500 euro cel putin. Singura afacere este o masina Euro 5.
Link to comment
Share on other sites

Ar fi dublu pentru diesel doar in teorie, dar in realitate o masina diesel de 2.0 scoate mai putin co2 decat o masina pe benzina tot de 2.0, asa ca diferenta intre cele doua taxe va fi doar de cateva sute de euro in plus la cea diesel. Insa, un lucru foarte important acum, ne mai fiind vorba de acea reducere de 25%, practic masinile diesel tocmai au devenit mai scumpe cu 4-500 euro cel putin. Singura afacere este o masina Euro 5.

s-a scumpit deoarece nu se refera doar la co2, la diesel mai sunt si alte noxe nocive.

mai era un articol tot pe 4 t in care specifica de ce este mai scum timbul de mediu.

Link to comment
Share on other sites

Asa zice ca e dublu dar la mine de exemplu (1995cmc, diesel, 185 gCO2/km, 11/2003) taxa veche e ~2260euro (calculator Autovit) si timbrul de mediu e ~3804euro (am folosit tabelul de aici ).

 

Dublu era 4520euro. Deci o crestere de 1544euro, respectiv 68%.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Care este procedura pentru asa ceva? Nu imi raspunde nimeni la rar la telefon. Trebuie sa te duci cu masina sau doar cu actele?

Toti or sa iti spuna sa te duci fara masina, dar in cazul meu bine ca am fost intamplator cu masina in cauza si nu cu cealalta sau cu vreun prieten etc.

In cazul meu a fost necesar sa fie prezenta masina pt ca avand cartea eliberata in 2004, cand a fost masina adusa in Romania, nu s-a scris pe carte categoria autovehiculului. M1 pt masini, N1 pt utitilitare etc. Cred ca nici nu existau astfel de clasificari atunci.

 

Daca esti din Bucuresti, se face doar cu programare, dar eu am sunat la 11 la rar si la 1 am fost programat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.