Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

in cazul acesta e aiurea....

pai si atunci cum pot fi sigur ca imi cumpar o masina cu taxa platita si nerecuperata, care o sa ramana asa(taxa nerecuperata)???

Am inteles ca ai putea face un act la notar prin care vanzatorul sa declare ca nu va recupera taxa, dar in realitate cred ca nu merita efortul; omul daca vrea sa isi recupereaza taxa tot si-o recupereaza, apoi trebuie sa stai tu sa il dai in judecata pe baza actului de la notar => complicatii aiurea. Din pacate pe legea actuala trebuie sa cam mergi la ghici, normal mi s-ar parea sa nu se mai permita recuperarea taxei dupa vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Art. 135 PrescripĂžia dreptului de a cere compensarea sau restituirea

Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanĂželor fiscale se prescrie ĂŽn termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmĂŁtor celui ĂŽn care a luat naÂştere dreptul la compensare sau restituire

 

Am gresit oricum , e 1 ianuarie luat ca referinta...

Link to comment
Share on other sites

de unde stii asta ? ... nu cred ca se " prescrie" genul asta de infractiune a statului.. :)

 

orice fel de datorie se prescrie

 

dar 5 ani sunt doar cand are statul sa i-a bani de la tine. cred ca atunci cand ai tu de luat bani de la stat termenul de prescriere e cel obisnuit de 3 ani

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu ca s-a castigat primul proces....a fost greu pana acum, sa vedeti deacum in colo procese pe banda rulanta, exact ca inainte. Deci cum ziceam si cu cateva pagini in urma, maxim pana in noiembrie ii dau termen la timbrul asta de mediu,vor schimba din nou legea.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

S-A GASIT DEJA O PRIMA SOLUTIE PT. NEPLATA TIMBRULUI DE MEDIU !!!- valabila deocamdata pentru masini importate ( aduse de-afara la prima inmatriculare in .ro )

Se face in felul urmator: pe contractul (factura de-afara) se trec 2 cumparatori x si y. Cand vine masina in tara, x scoate primul set de rosii, o inscrie la

financiar, scoate un fiscal pe 0 si merge cu y la notar si face un act de " partaj voluntar". Y isi inmatriculeaza masina si nu plateste taxa.

Intr-o zona a tarii s-au facut deja zeci asa, oamenii sunt insa destul de "scumpi" la vorba si nu am alte amanunte.

Tot ce stiu este ca daca y vrea sa-i vanda unui eventual cumparator z, acesta din urma nu e scutit de timbru si nici nu se aplica pt. masinile deja inmatric. care-si schimba proprietarul si care nu au taxa platita sau este eventual recuperata..

Edited by lauboy82
Link to comment
Share on other sites

Si daca se sterge ala de la inmatriculari in dos cu partajul tau ce faci?

 

Nu vreau polemici, tot ce stiu e ca deja 100% s-au inmatriculat asa definitiv destul de multe... cine mi-a zis are deja 5 facute asa ( e samsar ) si fiindu-mi prieten mi-a zis ca daca-mi trebuie ceva de pe-afara sa-mi aduc ca mi-o face pe numele lui sau pe altcineva in care am incredere, musai in acel judet pt ca acolo sigur se poate ... in acelasi timp am vb. cu cineva care se ocupa de inmatric. intr-un judet diferit si mi-a spus ca a auzit de treaba asta si acum are "in lucru" 3 dosare care urmeaza sa le depuna sapt. viitoare.. dupa ce termina ma anunta daca a mers... revin

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu e o exceptie de la plata timbrului, "masinile dobandite prin partaj". intr-adevar e posibil sa se evite plata taxei prin acest partaj voluntar.

Oricum cine are masini de inmatriculat sa o faca cat mai repede probabil ca in scurt timp vor schimba articolul de lege. Mai stiti ca asa a fost si acum 4-5 ani cand alea care aveau gpl erau considerate hibride sau ceva de genul.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

S-A GASIT DEJA O PRIMA SOLUTIE PT. NEPLATA TIMBRULUI DE MEDIU !!!- valabila deocamdata pentru masini importate ( aduse de-afara la prima inmatriculare in .ro )

Se face in felul urmator: pe contractul (factura de-afara) se trec 2 cumparatori x si y. Cand vine masina in tara, x scoate primul set de rosii, o inscrie la

financiar, scoate un fiscal pe 0 si merge cu y la notar si face un act de " partaj voluntar". Y isi inmatriculeaza masina si nu plateste taxa.

Intr-o zona a tarii s-au facut deja zeci asa, oamenii sunt insa destul de "scumpi" la vorba si nu am alte amanunte.

Tot ce stiu este ca daca y vrea sa-i vanda unui eventual cumparator z, acesta din urma nu e scutit de timbru si nici nu se aplica pt. masinile deja inmatric. care-si schimba proprietarul si care nu au taxa platita sau este eventual recuperata..

 

Da, se poate...stiu si eu caz concret care si-a inscris masina recent pe baza acestui demers!

''La noi in Romania smecheria e legala'' :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.